Emeklilik

Emekli Memur Tekrar Kamuda Nasıl Çalışır?

Tüm emekliler, emekli olduktan sonra çalışma hakkına sahip bulunuyorlar. Buna göre 4A ya da 4B kapsamında emeklilerin çalışmasında herhangi bir sorun olmazken, bazı durumlarda emekli memurların tekrar kamuya dönüş koşulları merak ediliyor.

Emekli Memur Tekrar Kamuya Dönebilir mi?

Emeklilerin çalışması için herhangi bir engel bulunmuyor. Buna göre emekli olduktan sonra gelir elde etmek isteyenler için çalışma olanakları bulunuyor. Buna göre emekliler 4/A kapsamında bir işyerinde çalışabilirler ya da 4B’li olarak kendi işletmelerini açabilirler. Ancak emekli memurların tekrar kamuda çalışmaları için belirli noktalar bulunuyor. Memur emeklilerin tekrar kamuda çalışmaya başlamaları ile ilgili olarak 657 sayılı kanuna bakmak gerekiyor. İlgili kanunda emeklilerin yeniden hizmete alınması konusunda madde bulunuyor. Bu maddeye göre emekli sandığı kanunu kapsamında emekli olanlardan, sınıfında yazılı nitelikleri taşımakta olanlardan, kurumlarda boş kadro bulunması halinde memur olarak görevlendirilecekleri ifade ediliyor.

2005 yılında çıkarılmış olan 5335 sayılı kanun kapsamında ise emekli kamu görevlilerinin kamuya tekrar dönüş yapmaları için ilişkin sınırlama ve istisnalar da düzenlenmiştir. Bu kapsamda cumhurbaşkanı tarafından yapılacak atamalar ya da görevlendirilenler, TBMM’de yapılacak seçimler kapsamında görev verilenler ile üniversite öğretim üyeliklerine atanacaklar dışarıda tutulmak kaydıyla, emekli aylığı alanların genel bütçeye dahil olan dairelerin, katma bütçeye sahip idarelerin ve bütçeden yardım alan yani kısacası tüm kamu kurumlarına açıktan ataması yapılabiliyor. 5335 sayılı kanun kapsamında yeni mezun olan genç ve niteliğe sahip kişilerin sayısının artmasına karşılık, kamu kurum ve kuruluşlarında personel alımlarının düşük kalmasından ötürü memur emeklileri tekrar kamu istihdamına dahil edilmiyor.

Sözleşmeli Çalışma İmkânı Sağlanabilir

Ancak emekli sözleşmeli çalışma konusunda herhangi bir engel ile karşılaşmıyor. Buna göre emeklilik ya da yaşlılık aylığı almakta olanlar, genel bütçeye dahil olan dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumları ile bütçeden yardım alan tüm kamu kuruluşlarına açıktan atanamıyorlar fakat sözleşmeli personel alımlarında kanun kapsamında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Bu durumda sözleşmeli personel alımında kamu ilanında “herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık ya da emeklilik aylığı almıyor olmak,” ibaresi bulunmuyorsa, bu ilanlara emekli memurlar başvuru yapabilmektedir. Buna göre belediyelerin, il özel idarelerinin, belediyeye bağlı birlik ve işletmelerin, özel kanun ile kurulmuş kamu kurumlarının, KİT’lerin ve ortaklığının yüzde 50’sinin kamuya olan işletmelerin sözleşmeli personel alımlarına emekliler başvuru yapabiliyorlar.

Kamuya Dönüş Emekli Aylığını Kesiyor

Emekli aylığının kesilmesi durumuna ise kamuya dönüş yapılması halinde dikkat edilmesi gerekiyor. Buna göre gerek açıktan gerekse sözleşme kapsamında kamuda çalışmaya başlayanların emeklilik ve yaşlılık aylıkları kesilmektedir. Emekli aylığının kesilmeden kamuda çalışacak kimseler ise kanun ile belirlenmiş durumda. Buna göre dışarıdan bakan atamaları, milletvekilleri, cumhurbaşkanlığına seçilenlerin sadece emekli aylıkları kesilmiyor. Bunun dışında sadece toplantı ya da huzur ücreti ödenmekte olan görevleri yürütülenler ile yönetim ve kurul üyeliği ücreti kapsamında değerlendirilmiş olanlar ve yaş haddini aşmış olmalarına rağmen öğretim kurumlarında ders verenler çalışmaya başladıklarında emekli aylıkları kesilmeden çalışmaya devam edebiliyorlar.

Vazife malulü aylığı almakta olan kimseler de sağlık durumlarının görevlerini icra etmelerine engel teşkil etmemesi koşulu ile birlikte kamuda emekli oldukları halde belirli görevlere atanabiliyorlar. Bu noktalar kapsamında emekli olduktan sonra sözleşmeleri olarak kamuya memur olarak dönüş yapmak mümkün oluyor. Ancak emekli aylığı primlerinin tekrar hesaplanacağı için ilgili pozisyondan sonra emekli olunduğunda emekli aylığının düşebileceği unutulmamalı ve kamuda görev alacaklar bu duruma göre başvuruda bulunmalıdır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir