emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Araç Vergi Sorgulama

Araç Vergi Sorgulama
24.03.2016

Pek çok kurumda olduğu gibi Gelir İdare Daire Başkanlığı’da vatandaşların sorgulama işleminde kuruma gelmelerine gerek kalmadan internet üzerinden online sunulan hizmetleri uygulamaya koymuştur. İnternet üzerinden işlem yapılması sağlanan uygulamalardan biri de araç vergi sorgulama işlemidir. Sorgulama işlemi için kuruma gidip kuyruklar beklemek zorunda kalmadan evraklarla uğraşmadan dakikalar içerisinde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde en güncel bilgilere sadece birkaç bilginizi girerek internetin olduğu her ortamda gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi sistemi hayatımızda önemli bir yeri olan sistemler arasındadır. Devletin kontrolü altında ülkenin ekonomisinin temeli oluşturmada önemli rol oynamaktadır. Vatandaşların ödediği vergiler sayesinde ülkenin ekonomisi ayakta durmaktadır. Vergiler alınan ürün ya da hizmetin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu vergi çeşitlerinde bir tanesi de Motorlu Taşıtlar Vergisi olup araçtan araca göre değişiklik göstermektedir. MTV yılda 2 kez ödenmesi gerekli olan bir vergidir. Verginin takibinin yapılması önemlidir. MTV’nin ödenmemesi durumunda cezai yaptırımlar ile karşılaşma durumunuz vardır. Bu şekilde olumsuz bir durum ile karşılaşmamak adına araç vergi sorgulama işlemi ile aracın vergisi ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Yazımızın devamında araç vergi sorgulama işleminizi nereden ve nasıl gerçekleştireceğiniz konusundaki bilgileri paylaşacağız.

Araç Vergi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı online olarak sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti ile araç vergi sorgulama işlemini kolaylıkla saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem üzerinde yer alan Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi kademesi ile vergi borçlarınızı ve detaylarını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda güvenli bir şekilde kredi kartı işlemleri ile ödeme de yapmanız mümkündür. Sorgulama işlemini gerçekleştirirken sizden herhangi bir şifre talebinde bulunulmayacaktır. İlk olarak yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantı linke tıklayınız. Tıklamanız durumunda açılan sayfada resimde gösterildiği üzere en üstteki “motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme” yazan yere tıklamanız durumunda araç vergi sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

mtv1

Karşınıza gelen sayfada ilk olarak sorgulama yapılan aracınızın plakasını girmeniz istenir. Sonrasında ise eğer özel plaka değil ise hayır özel plaka ise evet olacak şekilde imleci değiştiriniz. Resimde gösterildiği gibi devamında T.C. kimlik numaranızı ya da vergi kimlik numaranızı giriniz istenir. Ardından tescil tarihi girmeniz istenir. Sorgulanan araç sıfır ise trafiğe çıkış tarihi tescil tarihi olurken eğer 2. el araç ise noter satış tarihi tescil tarihi olarak geçer. Bilgileri girdikten sonra “Tamam” butonunu tıklayarak sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz Bu şekilde araç vergisi ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

trafik borc1

Araç Vergi Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.