SGK

SGK APHB Sigorta Türü Nedir? 506 APHB Ne Anlama Gelir?

Sigortalı olarak işçi çalıştıran gerçek ya da tüzel kişilerin, 1 aylık çalışma süresi için sigortalı adına Sosyal Güvenlik kurumuna teslim ettikleri e-bildirgeye, SGK APHB sigorta adı verilmektedir. Kısa ya da uzun vadeli olarak işe alınan çalışanların kimlik bilgileri, doğum tarihi bilgileri ve işe başlama bilgileri, 5510 sayılı Kanun kapsamındaki sürelerde SGK müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Sosyal Güvenlik kurumu 79. maddesi kapsamında işçi çalıştıran kişi ya da işletmeler, çalıştırdıkları işçiler adına Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvenlik Kurumu primlerini ödemek zorundadır. Bir işyerinden farklı bir işyerine devredilen çalışanların devir işlemleri için gerekli belgeler, sigortalının devralındığı işveren tarafından APHB evraklarının kuruma iletilmesi gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu APHB Bildirgesinin Süresi Ne Kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak işe alınan kişiler adına, 1 aylık çalışma süresi dolduktan sonra, ayın 23. gününe kadar çalışanın APHB’si SGK’ya iletilmek zorundadır. İşverenin mesuliyetinde olan çalışanlar arasında, 30 günden az çalışan işçiler bulunuyorsa bu işçiler adına Ek 10 belgesi hazırlanmalı ve kuruma iletilmelidir.

APHB bildirgesinin kuruma teslim edilme zorunluluğu, 10 kişiden daha az işçi çalıştıran işletmelere getirilmiştir. 10 kişi ve üzerinde işçi çalıştıran işletmelerin, işçiler adına APHB bildirgesini iletme zorunluluğu bulunmamaktadır.

SGK APHB Kararı Kimleri Kapsamaktadır?

İşyerinde sözleşmeli şekilde çalışan sigortalılar ve SSK kapsamında çalışan işçiler APHB kapsamında değerlendirilmektedir. 4A kapsamında yer alan çalışanlar, ilerleyen dönemlerde 5510 sayılı Kanun kapsamında sigortalı olarak değerlendirilmekte ve APHB kararına dahil edilmektedir. APHB kararında sigortalıları kapsayan bölüm, 4A sigortası olarak değerlendirilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü 506 APHB Maddesi Ne Anlama Gelir?

506 APHB kararı kapsamında, 1 aylık çalışmasını tamamlayan sigortalılar adına çalışma primi ödenmeli ve çalışma hizmet bildirgesi yayınlanmalıdır. 4A kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler, sigorta bilgilerini sorgulamak içi 506 APHB ilkesinden faydalanmaktadır. APHB kapsamında sigorta prim ve hizmet dökümü sorgulamaları, e-devlet sistemi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir.

APHB Prime Dahil Kazançlar İlkesi Ne Anlama Gelir?

Prime dahil kazançlar maddesi, 30 günlük çalışma süresine sahip olan çalışanların prim detaylarını kapsamaktadır. Sigortalının hak etmiş olduğu tüm ücretler, primler ve ikramiyeler, prime dahil kazançlar maddesi altında toplanmaktadır. 30 gün ve üzerinde çalışan sigortalı adına ödenen Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Güvenlik sigortası ve bireysel emeklilik sistemi primlerinin tüm tutarları, prime dahil kazançlar sorgulamasında yer alacaktır.

APHB Prim Tahsilatı Maddesinin Özellikleri Nelerdir?

Primlerin tahsilatı maddesi, SGK prim ödemelerinin KDV dahil şekilde iade alınabileceğini göstermektedir. İşletmeler tarafından SGK prim ödemesi yapılırken, KDV iade hakkı kullanılabilir. İş veren tarafından tüm borçların hesaba geçirilmiş hali için sorgulama yapıldığında, ilk seferde ödenmesi zorunlu olan prim borçları için belirlenen kanuni ödeme süresi dikkate alınmaktadır.

Kanuni ödeme süresini takip eden 15 günlük süreç içerisinde, mevcut prim borçları hesaba geçirilmiş şekilde ödenmelidir. Belirtilen süre içerisinde ödeme yapıldığında, tüm prim borçları kanuni sürede ödenmiş olarak kabul edilmektedir. Belirtilen gecikme süresi içerisinde tüm prim borçları ödenmezse, ödenmemiş sigorta primi için işlem yapılacaktır. Prim borcu ödeme süresi dolduktan sonra, geriye kalan prim borçları için ilk 3 aylık süre dikkate alınır ve bu tutara %2 oranında gecikme cezası yansıtılır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü belgesinin sorgulaması, T.C. kimlik numarasıyla ya da e-devlet sistem girişiyle gerçekleştirilmektedir. E-devlet ve SGK üzerinden hizmet dökümü sorgulaması yapmak için belirtilen detaylar aşağıdaki gibidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet hizmet dökümü sorgulama ekranı açılmaktadır.
 • Bağlantı adresine tıkladıktan sonra, sayfada yer alan “Giriş Yap” bölümü açılmalıdır.
 • E-devlet hizmet dökümü sorgulama ekranında, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin kullanılarak kimlik doğrulaması yapılması talep edilecektir.
 • Tüm bilgilerin tamamlanmasının ardından “Giriş yap” seçeneğine tıklanmalı ve e-devlet sorgulama sitemine erişim sağlanmalıdır.
 • E-devlet üzerinden SGK hizmet dökümü ekranı açıldıktan sonra, hangi sigorta kolu için hizmet dökümü talep edildiği belirtilmelidir.
 • Talep edilen bilgiler girildikten sonra, mevcut sigortaya ait detaylı hizmet dökümü raporuna erişilecektir.

Hizmet dökümü raporu oluşturulduktan sonra, bilgisayara PDF olarak rapor indirilebilir ya da raporların çıktısı alınabilir. Sosyal Güvenlik kurumu üzerinden hizmet dökümü sorgulaması yapmak isteyen kişiler, www.gsk.gov.tr adresine tıklamalı ve SGK internet sitesini açmalıdır. Sosyal Güvenlik kurumu internet sitesinde yer alan “Ne Zaman Emekli Olurum?”

Sorgulamasına tıklandıktan sonra, hizmet dökümü sorgulama ekranı açılacaktır. Sigortalının doğum tarihi, T.C. kimlik numarası, sigorta numarası, sigorta başlangıç tarihi ve kimlik bilgileri girildikten sonra, hizmet dökümü için sorgulama başlatılacaktır. SGK hizmet dökümü sorgulaması aşamasında, 4A, 4B 4C ve diğer sigorta kolları için belge talep edilebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Barkotlu Hizmet Dökümü Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna ait internet sitesi ya da e-devlet sistemi kullanılarak, barkotlu hizmet dökümü sorgulaması yapılabilir. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden, e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasıyla sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlet girişi tamamlandıktan sonra, e-hizmetler sayfasından Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneği tercih edilmeli ve sigorta türü belirlenmelidir.

E-devlet hizmet dökümü sorgulaması yapıldıktan sonra, raporun yazdırılması için talimat oluşturulmalıdır. Yazdırma bölümünde yer alan “Barkotlu Hizmet Döküm” seçeneğine tıklayarak, SGK hizmet dökümü beyannamesi çıkarılmalıdır. Basılan hizmet dökümünün üzerinde, çalışılan kuruma ait güncel barkot yer alacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümünde Hangi Bilgilere Yer Verilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki sigortalar için alınan hizmet dökümü üzerinde yer alan bilgiler aşağıda belirtilmiştir:

 • Çalışanların hangi alanlarda sigortalı olduğu
 • Sigortanın başlangıç tarihi
 • Hangi işyerlerinde çalışıldığı ve güncelde çalışılan işyerinin bilgileri
 • 3600 günlük prim ödemesinin tamamlandığı tarih bilgileri
 • Emekli olmak için kaç günlük prim ödemesinin yapılması gerektiği
 • Emeklilik için gerekli yaş sınırı
 • Emekliliğe kalan süre
 • Tahmini emekli maaşı tutarı
 • Doğum ve askerlik sebebiyle sigorta prim borçlanmasının detayları
 • Kaç günlük prim borçlanmasının bulunduğu
 • Sigorta üzerinden kıdem ve maaş hesaplaması
 • Kaç ayda bir ikramiye alınacağı

Yukarıda yer alan bilgiler, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki sigorta kollarına göre değişmektedir. SGK hizmet dökümü üzerinden, Ek 10 sigorta dahil olmak üzere SSK, BAĞ-KUR ve emekli sandığı gibi farklı sigorta kolları için sorgulama yapılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü Evrakları Hangi Amaçlar İçin Kullanılmaktadır?

SGK hizmet dökümü beyannamesinin kullanım amaçları ve hizmet dökümünün genel özellikleri aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Emeklilik hesaplaması ve emekli maaşının sorgulanması için gerekli bilgilere ulaşılmaktadır.
 • Emekli olmak için kaç günlük prim borcunun bulunduğu belirlenir.
 • Yurt dışına çıkma işlemlerinde vize almak için SGK hizmet dökümü evrakları kullanılmaktadır.
 • Doğum borçlanmasının belirlenmesi ve doğum borçlanması primlerinin ödenmesi için hizmet dökümü sorgulaması yapılmaktadır.
 • Çalışanların sigorta kıdem hesaplamalarında, SGK hizmet dökümü evraklarına ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Bankalardan kredi alırken, gelir belgesinin yanında SGK hizmet dökümü talep edilir.

Mahkeme ve diğer resmî kurumlarda işlem yaparken, SGK hizmet dökümü evrakları talep edilmektedir.

SSK, SGK Toptan Ödeme Nedir, Kimler Toptan Ödeme Alabilir?

SGK İşten Çıkış Bildirgesinin Hazırlanışı Nasıl Yapılır?

SGK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. kocaeli buyuksehir belediyesinde ulaşim park aş.de şofor olarak calismaktayim…..otobus plakalari resmi plaka oldugu halde neden APHB olarak gözükouyorzz…

  1. Merhaba,

   Ulaşım park A.Ş sıtatütüsünda olduğundan APHB olarak gözüküyor olabilirsiniz.

 2. APhb sigortalı ne demek ilerde işten çıkarılma durumunda tazminat ala biliyormuyuz işsizlik maaşı falan

  1. Bina görevlisi olarak çalışıyorum sigortamda aphb ibaresi var meslek kodu diger arkadaşlar da 51_53 falan diye yazili benim sigorta normal mi bir yanlislik varmidir sizce

 3. Kızım 4a APHB statüsünde Belediyeye ait bir şirkette KIsmi istihdamlı olarak çalışıyor.İşe Giriş Tarihi 02.05.2017.Uzun Vade Gün Sayısı 227.
  tekrar giriş yapılmiş,01/4/2018 .
  sorum şu :Kızım bu halıyle sigortalı tedavi hakkından yararlanabilir mi?Yoksa baba olarak benden mi istifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu