SGK

SGDP Kesinti ve Tescil Kaydı Sorgulama

SGDP kesintisini ve tescil kaydını sorgulamak için Sosyal Güvenlik Kurumu İl/İlçe Müdürlükleri kullanılabilmekteydi. Vatandaşlarımız ilgili görevlilere taleplerini ileterek talep sonuçlarını Müdürlük yoğunluk durumuna göre değişen süreler içerisinde öğrenebilmekteydi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun tamamlamış olduğu dijital dönüşüm ve E-Devlet Kapısı Uygulamasının pek çok kamu kurumunun hizmetini bünyesine eklemesi nedeniyle vatandaşlarımız SGK İl/İlçe Müdürlükleri’ne gitmeden işlemlerini halledebilecekleri online platform arayışına girdiler. Bu yazımızda SGDP ile ilgili tüm merak ettiklerinize tek bir yazı içerisinde toplayarak bilmeniz gereken tüm ayrıntılara ulaşabileceğiniz bir kaynak olması amacıyla hazırladık.


SGDP Ne Demektir?

Emeklilik ve yaşlılık aylığı hakkını kazanmış vatandaşlarımızın çeşitli nedenlerden dolayı aktif çalışma hayatına geri dönmeleri ülkemizde sıkça karşılaşılan bir durumdur. SGDP nedir sorusunun cevabı tam bu noktada devreye girmektedir. Aktif çalışma hayatına dönen emekli ve yaşlılık aylığı hak sahiplerinin maaşlarının kesilmeden hizmet akdine bağlı olarak çalışabilmeleri için işverenler tarafından SGK’ya yatırılan prime Sosyal güvenlik destek primi (SGDP) adı verilmektedir. Normal prim ücretine göre düşük olarak belirtilen primlerin bir kısmı işveren tarafından karşılanırken küçük bir kısmı da emekli olarak çalışan sigortalıların maaşlarından kesilmektedir.

SGDP Kesinti Oranları Nelerdir?

Emekli ve yaşlılık aylığı hak sahiplerinin 4/A ve 4/B çalışma şekillerine göre SGDP kesintisi yapılması 1986 yılından itibaren uygulanmaktadır. Kesilen bu prim ücretleri gün olarak dikkate alınmamakta olup iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası olarak işlem görmektedir. SGDP kesintisine maruz kalan kişiler herhangi bir meslek hastalığı veya iş kazası geçirmemiş olsalar dahi kesintileri toplu olarak geri almaları mümkün olmamaktadır. Türkiye’de 4 milyon emeklilik ve yaşlılık aylığı hak kazandığı halde çalışan vatandaşımız bulunduğu için bu konu büyük önem taşımaktadır. Bu çalışanlardan yapılan kesintilerin hangi oranlarda yapıldığı konusuna değinilmek gerekirse;

 • Emekli ve yaşlılık aylığı hak kazanan 4/A statüsünde çalışıyorsa yüzde 7,5’i çalışandan olmak üzere prime esas kazancın toplam yüzde 32’si,
 • Emekli ve yaşlılık aylığı hak kazanan 4/B statüsünde kendi işyerinde çalışıyorsa yüzde 10 olan SGDP kesintisi kaldırılmıştır.

SGDP Kesintisi Nasıl Muhasebeleştirilir?

Emekli çalışanlarına maaş bordrosu hazırlamak isteyen muhasebe bölümleri için SGDP muhasebe kaydı konusuna değinilmesi gerekmektedir. Bordroda SGDP kesintisi gösterilirken brüt kazancın yüzde 7,5’i kesinti olarak gösterilerek brüt maaş tutarından düşülür. Geri kalan pay ise işveren tarafından ödenir.

4/B’li Çalışanlardan SGDP Kesintisi İadesi Nasıl Gerçekleşir?

BAĞ-KUR emeklisi olduğu halde kendi işyerinde çalışmaya devam eden vatandaşlarımızdan kesilen yüzde 10’luk kesinti 2016 yılında iptal edilmiştir. Kanun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile aylık olarak maaş alan BAĞ-KUR emeklileri için bir problem yaşanmazken maaşını 3 aylık olarak almayı tercih eden BAĞ-KUR emeklileri için iade almaları gereken bir aylık SGDP tutarı bulunmaktadır. Kimi BAĞ-KUR emeklilerinin maaşına zam olarak bu fark yansıtılırken nadir de olsa bazı BAĞ-KUR emeklilerine bu tutarın iade edilmediği bilinmektedir. Sosyal güvenlik destek primi kesintisi iptal dilekçesi ile SGK İl/İlçe Müdürlükleri’ne başvuruda bulunarak fazladan kesilen SGDP kesintilerini iade almak mümkün olmaktadır. Bağlı bulunulan SGK İl Müdürlüğü’ne hitaben yazılan dilekçede kanunun ilgili maddesi eklenmelidir.

SGDP Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

SGDP ile ilgili tüm ayrıntılar hakkında bilgi verildikten sonra sorgulama detayları hakkında bilgi vermeye başlayabiliriz. Sorgulama için Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerine SGDP tescil kaydı sorgulama linki menüsüne eklendi. Sosyal Güvenlik Sitesi üzerinden E-SGK sekmesi aracılığıyla ulaşılabilen menüden maaşınızdan yapılan kesintiye saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Sistemi kullanabilmek için TC Kimlik Numaranızın yanı sıra;

 • SSK Sicil Numarası,
 • Baba Adı,
 • Nüfusa Kayıtlı Olan İl,
 • Doğum Tarihi Bilgisi

Gerekmektedir. Bilgiler kullanılarak online olarak hızlı bir şekilde sorgulama yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

E-Devlet Üzerinden SGDP Kesinti ve Tescil Kaydı Sorgulaması Yapılabilir Mi?

Pek çok kamu hizmetini bünyesine alarak vatandaşlarımıza hizmet etmek amacıyla oluşturulan E-Devlet Kapısı, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı sayısız hizmete ilave olarak Sosyal Güvenlik Destek primi emekli sorgulama hizmeti verilmektedir. Bu hizmetten faydalanabilmek için tüm E-Devlet hizmetlerinden faydalanmak için gerekli olan E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra TC Kimlik Numaranız ile birlikte E-Devlet Kapısı’nda sunulan tüm hizmetlerden faydalanabilirsiniz. E-Devlet üzerinden sunulan SGDP hizmetlerinden faydalanmak için izlemeniz gereken yolu aşağıda detaylı ve alternatifli olarak sizlere aktardık. Verdiğimiz sıralamaları takip ederek SGDP kesintisi ve tescil kaydı sorgulamasını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 • E-Devlet Kapısı’na giriş için https://www.turkiye.gov.tr/ adresini kullanmanız gerekmektedir. Tarayıcınıza bu adresi yazarak veya linkimizi tıklayarak E-Devlet Kapısı resmi web sitesine ulaşabilirsiniz.
 • Kullanmış olduğunuz tarayıcınız yardımıyla E-Devlet Kapısı resmi web sitesine erişim sağladıktan sonra sayfanın sağ üst kısmında yer alan Giriş Yap sayfasını açmalısınız.
 • Açılan sayfada E-Devlet Kapısı hizmetlerinden faydalanabilmek için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulaması yapabilmek için e-Devlet şifresi, Mobil İmza, e-İmza, TC Kimlik Kartı ve İnternet Bankacılığı seçeneklerinden herhangi birisini kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Vatandaşlarımızın büyük geneli e-Devlet şifresi kullanarak sisteme giriş yapacağı için TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ilgili kutucuklara girildikten sonra Sisteme Giriş Yap düğmesine tıklamanız halinde E-Devlet Kapısı’na girişiniz gerçekleştirilecektir.
 • Sorgulama menüsüne ulaşmak için birkaç alternatifiniz bulunmaktadır. E-Hizmetler / Sosyal Güvenlik ve Sigorta / Sosyal Güvenlik Kurumu ilerlemesi sahip olduğunuz ilk alternatiftir. Kurumlar / Sosyal Güvenlik Kurumu sahip olduğunuz ikinci alternatiftir. Bir üçüncü alternatif olarak da site içi arama kutucuğuna Sosyal Güvenlik Kurumu yazabilirsiniz.
 • Alternatifli olarak belirttiğimiz yollar ile sisteme giriş yaptıktan sonra 4/A Sigorta Koluna Bağlı çalışanlar menüsü içerisinde yer alan hizmetler 4A Hizmet Dökümü sayfasına giriş yaptığınızda işlem süresi için beklemeniz gereken birkaç saniye sonunda sorgulamanızı tamamlamış olursunuz.
 • Açılan ekranda yatırılmış olan tüm SGDP dökümlerinizi görmeniz halinde tescil kaydı yapıldığını da aynı ekrandan görebilirsiniz.

Akıllı telefon kullanmanız halinde Uygulama Marketleri aracılığıyla e-Devlet Kapısı uygulamasını cep telefonunuza indirerek TC Kimlik Numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak talep ettiğiniz sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulamayı gerçekleştirmek için uygulamada yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfanızı kullanacağınızı unutmayın.

Ziraat Bankası’ndan SGDP Kesinti ve Tescil Kaydı Sorgulanabilir Mi?

Ziraat Bankası, Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeleri için kurum ile anlaşmalı bir kamu bankasıdır. Tüm primler ve SGK alacakları Ziraat Bankası üzerinden yatırıla bilmektedir. Ziraat Bankası’nın SGK ile anlaşması bilindiği için SGDP sorgulama Ziraat Bankası aracılığıyla yapılabilir mi sorusu pek çok emekli tarafından merak edilmektedir. Ziraat Bankası resmi olarak böyle bir hizmet sunmasa da çalışanlar kimi zaman emeklilerimize bu konuda yardımcı olabilmektedir. Üzerinde TC Kimlik Numaranız yazılı herhangi bir kimlik ile Ziraat Bankası şubelerine müracaat etmeniz halinde saniyeler içerisinde size SGDP kesintisi ve tescil kaydı ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz. Online olarak sorgulama işlemi gerçekleştirmek istemeyen emekli vatandaşlarımız için SGK İl/İlçe Müdürlükleri ile beraber sahip olunan bu alternatif ile işlemleriniz halledilmektedir.

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur?

SGK İş Yeri Şifresi Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İş Yerinin Devri, Değişmesi ve Birleşmesi İşçinin Kıdemini Etkiler mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu