emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Tarım Bağ-Kuru İle On Beş Yıldan Emeklilik

Tarım Bağ-Kuru İle On Beş Yıldan Emeklilik
05.11.2016

Sigortalı olmak ülkemizde önemli sayılan kavramlardan birisidir. Devlet, özelde ya da devlette çalışmaya olanak bulamayan kişiler için Bağ-Kur sigortalılığını çıkarmıştır. Ayrıca tarımsal faaliyet yapan kişiler için de tarım Bağ-Kur hizmet dalını da yürürlüğe koymuştur. Her emeklilikte olduğu gibi tarım Bağ-Kurlu kişilerde de emeklilik için belirli şartlar bulunmaktadır. Tarım Bağ-Kurlular on beş yıldan emekli olabilirler ve buna kısmi emeklilik adı verilir.

Ülkemizde, tarımsal faaliyette bulunanlara devlet birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Bunlardan birisi de tarım Bağ-Kuru adı altındaki sigortalı olma hakkıdır. Bunun için ilk olarak kişinin Ziraat Odasına ya da Tarım İl ya da İlçe Müdürlüğüne kaydı bulunması gerekmektedir. Tarım Bağ-Kurluluğa başvurulacaksa o kişinin başka bir yerde çalışmıyor olması gerekir. Yani bir maaşı ya da aylığı olmamalıdır. Maaşı varsa tarım Bağ-Kuruna başvuramaz. Eğer kişi 18 yaşının altındaysa, tarım Bağ-Kuru 18 yaşına girdikten sonra başlar. 65 yaşından büyükler başvursa da tarım Bağ-Kurlu olamazlar.

Tarım Bağ-Kurunun sona erme durumları da diğer sigortalılıklara göre farklılık gösterebilir. Tarımsal faaliyette bulunan kişiler; tarım işini bırakırlarsa tarım Bağ-Kuru sigortalılıkları sona erer. Tarım Bağ-Kurlu olan kişi, diğer sosyal güvenlik kurumlarında bir işe girer ve sigortalı olurlarsa tarım Bağ-Kurları o aybaşı itibari ile sona ermiş sayılır.

Tarım Bağ-Kurlu olanlar kısmi emeklilik adı altında erken emeklilik hakkına sahip olabilirler. On beş yıldan emeklilikte erkeklerde ve kadınlarda yaş oranları farklıdır.

Yasada belirtilene göre erkek tarım Bağ-Kurlunun on beş yılı tamamlamasına kalan süre 2 yıl veya daha azsa; kişinin emekli olabilme yaşı 55 olarak görülür. Eğer kişinin primlerini ödemesine kalan süre 2 yıldan çok ya da 6 yıldan azsa primlerini ödediği takdirde emekli olma yaşı 56’dır. Tarım Bağ-Kurlunun priminin ödemesine kalan süre 6 yıldan fazla ve 10 yıldan az ise emeklilik yaşı 57’dir. Eğer bu süre 10 yıldan fazlaysa kişi primlerini ödediği takdirde 58 yaşında emekli olma hakkı kazanır.

11
Tarım Bağ-Kurlu olan kadınlarda on beş yıldan emeklilikte yaş oranı ise erkeklere göre daha farklıdır.
Aşağıdaki tabloda tarım Bağ-Kurlu olan kadınların on beş yıldan emekli olma şartları belirtilmiştir. Buna göre, kişinin on beş yıllık prim ödemesine 2 yıl veya daha az bir süre kalmışsa, primlerini ödediği takdirde 50 yaşında emekli olabilir. Eğer bu süre 2 yıldan fazla ve 4 yıldan azsa, primlerini ödediğinde tarım Bağ-Kurlu olan kadın51 yaşında emekli olabilir. On beş yılı tamamlamasına kalan süre 4 yıldan fazla ve 6 yıldan az ise 52 yaşında emekliliğe hak kazanırlar. Tarım Bağ-Kurlu olan kadının on beş yılını tamamlamasına kalan süre 6 yıldan fazla ve 8 yıldan az ise bu kişi primlerini ödediği takdirde 53 yaşında emekli olur; eğer bu süre 8 yıldan fazla ve 10 yıldan azsa yaş 54 kabul edilir. Belirtilen süre 10 yıldan fazlaysa da; tarım Bağ-Kurlu kadının emeklilik yaşı 56’ya çıkmaktadır.
12542

Tarım Bağ-Kurunda kısmi emekliliğin yanı sıra bir de normal emeklilik bulunmaktadır. Tarım Bağ-Kurundaki normal emeklilik şartları, esnaf Bağ-Kur emekliliğindeki gereken şartları ile aynıdır. Kısmi emeklilik söz konusu olduğunda, tarım Bağ-Kurunda on beş yıldan emekli olunabiliyor fakat normal emeklilikte bu süre yirmi beş yıl olarak hesaplanmaktadır. Kişiler, yirmi beş yıllık prim sürelerini doldurduğu takdirde; emeklilik hakkı kazanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.