emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

MTV Hesaplama

MTV Hesaplama

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hesaplama işlemi ile aracınızın vergi borcu olup olmadığını kontrol edebilir ve bu işlem sayesinde takibinizi yapabilirsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) engellilik oranı % 90 ve % 90 üzerinde olan vatandaşlardan alınmamaktadır. Engelli olduğunuza dair bir doktor belgesi ile bu vergiden muaf sayılacaksınız. Devlet üzerine kayıtlı olan motorlu araçlar da Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme durumundan muaftır. Aracınızın trafiğe kayıt olması ile beraber Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi yapmanız gerekmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi yapmamanız için aracınızın hurdaya çıkmış olması ve bunun onaylanmış olması gerekir. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) her yılın Ocak ve Temmuz aylarında eşit iki taksit olmak üzere birinci altı ay ve ikinci altı ay şeklinde ödenmesi gerekmektedir. Ödeme yapabilmek için aracınızın ruhsatını mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

MTV Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

MTV borcunuzun olup olmadığını internet üzerinden dakikalar içerisinde oldukça kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamında MTV hesaplama işlemini yapabilmeniz için sizlere bir bağlantı adresi vermiş bulunmaktayız. Bağlantı adresine tıkladığınızda açılacak olan sayfa aşağıdaki gibidir.

MTV Hesaplama

Yukarıdaki resimde de olduğu gibi MTV hesaplama işleminiz için ihtiyacınız olan bilgiler “Araç Tipi”, “Aracın Yaşı” ve “Motor Silindir Hacmi” bilgileridir. Bu bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sayfası üzerindeki, yani yukarıdaki resimde bulunan belirlenmiş ilgili alanlara yazarak “Hesapla” seçeneğine tıkladıktan sonra aracınızın MTV hesaplama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

MTV Hesaplama İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

MTV Ödeme Yapacağınız Bankalar Nelerdir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapılabileceğiniz bankaların listesi aşağıda bulunmaktadır. Aşağıda ismi geçen bütün bankalardan MTV ödemenizi yapabilirsiniz.

 1. Akbank
 2. Aktif Yatırım Bankası
 3. Albaraka Türk
 4. Alternatifbank
 5. Anadolubank
 6. Citibank
 7. Denizbank
 8. Burgan Bank
 9. Fibabanka
 10. Finansbank
 11. HSBC Bank
 12. ING Bank
 13. Kuveyt Türk
 14. Odeabank
 15. Şekerbank
 16. TC. Ziraat Bankası
 17. Tekstilbank
 18. Turkishbank
 19. Turkland Bank
 20. Türk Ekonomi Bankası
 21. Türkiye Finans
 22. Garanti Bankası
 23. Halk Bankası
 24. İş Bankası
 25. PTT
 26. Vakıfbank
 27. Yapı Kredi
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.