• Ölen Sigortalıdan Dolayı Kimlere Toplu Para Verilir?


  Devlet, ülkemizde hak sahiplerine karşı bazı konularda kolaylıklar getirmektedir. Bu kolaylıklar sayesinde vatandaşların yaşam seviyesi artmaktadır. Ölen sigortalıdan dolayı kimlere toplu para verildiği de burada önem kazanmaktadır. Devlet, ölen sigortalı kişiden dolayı geride kalan ailesine belirli şartların sağlanması sonucunda toplu ödeme yapmaktadır.

  Toptan ödeme, sigortalı kişilerin emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme şartlarını ya da sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmaması sonucunda, sigortalı kişinin talebi üzerine prim ödemesinin toplu olarak iade edilmesidir. Bu toptan ödeme farklı şekillerde yapılabilmektedir. Kişi yaşarken toptan ödeme isteğinde bulunabileceği gibi, kişi eğer vefat ederse bazı şartların sağlanması ile hak sahipleri de toplu para ödenmesinden faydalanmaktadır.

  5510 sayılı Kanunda ölen sigortalı kişiden dolayı hak sahiplerine toplu ödeme konusu açıklanmıştır. Bu kanunda, ölen sigortalı kişilerin hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartların sağlanması halinde sigortalı kişi adına yatırılmış olan primlerin hak sahiplerine toptan ödemesi için madde bulunmaktadır.

  Ölen sigortalıdan dolayı toplu ödemenin yapılabildiği kişiler şöyle belirlenmiştir:

  • 5510 sayılı Kanunun SSK yani 4/a kapsamında hizmeti var iken vefat eden sigortalı kişinin hak sahiplerine toplu ödeme yapılır.
  • 5510 sayılı Kanunun Bağ-Kur yani 4/b kapsamında hizmeti var iken vefat eden sigortalı kişinin hak sahiplerine toplu ödeme yapılır.
  • İlk defa 5510 sayılı Kanunun SSK kapsamında çalışmaya başlayan kişilerden iken vefat eden sigortalı kişinin hak sahiplerine toplu ödeme yapılır.

  Ölen Sigortalıdan Dolayı Yapılan Toplu Ödemenin Sınırı

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet ölen sigortalı kişinin primlerinin ödenmiş olmasından dolayı hak sahipleri toplu ödeme yapmaktadır. Bu toplu ödemenin üst sınırı, sigortalıya yapılacak olan toptan ödemenin tutarını geçemez. Bu sınırın aşılmaması için hak sahiplerine ödenen tutardan indirim yapılabilmektedir. İndirim yapılmasına hak sahiplerinin karşı çıkma gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

  Toptan Ödeme Tutarının Hesaplanması

  Ölen kişiden dolayı yapılan toptan ödemenin hesaplanması da diğer bir önemli olan konudur. 5510 sayılı Kanuna göre; kişi SSK ya da Emekli Sandığı kapsamında ise kendi adına bildirilmiş olan primlerle toptan ödeme miktarı bulunur; Bağ-Kur kapsamında ise ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri oran alınarak hesaplatılır. Bu primlerin her yıla ait tutarı, primin ait olduğu yıldan istek yapılan zamana kadar geçen yıllar için, her yılki katsayıyla güncellenerek toptan ödeme yapılır.

  Ölüm Toptan Ödemesi Almak İçin Başvuru

  Ölen sigortalıdan dolayı toplu para alabilmek için söz konusu olan hak sahiplerinin bununla alakalı olan kurumlara başvuru yapması gerekmektedir. Hak sahibi olan kişiler bu başvuruyu, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile yaşadıkları yerdeki ilgili olan İl Müdürlüklerine yapabilmektedirler. Ölüm toptan ödemesi almak için teslime dilmesi gereken Tahsis Talep dilekçesinde yer alması gereken bilgiler ise şöyledir:

  • 18 yaşını doldurmayan çocuklar dahil edilmez. Orta öğretim seviyesinde eğitim alıyor ise 20 yaşını, yüksek öğretim seviyesinde eğitim alıyorsa 25 yaşını doldurmamış olan erkek çocuklarının okullarından alacakları öğrenci belgesi.
  • Malul olan çocuklar için geçerli olan bir sağlık kuruluşundan malul olunduğuna dair rapor.

  Yukarıdaki belgeler ile başvuru yapan kişilerin incelenmesinden sonra gereken kurumlar tarafından toplu ödemeler yapılmaktadır.  tıkla sorunu sor

  Ölen Sigortalıdan Dolayı Kimlere Toplu Para Verilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ekrem dedi ki:

   Merhaba
   Babam 1 ay önce kalp krizi nedeyle vefat etti bize sigortadan toplu bir para almamız gerektiğini söylüyorlar 26 yildir sigortalı gözüküyor böyle bir para almamız mümkün mü ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ekrem Bey merhaba,

    Babanız henüz emekli olmadan vefat etmiş ise verdiğiniz bilgilere göre emekliliğe hak kazanmıştır. Çalıştığı yerden kıdem tazminatı alma hakkınız var. ayrıca emeklilik işlemleri için çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine, memur ise Emeklilik ,Tahsis daire başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

  2. Mustafa dedi ki:

   Merhaba.. Babam geçtiğimiz haziranın 28’nde vefat etti.

   Devletin hak tanıyıp çeşitli yerlerden bize tazminat veya ücret verileceğini söylüyorlar. (iş yeri dışında)

   Böyle birşey mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mustafa Bey Merhaba,

    Babanız Terör mağduru veya şehit statüsünde vefat etmediyse, Başkaca bir tazminat veya ödenek bulunmamakta. Ölüm kağıdı ile SGK ya başvurup Cenaze yardımı ödeneği alabilirsiniz.

  3. Dilara dedi ki:

   Annem vefat etti . Ben ve birde kız kardeşim var . Ben evliyim kız kardeşim ise 15 yaşında dır. Sigortadan aylık için mahkemeye başvurdu. Yalnız kız kardeşimin babası annemin ikinci eşi mirasçılar ikimiziz . Bu durumda maaş bağlanmaması durumunda toplu para verilirse eger ben evli oldugum halde bu miras olarak geçip banada ödeme yapılırmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babadan veya annedan bağlanan yetim maaşı sadece evli olmayan kızlara bağlanır. Bu nedenle emekli maaşından dolayı size bir maaş veya toplu para ödenmez.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.