SGK

SGK ONLİNE TAHSİLAT

Sosyal Güvenlik Kurumu internet üzerinden bizlere birçok imkanlar sunmaktadır. Bu imkanlar sayesinde artık SGK merkezlerine gitmemize gerek kalmadan internet üzerinden işlemlerimizi kolaylıkla yapabiliriz. SGK’nın vatandaşlarımıza sağladığı imkanlardan biri de SGK online tahsilat işlemidir. Sizlere bu yazımızda SGK online tahsilat işlemlerinizi nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.


SGK online tahsilat sistemine giriş yapabilmek için öncelikle E-Devlet sistemi üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden giriş yapabilmek için ise bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Şifrenizi alabilmek için size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek şifre alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. 2 TL işlem ücreti ödeyip şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra işleminizi yapabilmek için yazımızın devamından yararlanabilirsiniz.

E-Devlet İle SGK Online Tahsilat İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK online tahsilat işleminiz için öncelikle size vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayınız ve sizlere maddeler halinde vereceğimiz adımları takip ediniz.

  • Açılımı olan SGK’nın resmi internet sayfası üzerinde ‘Sorgu türü’ kısmından 4A İşveren Ödemeleri, 4B Sigortalı Ödemeleri veya Diğer Ödemeler seçeneklerinden işlem yapacak olduğunuz seçiniz.
  • ‘Sorgu tipi’ kısmında Cari dönem veya işlem yapacak olduğunuz diğer seçeneklerden birini seçiniz.
  • Sicil numaranızı ya da TC kimlik numaranızı giriniz.
  • Güvenlik kodunu giriniz.
  • Borç sorgula butonuna tıklayarak SGK online tahsilat işleminiz için sisteme giriş yapabilirsiniz.

SGK online tahsilat işleminde tahakkuk fişindeki Sicil Numarası 26 haneye tamamlamak için son 3 rakamı 000 olarak girmelisiniz.

  • Dekontunuzu görüntülemek istiyorsanız, dekont görüntüle sayfasından SSK sicil numaranızı girdikten sonra görüntüleyebilirsiniz.

SGK online tahsilat ödeme ekranına geldiğiniz zaman sizden ‘kart numaranız, cv’ gibi bilgilerinizin girişlerini yapmanız istenilecektir. Bilgi girişlerinizi yaptıktan sonra telefonunuza gelen mesajda yer alan bilgiyi ödeme ekranına giriniz. SGK online tahsilat ekranından ayrıca geçmiş dönem borç sorgulama ve ödemesi 6111 yapılandırma ödemesi, icra dosyası tahsilatı işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet İle SGK Online Tahsilat işlemi İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı