Bağkur

Tarım Bağ-Kuru İle On Beş Yıldan Emeklilik

Sigortalı olmak ülkemizde önemli sayılan kavramlardan birisidir. Devlet, özelde ya da devlette çalışmaya olanak bulamayan kişiler için Bağ-Kur sigortalılığını çıkarmıştır. Ayrıca tarımsal faaliyet yapan kişiler için de tarım Bağ-Kur hizmet dalını da yürürlüğe koymuştur. Her emeklilikte olduğu gibi tarım Bağ-Kurlu kişilerde de emeklilik için belirli şartlar bulunmaktadır. Tarım Bağ-Kurlular on beş yıldan emekli olabilirler ve buna kısmi emeklilik adı verilir.


Ülkemizde, tarımsal faaliyette bulunanlara devlet birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Bunlardan birisi de tarım Bağ-Kuru adı altındaki sigortalı olma hakkıdır. Bunun için ilk olarak kişinin Ziraat Odasına ya da Tarım İl ya da İlçe Müdürlüğüne kaydı bulunması gerekmektedir. Tarım Bağ-Kurluluğa başvurulacaksa o kişinin başka bir yerde çalışmıyor olması gerekir. Yani bir maaşı ya da aylığı olmamalıdır. Maaşı varsa tarım Bağ-Kuruna başvuramaz. Eğer kişi 18 yaşının altındaysa, tarım Bağ-Kuru 18 yaşına girdikten sonra başlar. 65 yaşından büyükler başvursa da tarım Bağ-Kurlu olamazlar.

Tarım Bağ-Kurunun sona erme durumları da diğer sigortalılıklara göre farklılık gösterebilir. Tarımsal faaliyette bulunan kişiler; tarım işini bırakırlarsa tarım Bağ-Kuru sigortalılıkları sona erer. Tarım Bağ-Kurlu olan kişi, diğer sosyal güvenlik kurumlarında bir işe girer ve sigortalı olurlarsa tarım Bağ-Kurları o aybaşı itibari ile sona ermiş sayılır.

Tarım Bağ-Kurlu olanlar kısmi emeklilik adı altında erken emeklilik hakkına sahip olabilirler. On beş yıldan emeklilikte erkeklerde ve kadınlarda yaş oranları farklıdır.

Yasada belirtilene göre erkek tarım Bağ-Kurlunun on beş yılı tamamlamasına kalan süre 2 yıl veya daha azsa; kişinin emekli olabilme yaşı 55 olarak görülür. Eğer kişinin primlerini ödemesine kalan süre 2 yıldan çok ya da 6 yıldan azsa primlerini ödediği takdirde emekli olma yaşı 56’dır. Tarım Bağ-Kurlunun priminin ödemesine kalan süre 6 yıldan fazla ve 10 yıldan az ise emeklilik yaşı 57’dir. Eğer bu süre 10 yıldan fazlaysa kişi primlerini ödediği takdirde 58 yaşında emekli olma hakkı kazanır.

11
Tarım Bağ-Kurlu olan kadınlarda on beş yıldan emeklilikte yaş oranı ise erkeklere göre daha farklıdır.
Aşağıdaki tabloda tarım Bağ-Kurlu olan kadınların on beş yıldan emekli olma şartları belirtilmiştir. Buna göre, kişinin on beş yıllık prim ödemesine 2 yıl veya daha az bir süre kalmışsa, primlerini ödediği takdirde 50 yaşında emekli olabilir. Eğer bu süre 2 yıldan fazla ve 4 yıldan azsa, primlerini ödediğinde tarım Bağ-Kurlu olan kadın51 yaşında emekli olabilir. On beş yılı tamamlamasına kalan süre 4 yıldan fazla ve 6 yıldan az ise 52 yaşında emekliliğe hak kazanırlar. Tarım Bağ-Kurlu olan kadının on beş yılını tamamlamasına kalan süre 6 yıldan fazla ve 8 yıldan az ise bu kişi primlerini ödediği takdirde 53 yaşında emekli olur; eğer bu süre 8 yıldan fazla ve 10 yıldan azsa yaş 54 kabul edilir. Belirtilen süre 10 yıldan fazlaysa da; tarım Bağ-Kurlu kadının emeklilik yaşı 56’ya çıkmaktadır.
12542

Tarım Bağ-Kurunda kısmi emekliliğin yanı sıra bir de normal emeklilik bulunmaktadır. Tarım Bağ-Kurundaki normal emeklilik şartları, esnaf Bağ-Kur emekliliğindeki gereken şartları ile aynıdır. Kısmi emeklilik söz konusu olduğunda, tarım Bağ-Kurunda on beş yıldan emekli olunabiliyor fakat normal emeklilikte bu süre yirmi beş yıl olarak hesaplanmaktadır. Kişiler, yirmi beş yıllık prim sürelerini doldurduğu takdirde; emeklilik hakkı kazanabilirler.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu