emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

ÖSYM Başkanı Son Derece Önemli YKS Açıklaması Yaptı!

ÖSYM Başkanı Son Derece Önemli YKS Açıklaması Yaptı!

ÖSYM Başkanı Son Derece Önemli YKS Açıklaması Yaptı! Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı tarafından korona virüs önlemleri çerçevesinde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı kapsamında adaylar için maske ve dezenfektan dağıtılacağını belirtmiş bulunmaktadır. İsteyen adayların ise kendi maske, siperlik ve dezenfektanları ile gelebileceklerini belirtti. ÖSYM Başkanı tarafından yapılan açıklamasında 27 – 28 Haziran 2020 yapılacak olan YKS öncesinde bu yıl yapılacak olan sınava 2 milyon 437 bin 119 adayın başvuruda bulunmuş olduğunu bildirdi.

Yükseköğretim Kurulunca alınan karar doğrultusunda Temel Yeterlilik Testi için verilen sınav süresinin 135 dakikaya ilave olarak 30 dakika daha ilave edileceğini belirterek 165 dakikaya çıkarıldığını belirtmiş bulunmaktadır. Ayrıca merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanının da bu yıl içerisinde geçerli olması kaydı ile 170 puan barajına çekildiğini belirtmiş bulunmaktadır. 2020 YKS adaylarının yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu olacaklarını belirtmiş bulunuyor. 12. Sınıf öğrencilerinin sadece ilk dönem gördükleri konulardan sorumlu olduklarını, ikinci dönem konularından muaf olduklarını belirtmiş bulunmaktadır.

YKS sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat: 10.15’te başlayacağını ve adaylara 165 dakika süre verileceği belirtilmiş bulunuyor. YKS sınavının ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri’nin 28 Haziran 2020 Pazar günü saat: 10.15’te başlayarak 180 dakika süreceği ve üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi ise 28 Haziran 2020 Pazar saat: 15.45’te başlayacağını ve adayları 120 dakika süre tanınacağı belirtildi. ÖSYM Başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre sınava girecek olan adayların sınav saatinden en az 1 saat kadar önce sınav binasında hazır bulunmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca sabah adayların sabah oturumları için saat:10.00, öğleden sonraki oturumlarda ise saat: 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacakları belirtilmiş bulunuyor.

YKS Sınavı İçin Alınan Koronavirüs Tedbirleri Nelerdir?

YKS Sınavı İçin Alınan Koronavirüs Tedbirleri Nelerdir? ÖSYM Başkanı YKS sınavı için yapılan korona virüs hazırlıklarını oldukça yakından takip ettiğini belirtmiş bulunuyor. Başkan sınavın yapılacağı binaların sınav öncesinde detaylı temizliğinin yapılacağını ve dezenfekte edileceğini belirtti. YKS sınavında her oturum öncesinde, korona virüsü tedbirleri kapsamında adaylar için sınav binası girişlerinde maske ve dezenfektan verileceğini bildirdi. İsteyen adayların ise maske ve dezenfektanlarını yanlarında getirebileceklerini belirtti. Sınav görevlileri için de maske, dezenfektan ve eldiven dağıtılacaktır.

Diğer yandan korona virüsü olan adaylara yönelik olarak da tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek binalarda ayrı olarak sınava alınacaklarını belirtildi. Korona virüsü tanısı konulmuş olan adayların, tedavisi tamamlanıp karantina sürecinde olanlar için Covid-19 vakası ile temas edip karantina sürecinde olan adaylar ve Covid-19 şüphesi olan adayların bu durumu sınav öncesinde ÖSYM Başkanlığı’na iletmesi gerekmektedir. Yapılacak olan YKS sınavının sonuçlarının 28 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacağı belirtilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.