SGK

Ölen Sigortalıdan Dolayı Kimlere Toplu Para Verilir?

Devlet, ülkemizde hak sahiplerine karşı bazı konularda kolaylıklar getirmektedir. Bu kolaylıklar sayesinde vatandaşların yaşam seviyesi artmaktadır. Ölen sigortalıdan dolayı kimlere toplu para verildiği de burada önem kazanmaktadır. Devlet, ölen sigortalı kişiden dolayı geride kalan ailesine belirli şartların sağlanması sonucunda toplu ödeme yapmaktadır.


Toptan ödeme, sigortalı kişilerin emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme şartlarını ya da sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmaması sonucunda, sigortalı kişinin talebi üzerine prim ödemesinin toplu olarak iade edilmesidir. Bu toptan ödeme farklı şekillerde yapılabilmektedir. Kişi yaşarken toptan ödeme isteğinde bulunabileceği gibi, kişi eğer vefat ederse bazı şartların sağlanması ile hak sahipleri de toplu para ödenmesinden faydalanmaktadır.

5510 sayılı Kanunda ölen sigortalı kişiden dolayı hak sahiplerine toplu ödeme konusu açıklanmıştır. Bu kanunda, ölen sigortalı kişilerin hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartların sağlanması halinde sigortalı kişi adına yatırılmış olan primlerin hak sahiplerine toptan ödemesi için madde bulunmaktadır.

Ölen sigortalıdan dolayı toplu ödemenin yapılabildiği kişiler şöyle belirlenmiştir:

 • 5510 sayılı Kanunun SSK yani 4/a kapsamında hizmeti var iken vefat eden sigortalı kişinin hak sahiplerine toplu ödeme yapılır.
 • 5510 sayılı Kanunun Bağ-Kur yani 4/b kapsamında hizmeti var iken vefat eden sigortalı kişinin hak sahiplerine toplu ödeme yapılır.
 • İlk defa 5510 sayılı Kanunun SSK kapsamında çalışmaya başlayan kişilerden iken vefat eden sigortalı kişinin hak sahiplerine toplu ödeme yapılır.

Ölen Sigortalıdan Dolayı Yapılan Toplu Ödemenin Sınırı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet ölen sigortalı kişinin primlerinin ödenmiş olmasından dolayı hak sahipleri toplu ödeme yapmaktadır. Bu toplu ödemenin üst sınırı, sigortalıya yapılacak olan toptan ödemenin tutarını geçemez. Bu sınırın aşılmaması için hak sahiplerine ödenen tutardan indirim yapılabilmektedir. İndirim yapılmasına hak sahiplerinin karşı çıkma gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

Toptan Ödeme Tutarının Hesaplanması

Ölen kişiden dolayı yapılan toptan ödemenin hesaplanması da diğer bir önemli olan konudur. 5510 sayılı Kanuna göre; kişi SSK ya da Emekli Sandığı kapsamında ise kendi adına bildirilmiş olan primlerle toptan ödeme miktarı bulunur; Bağ-Kur kapsamında ise ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri oran alınarak hesaplatılır. Bu primlerin her yıla ait tutarı, primin ait olduğu yıldan istek yapılan zamana kadar geçen yıllar için, her yılki katsayıyla güncellenerek toptan ödeme yapılır.

Ölüm Toptan Ödemesi Almak İçin Başvuru

Ölen sigortalıdan dolayı toplu para alabilmek için söz konusu olan hak sahiplerinin bununla alakalı olan kurumlara başvuru yapması gerekmektedir. Hak sahibi olan kişiler bu başvuruyu, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile yaşadıkları yerdeki ilgili olan İl Müdürlüklerine yapabilmektedirler. Ölüm toptan ödemesi almak için teslime dilmesi gereken Tahsis Talep dilekçesinde yer alması gereken bilgiler ise şöyledir:

 • 18 yaşını doldurmayan çocuklar dahil edilmez. Orta öğretim seviyesinde eğitim alıyor ise 20 yaşını, yüksek öğretim seviyesinde eğitim alıyorsa 25 yaşını doldurmamış olan erkek çocuklarının okullarından alacakları öğrenci belgesi.
 • Malul olan çocuklar için geçerli olan bir sağlık kuruluşundan malul olunduğuna dair rapor.

Yukarıdaki belgeler ile başvuru yapan kişilerin incelenmesinden sonra gereken kurumlar tarafından toplu ödemeler yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

148 Yorum

  1. Merhaba,

   Sadece cenze yardım parasını alabilirsiniz 5 yıl geçmedi ise. Evli iken maaş veya toplu para alma hakkınız bulunmuyor.

 1. Merhaba Benim oğlum 2014 yılında vefat etti 2200 gün primi ödenmiş bu primlerin ödemesini talep edebilirmiyim Ayrıca reddi miras yapmiştım reddi miras primlerin ödenmesini etkilermi

 2. Merhabalar kız arkadaşımın annesi vefat etti ve 1 ay sonrasında ölüm toptan ödeme için başvurdular sgk dan fakat kız arkadaşım çalıştığı ve sigortalı gözüktüğü için böyle bir ödeme alamazmış yetkili kişinin dediğine göre fakat yukarıdaki şartlarda böyle birşey gecmiyor siz yardımcı olabilirmisiniz ne yapmamız gerekli nasıl bir yol izlemeliyiz

 3. ağabeyim 29 yıllık sigortalı iken ( emekliliğe hak kaznmış ama halen çalışıyorken) vefat etti. hiç evlenmemişti, çocuğu da yoktu. babm amekli annem ise evkadını hiç sigortası yok. sskdan bugüne değin yatırılmış olan sigorta primlerini alma imkanı var mı? ayrıca hem bu parayı alıp hem de anneme herhangi bir maaş bağlanma imkanı var mıdır? teşekkürler.

 4. Merhabalar biz 29/04/2018 tarihinde kardeşimi trafik kazasında kaybettik ssk kayıt 1981 yılından başladı 1831 pirim gün sayısı var 849 günde bağkurdan var hak sahibi babam toplu ödeme başvurusu yapa bilirmi emekli sandığından emekli ayrıldı uşak sgk kurumuna gittik Ankaraya dilekçe yazacaksınız dediler cenaze ödemesini 595 tl alındı

 5. Merhaba.
  Benim dedem öleli 9 sene oldu ve ssk emeklisi annem bu parayı toplu alabilirmi yoksa belli bi yildan sonra alamaz mi? Teşekkürler.

 6. BABAM EMEKLİ DEVLET MEMURUYDU VEFAT ETTİ ANNEM BABAMDAN ÖNCE VEFAT ETMİŞTİ BANA SADECE MAAŞI BAĞLANDI TOPLU PARA ALMA HAKKIM VARMIYDI ACABA.

 7. Babam 11.ay 2016 yılında vefat etti 4/b den annem emekli olmuş. Ölüm ayligi alıyor. Fakat bana söylemek istemiyorlar. Bende olum ayligi icin yeni basvurdum daha cevap gelmedi. Babamdan dolayi benden habersiz toplu para alınmış olabilir mi bu parayı bende talep edebilirmiyim. Olum aylığı bana baglandiginda almadigim aylar için muracat edebilirmiyim.

 8. Merhaba 2013 kasımda babam vefat etti. Annemle boşanmışlardı. Ablam ve abim evli. Suan calismadigim icin sadece ben aylık alıyorum. Babamin hem sgk hem bağkur primleri mevcuttu. Bu ödemeleri toplu alabiliyormuşum?

 9. Merhaba Babam 4 Yıl önce vefat etti. Ben ise bundan 27 ay önce eşimden boşandım. Bosandikdan sonra maaşa girme hakkım doğdu. Fakat bilmediğimden dolayı maaşa giremedim. Annem ise yani olen kişinin eşi maaşı aldı. Ben şimdi bu girmediğim 27 ayin parasını toplu olarak almak istiyorum. Bunu yapabilir miyim ve sonuçları nasıl olur. Şimdiden tessekkür ederim iyi çalışmalar

 10. Merhaba,

  Babam emekli olduktan sonra tekrar bir fabrikada çalıştı kaza sigortası yapıldı ve sonrasında vefat etti. 3-5 yıl arası bir kaza sigortası ödendi bu bedeli alabilirmiyiz?

  1. Merhaba,

   Sosyal güvenlik destek primlerini geri alma hakkınız bulunmuyor.

 11. merhaba; bir yakınımız 32 yaşında intihar ederek hayatına son verdi ölen kişinin toplam 3400 gün sgk primi mevcut bu kişi bekar ve anne ve babayla yaşıyordu sadece baba emekli ve 2000 tl emekli maaşı alıyor bu durumda aile sgk dan ölüm toplu ödemesi alabilir mi ?

  1. Merhaba,

   Emekli maaşı hak eden çocuklara maaş bağlanmakta. Toplu para alma hakkı varsa ödenir.

  2. Merhaba benim babam vefat etmiş, şuan annem babamın maaşını alıyor. ANNEM bu maaş üzerine para çekmek istiyor, nereden baş vuracak, yada en fazla ne kadar çekilebilir…

 12. Merhaba,
  2015 yılında babamı kaybettim. O dönemde çalışıyordum . 2016 yılında işten ayrıldım. 9 ay kadar çalışmadım. Sonrasında ara ara sigortam ödendi yalnız şimdi yine çalışmıyorum.
  Geçmiş dönemler için başvuru yaptığımda toplu para alabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Çalışmadığınız kısımlar ile ilgili başvruru yapabilirsiniz. Araştırma sonucunda ödeme yapılabilir.

 13. Merhaba annem 2016 yılında vefat etti sigortalı calisandi 1984 yılından itibaren peyderpey 3000 günü vardı emekli olamadan vefat ettiği için toplu para yanı sigorta kırın iadesi var mis diye öğrendik bu konuda bilgi verirsiniz sevinirim mail olarak dönerseniz memnun oluruz böyle bir hakkımız varmı varsa kriter nedir

 14. Babam vefat etti annem yaşıyo benimde eşim vefat etti babamın aylığına bağlanmak istiyorum ne kadar maaş alabilirim

 15. Merhabalar, sonradan dul/yetim aylığına hak kazanıldığında vefat eden babamızın ikramiyesinde kalan pay ek olarak ödenecek mi? Şu an annemiz tek başına iştirakçi ve %75 pay sahibi. Biz de dahil olunca (2 yetim) %100 paya ulaşılacak, kalan %25 pay için emekli sandığı ikramiyeden para yatırır mı?

 16. Merhabalar, Babam devlet memuru olarak çalışmakta iken vefat etti. SGK’den emekli ikramiyesi adı altında annemin hesabına 100.000 tl civarında para yattı. Babamın ilk eşinden olan üvey abim kendisi 25 yaşının üzerinde ve Bankada çalışıyor. Onunla beraber 3 kardeşiz ve annem var. Annemin hesabını annemden alıp faturalarımızı ödüyordu. Annemin hesabına yatani 100.000 tlden 1/4 lik payı bilgimiz/iznimiz olmadan kendi şahsi hesabına aktarmış. O parada hakkı var mıdır?

  1. Merhaba,

   İkramiye; maaş alma hakkı olan vefat eden kişinin hakkıdır. Kanunen böyle bir hakkı yok.

  2. Babam 2 hafta önce vefat etti ben 20 yaşındayım annem ve 4 kardeşim var 55 yaşındaydı ve bı sağlık sorunundan gitti neyse şimdi bize toplu para verilir mi veya verilmesi için ne yapmalıyım

 17. Annem vefat eden babam üzeriden emekli sandığından 2015 yılında maaş almaya başladı. 1997 de vefat eden tarım bağkurlu dedem üzerinden de başvurumuz sonucunda 26.02.2019 tarihinde maaş almaya başladı. Babam 2015 yılında vefat ettiği için dedem üzerinden aldığı maaşın birikmiş kısmını toplu olarak ödeme yapmadılar. Ne yapmak gerekir.teşekkürler.

 18. 1996 yılında babam vefat etti eşimden ayrılalı da 11 sene oluyor yetim aylığına başvurdum bir buçuk ay önce bu ayın sonunda alacağımı ve 8 milyar +500(bayram ödeneği) ödeneceğini belirtti 170. Ben toplu para içinde aynı kağıda yazmıştım geriye dönük 5 yıllık hakkımı yeni öğrenmekteyim Bağcıları aradığımda şahıs olarak buradan müracaat edebilirsiniz, biz ekranda görebilir fakat bilgi veremeyebilir bankadan da öğrenebilirsiniz denildi. Bir buçuk ayda 5 yıllık çıkar mı bu ney parası ve bu kadar az mı lütfen yardımcı olun.. teşekkür ederim ?

 19. Eşim SGK’dan emekli.Eşim 9/12/1995 tarihinde vefat ettiği için dul aylığı alıyorum.Babam BAĞKUR’dan emekli tam olarak tarihini hatırlamamak ile birlikte 1988 yılında vefat etti.Eşim vefat ettikten sonra bana dul aylığı bağlandı.Ancak sonradan çıkan kanunları takip edememem ve bilmememden dolayı babamdan hak ettiğim yetim aylığını uzunca bir süre alamadım.2 yıl önce babamdan hak ettiğim yetim aylığının bana bağlanması için başvuruda bulunup gerekli belgeleri SGK’ya ilettim.Yetim aylığını başvurudan bir süre sonra bir sorun olmadığı ve yetim aylığını almama hak kazandığımı gösteren bir belgeyi postaneden aldım.Bir süre sonra tekrar postaneden yazı geldi.Ve beni İZMİR’e SGK’ya ifade vermem için çağırdılar bende gittim.İfadem esnasından bana sorulan sorulara cevap verdikten sonra SGK memuru tarafından babamın ölüm aylığı geç bağlandığı için toplu para ödemesi yapılacağını söyledi.İfadeden 4 ay gibi bir süre sonra resmi belge postane tarafından bana iletildi.Gelen resmi evrakta ödemenin tarafıma 13.326,37 tl olarak ödeme yapılacağını gördüm.Kardeşimin 8.883,43 tl borcu olduğunu gördüm.kardeşim 07.09.2016 tarihinde vefat etti.Ödeme günü geldiğinde kardeşimin borcu olan 8.883,43 Tl’nin tarafımdan tahsil edildiğini gördüm.Akabinde bağlı bulunduğum sgk ilçe müdürlüğüne başvuruda bulundum kesilen paranın bana iadesi için bimerede sorunumu ilettim bağlı bulunduğu agk ilçe müdürlüğüne konuyla ilgili başvuruda bulunmamı istediler.dilekçeyi vereli üç ay oldu sizce benden kesilen 8.883 lirayı tarafıma öderlermi merak ediyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

 20. MRH
  BABAM SGK EMEKLİSİ 2014 YİLİNDA VEFAT ETTİ BABAMDAN DOLAYİ ANNEM VE RSİNDEN AYRİLAN MAAS ALİYORLAR BEN CALİSTİGİM İCİN BABAMDAN DOLAYİ MAAS ALAMİYOR MUSUM
  BENİM CALİSAN OLARAK BABAMDAN OLUSAN HAKLARİM VARMİ VARSA NELER
  TESEKKUR EDERİM

  1. Merhaba,

   Evet çalıştığınız sürece babanızdan maaş alamazsınız. Babanızdan başkaca bir hakkınız bulunmuyor.

 21. Bir yakınım hiç evlilik yapmadı emekli olmadan da öldü bu kişinin kardeşleri ve yeğenleri dahilinde hiç verasetcisi yok kardeşler bağkura ödemiş olduğu pirimlerin parasını alabilirmi

 22. Meraba kolay gelsin babam vefat edeli 2 sene oldu. 4 kiz kardesiz. Diger tum kardeslerim evli ben maas icin basvurdum gunu yetmedigi icin olmadi. Toplu odemeye basvurdum. Para evli olduklari halde diger kiz kardeslerimide bolunurmu.. yoksa sadece benmi alirim.

  1. Kardeşim 7.4.2008.tarihinde vefat etti biz annem için basvuruu yaptık 4b bağkur 1800 günden geçmişe dönük toplu Ödeme alma hakkımız varmı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 23. Eşim8 ay önce vevat etti 3 çocuğum var emekli maaşı bağlandı eşimden dolayı 3500 günü var Çanakkale de oturuyorum sskdan toplu para almak için baş vuruda bulunmadım evde vefatı gerçekleşti alamazsın dediler toplu para neden alamam doğrumu bana cvp verebilirmisiniz iyi günler bu toplu para için neyapmalıyım toplu para alırsak çocuklarımın ve benim maaşım kesilirmi

 24. İyi günler babam 2004 yılında vefat etti o tarihte evli olduğum için yetim aylığı için başvurmadım. Maaşını üvey annem alıyordu. Şu an eşimden boşandım başvurursam yetim aylığı alabilir miyim ve geriye dönük 5 yıllık toplu para alabilir miyim

 25. Merhaba daha önce babamdan ölüm aylığı alıyordum evlendim. Çeyiz yardımı da aldım iki buçuk senedir evliyim ama boşanmak üzereyiz tekrar başvuru yaptığımda toplu para alabiliyor muyum bu arada ayıltana tek hak sahibi benim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı