SGK

TAKSİ ŞOFÖRLERİNİN SİGORTALILIĞI

Türkiye’de taksi sayısının ne kadar fazla olduğunu düşündüğümüzde, şoförlerin de bir o kadar fazla olduğunu düşünebiliriz. Resmi rakamlarla kesinlik içermese de 100 bin kadar taksi şoförü olduğu tahmin ediliyor. Şehir içinde ticari taksi, dolmuş gibi taşıma araçları sahipleri 4B, eski ismiyle BAĞ-KUR kapsamına giriyorlar. Bu araçlarda çalışanlar için ise taksi şoförlerinin sigortalılığı 4A yani SSK kapsamına alınıyor ve sigortaları çalıştıkları taksinin sahibi tarafından ödeniyor.


Taksi Şoförlerinin Sigortalılığı Kapsamı Şartları

Taksi şoförlerinin sigortalılığı kapsamında belli başlı şartlar yerine getirilmelidir. Başlıca yerine getirilmesi gereken şartlar;

  • Farklı kurumlarda kamu görevlisi olarak ya da tarım da dahil olmak üzere kendi hesabına bağımlı çalışmama,
  • Banka sandıklarına tabi çalışmama,
  • Herhangi bir gelir ya da aylık almama,
  • 18 yaşından büyük olma, gibi şartları taksi şoförlerinin sigortalılığı kapsamında sağlamak zorundadırlar.

Taksi Şoförlerinin Sigortalılığına Nasıl Müracaat Edilir?

Taksi şoförlerinin sigortalılığı kapsamına dahil olmak isteyen vatandaşlarımız yazımızda yer alan adımları sırasına göre uygulamalılar.

  • Taksi şoförlerinin sigortalılığı kapsamında bulunmak isteyenler ilk olarak, aşağıdaki linki tıklayarak elde edilen “SGK-029 Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi” örneğini doldurunuz.
  • Doldurduğunuz bu formu toplu taşıma aracı sahiplerinin bağlı olduğu meslek kooperatifliği ya da meslek odasına onaylatınız.
  • Taksi şoförlerinin sigortalılığı kapsamına tabi tutulabilmek için araç sahibiyle şoför arasında imzalanan kısmi süreli iş sözleşmesi ile birlikte sosyal güvenlik il müdürlükleri ya da merkezlerine müracaat ediniz.Toplu taşıma araç sahiplerinin bağlı olduğu odanın onayı olmak zorundadır. Eğer bu onay bulunmazsa işe giriş bildirgeleri işleme konulmayacaktır.
  • Taksi şoförlerinin sigortalılığı kapsamında aynı ayın içinde birden fazla toplu taşıma aracı sahibinin yanında çalışılması ya da yeni bir toplu taşıma aracında işe bağlanması halinde çalışılan tüm yerler için yeni bir kısmi süreli iş sözleşmesi yapılarak SGK‘ya müracaat edilmesi gerekmektedir.

Taksi Şoförlüğü Sigortalılığı İşe Giriş Bildirgesi İçin TIKLAYINIZ!

Taksi Şoförlerinin Sigortalılığı Kapsamında Ödenen Prim Oranı Ve Miktarı

Taksi şoförlerinin sigortalılığı kapsamında günlük ödeme miktarı asgari ücretle, asgari ücretin 6,5 katı arasında değişmekte olup, kendileri seçtikleri prim miktarıyla birlikte %20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları, %12,5’u ise Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmak üzere %32,5  prim ödemesi yapılması gerekmektedir.

Taksi Şoförlerinin Sigortalılığı İle Kazanılan Haklar

Taksi şoförlerinin sigortalılığına tabi tutulanların gerekli şartları uyguladıkları sürece kendileri malullük ve yaşlılık aylığı, vefat etmeleri durumunda ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilecek duruma gelerek, bu haklardan yararlanabileceklerdir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Taksi plaka sahibiyim. Sigorta’dan prim gün sayım dolalı 2 yıl oldu. Ve hala sigorta ücreti ödüyorum. Artık sigorta ücreti ödemek istemiyorum, emeklilik için yaşımı bekliycem, çalışmıyorum. Plaka sahibi olmamdan dolayı sigortamı bitirdiğim anda direk bağlura geçermiyim? Bağkura da geçmek istemiyorum. Ne yapabilirim? Başka bir şansım var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu