emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Raporlu Hastalar İçin SGK İlaç Alma Kolaylığı Uzatıldı

Raporlu Hastalar İçin SGK İlaç Alma Kolaylığı Uzatıldı

Koronavirüs salgını nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu, kronik hastalığı bulunanlar için raporları kapsamında ilaç alma süreleri ve teminlerinde kolaylık sağlanıyor. Son yapılan açıklama ile birlikte kronik hastaların raporlarını yenilemeleri, ilaç ve tıbbi malzemeleri temin etmeleri kolaylığı devam ediyor.

Kronik Hastalığı Olanlara Kolaylık

Koronavirüs salgının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alması pek çok kesimi farklı açılardan mağdur etti. Özellikle salgının kronik hastalarda daha ağır geçmesi ve bu türden kimselerin virüse yakalanma olasılıklarının da daha çok olmaları nedeniyle, salgının görüldüğü andan itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu hastaların ilaç yazdırmak ya da biten raporlarını yenilemek konularında önemli kolaylıklar sağladı. Salgının tekrar artışa geçmesi kapsamında ise SGK tarafından yeni kolaylıklar yaşama geçirildi.

Bu bakımdan Eylül ayı itibariyle, SGK tarafından açıklama yapılarak kronik hastaların dışarıya çıkmalarını ve virüsle karşılaşma olasılıklarını düşürmek için ilaçlarını temin etme konularında kolaylıklar açıklandı. Kronik hastalığı bulunanların raporlarını yenilemeleri, ilaç ve tıbbi malzemelerini temin etme konusunda önemli kolaylıklar getirilen açıklama, ileri tarihe kadar devam edecek.

SGK Kapsamında Yeni Düzenlemeler

Kronik hastalığı olanlara SGK tarafından yapılan düzenlemeler neticesinde, kronik hastalığı bulunanlara ilaç temini konusunda SGK’nın MEDULA sisteminde bulunanlara, sağlık kurulu raporu ya da uzman hekim raporlarından, Ocak 2020 tarihi itibariyle süresi sona ermiş ya da bu tarihten sonra süresi sona erecek olan raporlar geçerli sayılacaktır. Hastalar, bu bakımdan raporlara yönelik ilave rapor düzenletmeye gerek duymadan, başka bir deyişle doktora ilaç yazdırmadan doğrudan SGK ile anlaşması bulunan eczanelerden ilaca ilişkin en son karşılaşmış olan reçetede belirtilmiş kullanım dozunu dikkate alarak, 3 ayı geçmeyecek şekilde, kür protokolü uygulanan ilaçlarda ise 1 küre denk gelecek şekilde reçetesiz ilaç alınabilecek.

Yine aynı şekilde kronik hastalığı bulunanların tıbbi malzeme teminlerinde düzenlenmiş MEDULA sistemine kayıtlı olan sağlık kurulu raporları ve uzman hekim raporlarından 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle süresi sona ermiş ya da bu tarihten sonra süresi sona erecek olan raporlar da geçerli olacak. SGK tıbbi malzeme listesi içinde yer alan medikal malzemeler için geçerli olan ve sağlık raporuna yönelik bir defaya mahsus reçete edilen tıbbi malzemelerde miat süresi dolanların tıbbi malzemeleri de günlük, haftalık, aylık reçete şeklinde düzenlenmiş ve kurum tarafınca en son karşılaşılan reçetedeki kullanım adedi temel alınarak 3 aylık miktarı geçmeyecek şekilde, hastalar reçete düzenletmelerine yani doktora yazdırmalarına gerek bulunmayacak ve tıbbi malzemelerini SGK anlaşmalı eczanelerden temin edebileceklerdir. Bunun dışında hasta bazında endikasyon dışı ilaç kullanım olayı verilen ilaçlarda, endikasyon dışı ilaç kullanım izni süreleri de kontrol edilecek şekilde, bu süreler içinde bulunan ilaçlar eczaneler tarafından verilecek.

Yeni İlaçlar Listeye Alındı

Diğer yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve SGK anlaşması çerçevesinde geri ödeme listesi içeriğine 27 ilaç daha dahil edildi. Geri ödeme listesinde bu bakımdan yurtdışından temin edilmekte olan 374 ve yurtiçinde üretilen ilaçların sayısı ile birlikte SGK tarafından karşılanan ilaç sayısı 8 bin 366’ya ulaştı. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte geri ödeme listesine alınmış olan ilaçlar; antiinflamatuvar intestinal ilaç, enzim eksikliği tedavisinde kullanılan ilaç, sindirim sistemi ilacı gibi ilaçları içeriyor. Bu düzenleme ile birlikte SGK anlaşmalı eczanelerden, sigortalılar ilaçları kolaylıkla temin edecekler.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ayrıca sene sonuna kadar farklı tedavilerde kullanılan 15 ilacın daha geri ödeme listesine eklenmesi bekleniyor.

SGK Anlaşmalı Özel Hastanelerin Tam Listesi

Rapor Param Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

SGK Müşteri Hizmetleri ve Danışma İletişim Telefon Numarası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.