SGK

Ölen Sigortalıdan Dolayı Kimlere Toplu Para Verilir?

Devlet, ülkemizde hak sahiplerine karşı bazı konularda kolaylıklar getirmektedir. Bu kolaylıklar sayesinde vatandaşların yaşam seviyesi artmaktadır. Ölen sigortalıdan dolayı kimlere toplu para verildiği de burada önem kazanmaktadır. Devlet, ölen sigortalı kişiden dolayı geride kalan ailesine belirli şartların sağlanması sonucunda toplu ödeme yapmaktadır.


Toptan ödeme, sigortalı kişilerin emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme şartlarını ya da sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmaması sonucunda, sigortalı kişinin talebi üzerine prim ödemesinin toplu olarak iade edilmesidir. Bu toptan ödeme farklı şekillerde yapılabilmektedir. Kişi yaşarken toptan ödeme isteğinde bulunabileceği gibi, kişi eğer vefat ederse bazı şartların sağlanması ile hak sahipleri de toplu para ödenmesinden faydalanmaktadır.

5510 sayılı Kanunda ölen sigortalı kişiden dolayı hak sahiplerine toplu ödeme konusu açıklanmıştır. Bu kanunda, ölen sigortalı kişilerin hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için gerekli şartların sağlanması halinde sigortalı kişi adına yatırılmış olan primlerin hak sahiplerine toptan ödemesi için madde bulunmaktadır.

Ölen sigortalıdan dolayı toplu ödemenin yapılabildiği kişiler şöyle belirlenmiştir:

 • 5510 sayılı Kanunun SSK yani 4/a kapsamında hizmeti var iken vefat eden sigortalı kişinin hak sahiplerine toplu ödeme yapılır.
 • 5510 sayılı Kanunun Bağ-Kur yani 4/b kapsamında hizmeti var iken vefat eden sigortalı kişinin hak sahiplerine toplu ödeme yapılır.
 • İlk defa 5510 sayılı Kanunun SSK kapsamında çalışmaya başlayan kişilerden iken vefat eden sigortalı kişinin hak sahiplerine toplu ödeme yapılır.

Ölen Sigortalıdan Dolayı Yapılan Toplu Ödemenin Sınırı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlet ölen sigortalı kişinin primlerinin ödenmiş olmasından dolayı hak sahipleri toplu ödeme yapmaktadır. Bu toplu ödemenin üst sınırı, sigortalıya yapılacak olan toptan ödemenin tutarını geçemez. Bu sınırın aşılmaması için hak sahiplerine ödenen tutardan indirim yapılabilmektedir. İndirim yapılmasına hak sahiplerinin karşı çıkma gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

Toptan Ödeme Tutarının Hesaplanması

Ölen kişiden dolayı yapılan toptan ödemenin hesaplanması da diğer bir önemli olan konudur. 5510 sayılı Kanuna göre; kişi SSK ya da Emekli Sandığı kapsamında ise kendi adına bildirilmiş olan primlerle toptan ödeme miktarı bulunur; Bağ-Kur kapsamında ise ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri oran alınarak hesaplatılır. Bu primlerin her yıla ait tutarı, primin ait olduğu yıldan istek yapılan zamana kadar geçen yıllar için, her yılki katsayıyla güncellenerek toptan ödeme yapılır.

Ölüm Toptan Ödemesi Almak İçin Başvuru

Ölen sigortalıdan dolayı toplu para alabilmek için söz konusu olan hak sahiplerinin bununla alakalı olan kurumlara başvuru yapması gerekmektedir. Hak sahibi olan kişiler bu başvuruyu, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile yaşadıkları yerdeki ilgili olan İl Müdürlüklerine yapabilmektedirler. Ölüm toptan ödemesi almak için teslime dilmesi gereken Tahsis Talep dilekçesinde yer alması gereken bilgiler ise şöyledir:

 • 18 yaşını doldurmayan çocuklar dahil edilmez. Orta öğretim seviyesinde eğitim alıyor ise 20 yaşını, yüksek öğretim seviyesinde eğitim alıyorsa 25 yaşını doldurmamış olan erkek çocuklarının okullarından alacakları öğrenci belgesi.
 • Malul olan çocuklar için geçerli olan bir sağlık kuruluşundan malul olunduğuna dair rapor.

Yukarıdaki belgeler ile başvuru yapan kişilerin incelenmesinden sonra gereken kurumlar tarafından toplu ödemeler yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

145 Yorum

 1. Merhabalar kız arkadaşımın annesi vefat etti ve 1 ay sonrasında ölüm toptan ödeme için başvurdular sgk dan fakat kız arkadaşım çalıştığı ve sigortalı gözüktüğü için böyle bir ödeme alamazmış yetkili kişinin dediğine göre fakat yukarıdaki şartlarda böyle birşey gecmiyor siz yardımcı olabilirmisiniz ne yapmamız gerekli nasıl bir yol izlemeliyiz

 2. ağabeyim 29 yıllık sigortalı iken ( emekliliğe hak kaznmış ama halen çalışıyorken) vefat etti. hiç evlenmemişti, çocuğu da yoktu. babm amekli annem ise evkadını hiç sigortası yok. sskdan bugüne değin yatırılmış olan sigorta primlerini alma imkanı var mı? ayrıca hem bu parayı alıp hem de anneme herhangi bir maaş bağlanma imkanı var mıdır? teşekkürler.

 3. Merhabalar biz 29/04/2018 tarihinde kardeşimi trafik kazasında kaybettik ssk kayıt 1981 yılından başladı 1831 pirim gün sayısı var 849 günde bağkurdan var hak sahibi babam toplu ödeme başvurusu yapa bilirmi emekli sandığından emekli ayrıldı uşak sgk kurumuna gittik Ankaraya dilekçe yazacaksınız dediler cenaze ödemesini 595 tl alındı

 4. Merhaba.
  Benim dedem öleli 9 sene oldu ve ssk emeklisi annem bu parayı toplu alabilirmi yoksa belli bi yildan sonra alamaz mi? Teşekkürler.

 5. BABAM EMEKLİ DEVLET MEMURUYDU VEFAT ETTİ ANNEM BABAMDAN ÖNCE VEFAT ETMİŞTİ BANA SADECE MAAŞI BAĞLANDI TOPLU PARA ALMA HAKKIM VARMIYDI ACABA.

 6. Babam 11.ay 2016 yılında vefat etti 4/b den annem emekli olmuş. Ölüm ayligi alıyor. Fakat bana söylemek istemiyorlar. Bende olum ayligi icin yeni basvurdum daha cevap gelmedi. Babamdan dolayi benden habersiz toplu para alınmış olabilir mi bu parayı bende talep edebilirmiyim. Olum aylığı bana baglandiginda almadigim aylar için muracat edebilirmiyim.

 7. Merhaba 2013 kasımda babam vefat etti. Annemle boşanmışlardı. Ablam ve abim evli. Suan calismadigim icin sadece ben aylık alıyorum. Babamin hem sgk hem bağkur primleri mevcuttu. Bu ödemeleri toplu alabiliyormuşum?

 8. Merhaba Babam 4 Yıl önce vefat etti. Ben ise bundan 27 ay önce eşimden boşandım. Bosandikdan sonra maaşa girme hakkım doğdu. Fakat bilmediğimden dolayı maaşa giremedim. Annem ise yani olen kişinin eşi maaşı aldı. Ben şimdi bu girmediğim 27 ayin parasını toplu olarak almak istiyorum. Bunu yapabilir miyim ve sonuçları nasıl olur. Şimdiden tessekkür ederim iyi çalışmalar

 9. Merhaba,

  Babam emekli olduktan sonra tekrar bir fabrikada çalıştı kaza sigortası yapıldı ve sonrasında vefat etti. 3-5 yıl arası bir kaza sigortası ödendi bu bedeli alabilirmiyiz?

  1. Merhaba,

   Sosyal güvenlik destek primlerini geri alma hakkınız bulunmuyor.

 10. merhaba; bir yakınımız 32 yaşında intihar ederek hayatına son verdi ölen kişinin toplam 3400 gün sgk primi mevcut bu kişi bekar ve anne ve babayla yaşıyordu sadece baba emekli ve 2000 tl emekli maaşı alıyor bu durumda aile sgk dan ölüm toplu ödemesi alabilir mi ?

  1. Merhaba,

   Emekli maaşı hak eden çocuklara maaş bağlanmakta. Toplu para alma hakkı varsa ödenir.

  2. Merhaba benim babam vefat etmiş, şuan annem babamın maaşını alıyor. ANNEM bu maaş üzerine para çekmek istiyor, nereden baş vuracak, yada en fazla ne kadar çekilebilir…

 11. Merhaba,
  2015 yılında babamı kaybettim. O dönemde çalışıyordum . 2016 yılında işten ayrıldım. 9 ay kadar çalışmadım. Sonrasında ara ara sigortam ödendi yalnız şimdi yine çalışmıyorum.
  Geçmiş dönemler için başvuru yaptığımda toplu para alabilir miyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Çalışmadığınız kısımlar ile ilgili başvruru yapabilirsiniz. Araştırma sonucunda ödeme yapılabilir.

 12. Merhaba annem 2016 yılında vefat etti sigortalı calisandi 1984 yılından itibaren peyderpey 3000 günü vardı emekli olamadan vefat ettiği için toplu para yanı sigorta kırın iadesi var mis diye öğrendik bu konuda bilgi verirsiniz sevinirim mail olarak dönerseniz memnun oluruz böyle bir hakkımız varmı varsa kriter nedir

 13. Babam vefat etti annem yaşıyo benimde eşim vefat etti babamın aylığına bağlanmak istiyorum ne kadar maaş alabilirim

 14. Merhabalar, sonradan dul/yetim aylığına hak kazanıldığında vefat eden babamızın ikramiyesinde kalan pay ek olarak ödenecek mi? Şu an annemiz tek başına iştirakçi ve %75 pay sahibi. Biz de dahil olunca (2 yetim) %100 paya ulaşılacak, kalan %25 pay için emekli sandığı ikramiyeden para yatırır mı?

 15. Merhabalar, Babam devlet memuru olarak çalışmakta iken vefat etti. SGK’den emekli ikramiyesi adı altında annemin hesabına 100.000 tl civarında para yattı. Babamın ilk eşinden olan üvey abim kendisi 25 yaşının üzerinde ve Bankada çalışıyor. Onunla beraber 3 kardeşiz ve annem var. Annemin hesabını annemden alıp faturalarımızı ödüyordu. Annemin hesabına yatani 100.000 tlden 1/4 lik payı bilgimiz/iznimiz olmadan kendi şahsi hesabına aktarmış. O parada hakkı var mıdır?

  1. Merhaba,

   İkramiye; maaş alma hakkı olan vefat eden kişinin hakkıdır. Kanunen böyle bir hakkı yok.

  2. Babam 2 hafta önce vefat etti ben 20 yaşındayım annem ve 4 kardeşim var 55 yaşındaydı ve bı sağlık sorunundan gitti neyse şimdi bize toplu para verilir mi veya verilmesi için ne yapmalıyım

 16. Annem vefat eden babam üzeriden emekli sandığından 2015 yılında maaş almaya başladı. 1997 de vefat eden tarım bağkurlu dedem üzerinden de başvurumuz sonucunda 26.02.2019 tarihinde maaş almaya başladı. Babam 2015 yılında vefat ettiği için dedem üzerinden aldığı maaşın birikmiş kısmını toplu olarak ödeme yapmadılar. Ne yapmak gerekir.teşekkürler.

 17. 1996 yılında babam vefat etti eşimden ayrılalı da 11 sene oluyor yetim aylığına başvurdum bir buçuk ay önce bu ayın sonunda alacağımı ve 8 milyar +500(bayram ödeneği) ödeneceğini belirtti 170. Ben toplu para içinde aynı kağıda yazmıştım geriye dönük 5 yıllık hakkımı yeni öğrenmekteyim Bağcıları aradığımda şahıs olarak buradan müracaat edebilirsiniz, biz ekranda görebilir fakat bilgi veremeyebilir bankadan da öğrenebilirsiniz denildi. Bir buçuk ayda 5 yıllık çıkar mı bu ney parası ve bu kadar az mı lütfen yardımcı olun.. teşekkür ederim 🙏

 18. Eşim SGK’dan emekli.Eşim 9/12/1995 tarihinde vefat ettiği için dul aylığı alıyorum.Babam BAĞKUR’dan emekli tam olarak tarihini hatırlamamak ile birlikte 1988 yılında vefat etti.Eşim vefat ettikten sonra bana dul aylığı bağlandı.Ancak sonradan çıkan kanunları takip edememem ve bilmememden dolayı babamdan hak ettiğim yetim aylığını uzunca bir süre alamadım.2 yıl önce babamdan hak ettiğim yetim aylığının bana bağlanması için başvuruda bulunup gerekli belgeleri SGK’ya ilettim.Yetim aylığını başvurudan bir süre sonra bir sorun olmadığı ve yetim aylığını almama hak kazandığımı gösteren bir belgeyi postaneden aldım.Bir süre sonra tekrar postaneden yazı geldi.Ve beni İZMİR’e SGK’ya ifade vermem için çağırdılar bende gittim.İfadem esnasından bana sorulan sorulara cevap verdikten sonra SGK memuru tarafından babamın ölüm aylığı geç bağlandığı için toplu para ödemesi yapılacağını söyledi.İfadeden 4 ay gibi bir süre sonra resmi belge postane tarafından bana iletildi.Gelen resmi evrakta ödemenin tarafıma 13.326,37 tl olarak ödeme yapılacağını gördüm.Kardeşimin 8.883,43 tl borcu olduğunu gördüm.kardeşim 07.09.2016 tarihinde vefat etti.Ödeme günü geldiğinde kardeşimin borcu olan 8.883,43 Tl’nin tarafımdan tahsil edildiğini gördüm.Akabinde bağlı bulunduğum sgk ilçe müdürlüğüne başvuruda bulundum kesilen paranın bana iadesi için bimerede sorunumu ilettim bağlı bulunduğu agk ilçe müdürlüğüne konuyla ilgili başvuruda bulunmamı istediler.dilekçeyi vereli üç ay oldu sizce benden kesilen 8.883 lirayı tarafıma öderlermi merak ediyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

 19. MRH
  BABAM SGK EMEKLİSİ 2014 YİLİNDA VEFAT ETTİ BABAMDAN DOLAYİ ANNEM VE RSİNDEN AYRİLAN MAAS ALİYORLAR BEN CALİSTİGİM İCİN BABAMDAN DOLAYİ MAAS ALAMİYOR MUSUM
  BENİM CALİSAN OLARAK BABAMDAN OLUSAN HAKLARİM VARMİ VARSA NELER
  TESEKKUR EDERİM

  1. Merhaba,

   Evet çalıştığınız sürece babanızdan maaş alamazsınız. Babanızdan başkaca bir hakkınız bulunmuyor.

 20. Bir yakınım hiç evlilik yapmadı emekli olmadan da öldü bu kişinin kardeşleri ve yeğenleri dahilinde hiç verasetcisi yok kardeşler bağkura ödemiş olduğu pirimlerin parasını alabilirmi

 21. Meraba kolay gelsin babam vefat edeli 2 sene oldu. 4 kiz kardesiz. Diger tum kardeslerim evli ben maas icin basvurdum gunu yetmedigi icin olmadi. Toplu odemeye basvurdum. Para evli olduklari halde diger kiz kardeslerimide bolunurmu.. yoksa sadece benmi alirim.

  1. Kardeşim 7.4.2008.tarihinde vefat etti biz annem için basvuruu yaptık 4b bağkur 1800 günden geçmişe dönük toplu Ödeme alma hakkımız varmı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 22. Eşim8 ay önce vevat etti 3 çocuğum var emekli maaşı bağlandı eşimden dolayı 3500 günü var Çanakkale de oturuyorum sskdan toplu para almak için baş vuruda bulunmadım evde vefatı gerçekleşti alamazsın dediler toplu para neden alamam doğrumu bana cvp verebilirmisiniz iyi günler bu toplu para için neyapmalıyım toplu para alırsak çocuklarımın ve benim maaşım kesilirmi

 23. İyi günler babam 2004 yılında vefat etti o tarihte evli olduğum için yetim aylığı için başvurmadım. Maaşını üvey annem alıyordu. Şu an eşimden boşandım başvurursam yetim aylığı alabilir miyim ve geriye dönük 5 yıllık toplu para alabilir miyim

 24. Merhaba daha önce babamdan ölüm aylığı alıyordum evlendim. Çeyiz yardımı da aldım iki buçuk senedir evliyim ama boşanmak üzereyiz tekrar başvuru yaptığımda toplu para alabiliyor muyum bu arada ayıltana tek hak sahibi benim

 25. Merhabalar mayıs 2017 de babam vefat etti. Sigortasını dışarıdan ödüyordu, emekli değildi. Annemle babam boşanmıştır. Abim 30 yaşında ben 29 yaşında evliyim. Toplu para ödemesi için SSK ya başvurduk fakat olumlu geri dönüş olmadı. Maaş bağlanması için değil ama toplu prim ödemesini niçin alamamış olabiliriz. Tekrar başvuru yapsak olumlu sonuç alabilir miyiz? Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Toplu para ve maaş alabilmeniz için hak sahibi olmanız gerekiyor. Hak sahipliğinden kasıt evli olmayıp aynı zamanda çalışmamanızdır. Ağabeyniz de 18 yaşını geçtiği için hak sahibi değil.

  2. İlginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Evliyim fakat çalışmıyorum. Maaş için değil ama bu toplu prim ödemesini niçin alamıyoruz bu konuyu anlamış değilim. Yani bu hak neden verilmiyor.

 26. mrhaba benim abim 2000 yılında vefat etti ennem dul biz sigortaya gittiğimizde abimin sigortasını 250 günü kalmış bizden 5000 tl yatırın maaşa bağlayalım dediler biz bu parayı yatırsak geriye dönük toplu para alabilirmiyiz cevap yazabilirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

 27. 20.04.2018 tarihinde babam vefat etti. iki ablam ve annrm maaş alıyor. annem 742 ablalarım yüzde beşer olarak paylaşıyorlar (490 tl). ablalarımdan birisi sigortalı işte çalışıyor artık yetim maaşı almıyor. annemin maaşı ne kadar olur şimdi. cevap verirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

 28. Ayrıldığım eşim vefat etti 2 çocuğum var 15 erkek 10 kız yaşlarında bende kanser hastasıyım tedavi görüyorum malulen emekliyim çocuklar babadan emekli olabilirmi

 29. Anneannem dedemin emekli maaşını alıyordu geçen sene oldu Annemle Babam boşandı Annem dedemin maaşını alabilirmi birde 13 aylık biriken parayı toplu şekilde alabilirmiyiz teşekkürler

 30. Merhaba 2000 yılında babam vefat etti tek çocuğu benim Bağkur pirimi yatırdığını biliyorum bundan dolayı evimize kagitlar da gelmişti.Fakat ben evlendim.Babamin yatırmış olduğu Bağkur primlerini toplu olarak geri alabilir miyim teşekkürler…

 31. Merhabalar biz 29/04/2018 tarihinde kardeşimi trafik kazasında kaybettik ssk kayıt 1981 yılından başladı 1831 pirim gün sayısı var 849 günde bağkurdan var hak sahibi babam toplu ödeme başvurusu yapa bilirmi emekli sandığından emekli ayrıldı uşak sgk kurumuna gittik Ankaraya dilekçe yazacaksınız dediler cenaze ödemesini 595 tl alındı

 32. Merhaba babam 2014 yilinda vefat etti olum maasini almaya basladim o sirada sigortali bi iste calistim 6ay kesildi daha sonra isten ayrildim bi seneden fazla sigortasiz kaldim almadim maasi bi seneden sonra basvruru yaptim su an aliyorum fakat o almadigim maaslari toplu olarak alabilirimiyim alinabiliyorsa ne yapmam gerekiyor tesekur ederim.simdiden

  1. Merhaba,

   Geçmiş zamanların maaşını alamazsınız. Başvuru yaptıktan sonra maaşınız işler.

 33. Kardeşim 06/11/1965 doğumlu 1981 yılında sigorta kayıt başlaması var 29/04/2018 tarihinde trafik kazasında katbettik ssk prim gün sayısı 1831 bağkur gün sayısı 849 hak sahibi babam emekli sandığında emekliye ayrıldı primleri topdan ödemeye başvura bilirmi

 34. Merhaba

  Babam kasım 2015 yılında vefat etti annemden bosanmislardi ben şuan 25 yaşını doldurdum ancak öğrenciliğim devam ediyor ablamda evli şuan prim iadesi almak hakkım var mı. Teşekkürler

 35. Merhaba

  Babam kasım 2015 yılında vefat etti annemden bosanmislardi ben şuan 25 yaşını doldurdum ancak öğrenciliğim devam ediyor ablamda evli şuan prim iadesi almak hakkım var mı? Teşekkürler…

 36. Babamı 89 yılında kaybettik sigortalı olmasına ragmen ne anneme ne bizlere maaş baglanmadı bilmiyordukta sigortalı olup olmadıgını yaşımızdan dolayı 2013 boşandım ve mürcat ettim 901günü çıktı ve aylıga baglandım şimdi size sorum geriye dönük kanunu çıkmış biz bundan faydalana biliyormuyuz teşekkür ederim

 37. Annem 10 ocak 2016 vefat etti 2019 subatinda ölüm aylığına basvuru yapmak istyorum geriye dönük 40 bin tl yatircam aylik baglandiğinda toplu para bize yatirirlarmi bide babam evliboldugu icin 3 kiz cocuguna ne kadar aylik baglanir cvp veririseniz sevinirim

 38. Merhaba babam kasım 2015 yılında vefat etti. 3041 gün prim ödemesi mevcut şuan prim iadesi basvurusu yaparsam iade alabilir miyim ve bu tutar nasıl hesaplanıyor.teşekkürler

  1. Merhaba,

   Babanızın vefatından sonra başvuru yaptıysanız. Başvuru sonrası biriken maaşı alabilirsiniz. Toplu ödeme yapılmaz.

 39. 6 ay once babami kaybettik .. butun evrak islerini tamamladik para haen yatmadi ne kadar sure icerisinde yatar sizce ..

 40. Merhaba,

  Babam şu an kanser doktor 6 ay sonra vefat eder dedi annem çalışmıyor bende yakında evleneceğim birde küçük erkek kardeşim var 13 yaşında. Babamın 8131 gün çalışma günü bulunmakta şu an emekli değil ama.. Vefat ettikten sonra annem babamın emekli ikramiyesini alabilir mi ve maaş bağlanır mı

 41. Merhabalar biz 29/04/2018 tarihinde kardeşimi trafik kazasında kaybettik ssk kayıt 1981 yılından başladı 1831 pirim gün sayısı var 849 günde bağkurdan var hiç evlenmedi hak sahibi babam toplu ödeme başvurusu yapabilir mi emekli sandığından emekliye ayrıldı uşak sgk kurumuna gittik ilgili kişi maaş alıyormusun diye sordu dilekçeye bakmadı sadece alamazsın dedi bizi bilgilendirirseniz seviniriz

  1. Benim annem vefat etmişti toplu ödeme için başvuru yaptım sonuçlandı size kağıt örneği gelcek dediler ne kadar süre içerisinde gelir bilgisi olan var mı

 42. Hayırlı geceler.
  2014 yılında ben babamı kaybettim. Babam SGK emeklisiydi. Vefat edince annemle bana maaşı bağlanıyordu bende direk anneme bağlansın istediğm. Bende sigortalı çalışıyordum. Daha sonra 16 aralık 2017 de annem befat etti ben daha doğrasında SGK ya gidip başvuru yaptım. Falat ben de sigortalı işte calıştıgım için aylık baglanmadı. Aynı kurum oldugu için. Şuanda da isten ayrıldım şuan calışmıyorum. Gidip basvuruda bulunsam bu sefer
  Alabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim. Şunu da belirtmek istiyorum evli değilim bekarım.

  1. Merhaba,

   Evet başvurmanız halinde yetim maaşı alabileceksiniz.

  2. Merhaba ben annemi kaybettim geçen sene daha sonra geçen ay toplu ödeme için talepte bulundum talebim onaylandı ve bana kağıt örneği gelcek adresinize dediler bu kağıt ne zaman gelir takibini nasıl yapabilirim

 43. babam 2009yilinda vefat etti sskdan emekli oldu annemle babam ayriydi 3kardesiz babamin primlerini toplu parasini alabilirmiyiz

 44. Esimle 3-4yil önce boşandık ve eşim 22/12/2017tarihinde. Vefat etti sigortası ne kadar bilmiyorum iki kızımız var yetim aylığı bağlanır mi

  1. Merhaba,

   Vefatından önce boşandığınız için size maaş bağlanmaz ama kızınıza yetim maaşı bağlanır. En yakın sosyal güvenlik kurumuna eski eşinizin kimlik bilgileri ile (T.C. Kimlik da yeterli olur.) gün dökümü ve emeklilik hakkını öğrenebilirsiniz.

 45. Sgk toplu ödeme 5 yıl geçmiş. 15 bin lira toplu ödeme alıcaktık. 5 yıl gectigi icin alamadik. Basvurup alma sansimiz var midir bilgi verir misiniz

 46. Slm benim dedem ttkdan emekli yeraltında çalıştığı için bu çift maaş alıyordu şuan vefat etti çocuklarına. Ve karışan toplu bi para gelirmi dedmle aynı tarih de emekli olup ttkdan öldüğü zaman onun ailesine gelmişti ama bize şuan oyasa kalktı diyorlar dogrumu acaba

 47. Merhabalar biz 29/04/2018 tarihinde kardeşimi trafik kazasında kaybettik ssk kayıt 1981 yılından başladı 1831 pirim gün sayısı var 849 günde bağkurdan var hak sahibi babam toplu ödeme başvurusu yapa bilirmi emekli sandığından emekli ayrıldı uşak sgk kurumuna gittik Ankaraya dilekçe yazacaksınız dediler cenaze ödemesini 595 tl alındı

 48. Ben dulum,annem 11 yıl önce vefat etti,maaşını alabilmek için yeni başvuruda bulunuyorum,11 yıllık geçmişte almadığım maaşın birikmişini alabilirmiyim..Oğlum 22 yaşında Üniversite öğrencisi 11 yıl önce vefat eden Babaannesinden maaş alabilirmi.

  1. Merhaba,

   Sizin maaş alma hakkınız var. Başvurduğunuz tarihten itibaren alabilirsiniz. Oğlunuzun maaş alma hakkı bulunmuyor

 49. Ben dulum,annem 11 yıl önce vefat etti,maaşını alabilmek için yeni başvuruda bulunuyorum,11 yıllık geçmişte almadığım maaşın birikmişini alabilirmiyim..

 50. ölen kişinin calişti zamanlarin ssk pirimlerini geri alabilirmiyiz ölen kizkardeşim babamdan yetim ayligi aliyordu kardeşim vevat ettiginde calşmiyordu cenaze yardimi alabilirmiyiz tşkrler

 51. Kardeşim 06/11/1965 doğumlu 1981 yılında sigorta kayıt başlaması var 29/04/2018 tarihinde trafik kazasında katbettik ssk prim gün sayısı 1831 bağkur gün sayısı 849 hak sahibi babam emekli sandığında emekliye ayrıldı primleri topdan ödemeye başvura bilirmi

 52. babam öleli 18 yıl olmuş kendisiyle görüşmüyodum fakat emekli olnmadan ölmüş ben dul kızı olarak maaş baglarmı bana

 53. benim babam emekli olmadan öldü ben dul kızı olarak ssk ya müracat etsem babamın hakkını alabilirmiyim cevap yazarsanız çok memnun olurum yanlız babam öleli 18 yıl olmuş ben görüşmüyordum kendisiyle

 54. Öncelikle hayirli bayramlar benim babam vefat edeli cok oldu suan babamin emekli maasi annem aliyor . Ben yillar sonra maasi bolmek istedim evli degilim bu arada bir yetim maasi baglandi 15 bin toplu odeme vardi verdikleri belgede yaziyordu ilk once yaticak alabilirsiniz denildi ama daha sonra yatmadi aradim sordum 5 seneyi gecirmissiniz denildi. Toplu odemeyi almamin bir caresi var mi basvuru yapsam alabilirmiyim ? Maas baglandi maasi aliyorum ama toplu odemeyi alabilir miyim ?

 55. Merhaba;
  Annem hem babamdan(bağkur emekli) hemde dedemden (ssk emekli) dul yetim maaşı alıyor. Babam 23 nisan 2017 de vefat etti. Dedemin maaşını annannem alıyordu. Annannem mayıs 2015 tarihinde vefat etti. Annem geriye dönük toplu para alabiliyormu. Teşekkürler.

 56. Merhaba.babam 2012 martın birinde vefat etti.434 bagkur 433 sgk gün sayısi var 20 ay askerlik yapmış herhangi bir hakkı varmıdır?çok teşekkür ederim…

 57. merhaba,
  %60 sağlık raporu engelim var ve maliye %49 a düşürerek vergi indirimini onayladı, bu % rapor ömür boyudur, sgk ya gidip vefat etmiş emekli olan babamın yetim maaşı için başvuru yaptığımda benden tekrar rapor istemez değil mi? tek sorum budur.

  1. Merhaba,

   Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış ve çok eski değil ise istemez ama Kurum bu! ne yapacağı da belli olmaz. 🙂

 58. merhaba kolay gelsin

  amcaoğlum vefat etti ssk lıydı.yengem rahmetli amcamdam

  ssk emekli eş durumundan maaş bağladı acaba oğlu için başvuru yapılsa toptan ödeme ve sigortadan toplu para alırmı.yardımınız rica olunur.

  1. Merhaba,

   Oğul eğer 18 yaşından küçük ise veya 25 yaşına kadar yüksek öğrenim görüyor ise maaş alabilir.

 59. Merabalar benim babam vefat edeli cok oldu suan babamin emekli maasi annem aliyor . Ben yillar sonra maasi bolmek istedim evli degilim bu arada bir yetim maasi baglandi 15 bin toplu odeme vardi verdikleri belgede yaziyordu ilk once yaticak alabilirsiniz denildi ama daha sonra yatmadi aradim sordum 5 seneyi gecirmissiniz denildi. Toplu odemeyi almamin bir caresi var mi basvuru yapsam alabilirmiyim ? Maas baglandi maasi aliyorum ama toplu odemeyi alabilir miyim ?

 60. Merhaba,
  Babam vefat etti ,annem ise babasından olan maaşı almak için başvuruda bulundu, bu durumda babasından anneme geçmişse dönük toplu para maaş yada pirim ödemesi yapılır mı?

  Annemin eşinin (babamın) ölüm tarihi:19.09.2017
  Annemin babasının ölüm tarihi:26.08.1981

 61. Merhaba annem malul emekliydi yaşını bekliyordu kanserden kaybettik 8.aydan 2. Aya kadar imza atamadığı icin aylığını alamamıştı biz dava acsak bu aylığı yaşadığını kanitlayip ölüm raporu beyanı ile alabilirmiyiz

  1. Merhaba,

   Eğer 8. ayda aylık almayı hak ediyor ise veraset ilamı ile tüm hak sahiplerinin imzası ile kuruma müracaat edip hak ettiği ayları alabilirsiniz.

 62. Merhaba,babam 01.08.1988 SGK girişli 4174 günü gözüküyor kendisi 23.08.2018 tarihinde kalp krizi geçirerek vefat etti.ben SGK şu çalışanım 19 yasında bi erkek kardeşim var ögrenci annem ev hanımı maaş alma durumları ve toplu para alma durumları varmı?Ne yapmamız gerekir.Yönlendirirseniz sevinirim,şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba,

   Sigorta süre ve primine göre emeklilik hakkı var. İkametgahınızın bağlı bulunduğu SGM de bulunan emekli servisine müracaat ederek annenizin ve 25 yaşına kadar öğrenciliği devam edecek olan kardeşinizin maaş alabilmesini sağlayabilirsiniz.

 63. Merhaba , eşim 27.04. 2018 tarihinde vefat etti, ssk dan emekliydi. Babamda 03.12.2003 tarihinde vefat etti ve bagkurdan emekliydi. ikisinde de maaş hakkım varmı?
  teşekkürler.

  1. Merhabalar benim annem 2010 yilinda vefat etti bende 2015 yilinda bosandim ve olum ayligina basvurdun geriye donup toplu odeme alabilirmiyim tskr ederim

 64. Abim öğretmen bekar 28yıllık öğretmendi vefat etti annem ve benbabamdan emekli maaşı alıyoruz bende bekarım abimin toplu parasını alabilirmiyiz

 65. Merhaba babam emekliydi 2 yıl önce vefat etti bende eşimden ayrıldım şu an hiçbir gelirim yok babamın toplu parası varmı alabiliyor muyum yardım ci olurmusunuz

  1. Merhaba,

   Babanızın maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Maaşına alma hakkınız mevcut.

 66. babam 2013 senesinde vefat etti anneme 2014 yılında maaş bağlandı ancak herhangi bir toplu ödeme yapılmadı ben 25 yaşında üniversite öğrencisiyim başvurulması halinde bizim böyle bir hakkımız var

 67. MERHABA,
  KARDEŞİM 10 YIL ÖNCE EMEKLİLİĞİNE 6 AY KALA VEFAT ETTİ.EŞ VE ÇOCUK YOKTUR.ANNEM EŞİNDEN DOLAYI EMEKLİ SANDIĞINDAN DUL EMEKLİ AYLIĞI ALMAKTADIR.
  SORUM ŞUDUR ANNEM KARDEŞİMİN SSK DA BİRİKMİŞ PRİMLERİNİ TOPLU OLARAK ALABİLİRMİ?

 68. Merhaba erkek kardeşim 10 sene önce vefat etti yaş ve senesi dolduğu halde primi dolmamıştı. öldüğünde priminin dolmasına 6 ay vardı.Evli değildi hayatta annem var fakat eşinden Emekli sandığından maaş alıyor.Kardeşimin birikmiş toplu primini alabilirmi?
  Teşekkürler

 69. Merhaba abım vefat etti annem yetim maas aldigi ıcın toplu parası alamıyor benım sorum babam ssk emeklisi abım dolayı toplu parasını alabılırmı ıyı calismalar

  1. Merhaba,

   Anne-babanın kendi çalışması nedeniyle veya eşinden ya da anne-babasından ölüm aylığı almaması gerekiyor. Anne – baba aylık alıyorsa ölen oğlundan aylık bağlanması veya toplu para alabilmesi mümkün olmamakla birlikte anne-babadan bir aylık alıyor diğer aylık almıyor ise diğer şartlar sağlanıyorsa aylık almayana ölen çocuğundan aylık bağlanabiliyor. Dolayısıyla babanız da alamaz.

 70. Babam bagkurdan emekliydi vefat etti ben evlenip ayrıldım bundan ben yararlanabiliyormuyum ve ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Evet emekli veya ücretli çalışan değilseniz maaşından yararlanabilirsiniz. İkametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine başvuru yapmalısınız.

 71. Merhaba..
  Babam 7yıl Avusturya’da çalıştı. 08.09.2017 tarihinde Vefat etti .. annem hem babamın maaşını hemde Bağkur emeklisi olan kendi babasının maaşını alıyor .. bu 2 maaş kesilmeden yurtdışı toplu para alabilir miyiz ? Teşekkürler ..

 72. erkek kardeşimiz .emekli olmasına 1 ay kal rahmetli oldu.evli ve çocuklu değil.ve bizden başka mirasçısı yok..biz 3 kardeş kaldık .ölen kardeşimizin toplu ödemeyle yatan primlerini alabilirmiyiz.saygılar

  1. Merhaba,

   Kardeşinizden kalan maaşı veyahut prim ödemelerine alabilme hakkınız bulunmamaktadır.

  2. SEBEP NEDİR.HAK SAHİPLERİ MİRASÇILARIDIR KİMSESİ YOK VE BTÜN EMEKLİLİK ŞARTLARI GERÇEKLEŞMİŞ .HİÇ MAAŞ ALMAMIŞ VE EMEKLİ OLMASINA 1 AY KALA VEFAT ETMİŞ. YARGI YOLUNA GİDİLEMEZMİ.YARGI DİYORKİ 1479 sayılı yasanın 41-44 maddelerinde düzenleme ile sebepsiz zenginleşmeye değil direkt 1479 s.k.’un 44. maddesine dayanarak dava açarsak bir yargı mensubunun bu maddeyi yorumlama konusunda bir sıkıntı çekmeyeceğini, bizimde parayı iade alabileceğinizi düşünüyorum.

 73. Vefat eden dedemin yatırdığı sigorta pirimleri babannem geri alabilir mi? (Dedem pirim yetersizliğinden dolayı emekli olamadı)

  1. Merhaba,

   Evet başvuru yaparak emeklilik için ödemiş olduğu primlerin iadesini talep edebilir.

 74. Merhaba, 1991 yilinda babam öldü. Birikmiş sigorta primlerini o yılda almadık. Şimdi alabilirmiyiz bu hakkimiz varmı acaba. Teşekkürler..

 75. Merhaba annemin babası vefat etti ve annem dul dedemin geriye dönük primlerini almak için başvurduğumuzda bize diğer evlatlarından imzalı belge alınması gerekiyor denildi onlar izin veriyoruz diye beyanda bulunursa alabilirmiş doğrumu dur

 76. Merhaba, bir yakınım ölen oğlundan 1600 gün toptan ödemesi için SGK ya gittik anne ve baba emekli olduğundan toptan ödeme alamazsınız denildi doğrumu ? çelişkili bir durum değilmi ?

 77. Merhabalar babam 2011 yılında vefat etti 1400 gün Bağkur pirimi var yetim maaşı baglanamıyor toplu ödemesini alabilirmiyim? Teşekkürler

 78. Merhaba . Babam 5 ocak 2017 de vefat etri 61 doğumlu. Henüz emekli mi değil mi bilmiyorum bile. Evli olmayan tek kız cocugu benim. Erkek cocukları ise 28 ila 30 yaşlarında. Bu durumda bir toplu ödeme almam mümkün müdür? Bir arkadasım Full Time sigortalı olarak calısmasına rağmen babasından maaş alıyor. Yetim aylığı. Herhangi bir toplu ödeme ya da maaş almam söz konusu mudur?

 79. Merhaba . Babam 5 ocak 2017 de vefat etri 61 doğumlu. Henüz emekli mi değil mi bilmiyorum bile. Evli olan tek kız cocugu benim. Erkek cocukları ise 28 ila 30 yaşlarında. Bu durumda bir toplu ödeme almam mümkün müdür? Bir arkadasım Full Time sigortalı olarak calısmasına rağmen babasından maaş alıyor. Yetim aylığı. Herhangi bir toplu ödeme ya da maaş almam söz konusu mudur?

 80. babam 2013 senesinde vefat etti annem 2014 yilindan beridir babam üzerinden maaş alıyor ama toplu para almadık abi 27 ben universite ogrencisi 25 yaşındayım bizim herhangi bir toplu ödeme hakkimiz var mi

 81. Merhaba annem bir yil önce vefat etti. Babam ölüm aylığına bas vurdu bir yildir aliyor aylığı. 28 aralıkta evlendi. Ocak maaşı kesilir diyoduk ama ocak maasinida aldi. Ölüm aylığı evlenince kesileceğini söylemişlerdi. Babamin evlendigini bildirmesi gerekir mi? Birde maaş kesilirse parasini toplu alma hakki olmaz mi?

 82. Ben iki yıl önlisans okudum 1 sene ara verip dgs ile 4 yillik ünive basladim yasim 22 maasim baglandi ama o 1 senelik aradaki toplu parami alabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   Ara verip öğrenci olmadığınız dönemin maaşını alamazsınız.

 83. Merhaba eşim 22.2.2013 sgk girişli 28.12.2017 de vefat etdi 1700 sgk pirimi mevcut toptan ödememi verirler yoksa aylığa mı baglarlar

  1. Merhaba,

   En az 900 gün primi olan sigortalı hak sahiplerine maaş bağlanmaktadır. Primi yeterli maaş bağlanır.

 84. Eniştem 1977 yılinda vefat etti. 870 prim gün sayısı var. 30 gün eksik olduğundan ölüm aylığı bağlanmamiştı. Eşi basvursa ölüm toptan ödemesi+cenaze ödeneğini alabilir mi?Alırsa güncellenmiş haliyle mi alır?

  1. Merhaba,

   Ödemiş olduğu primlerden emeklilik için olanları iade alabilir.

  2. Merhaba ben 39 yaşındayım babam 2005 yılında vefat etti. Evlenmedim ve çalışmıyorum. Annem babamdan maaş alıyor. Bende bu ay itibari ile almaya başladım. Hak ettiğim için 2005 yılından bu yana olan ayları toplu olarak alabiliyor muyum. Ne kadar alırım

 85. merhaba sgk dan emekli babamdan yetim aylığı almaktayım,hak sahibi olan,üvey annem,evlendi,üvey annemden ve babamla birlikteliğinden olan iki kızkardeşim de evli,babamın maaşının yüzde ellisini almaktayım,toplu ödeme alabilirmiyim.

  1. Aslı Hanım merhaba,

   Toplu ödeme alamazsınız. Alabileceğiniz maaş en fazla %50 oranında olacaktır.

 86. İyi günler annem babamın maaşını alıyordu kız kardeşimle beraber şimdi annem babamın maaşından feragat etti dedemin maaşı için başvuru yaptık kız kardeşimde babamın maaşını alçak 1240 kardeşim alçak 1240 annem dedem 2015 vefat etti o günden bu zaman kadar kimse maaş almıyor annem 2 yıllık toplu para alabilir mı

 87. Merhaba,
  babam 10 yıl önce vefat etmişti. Annem hem kendi emekli maaşını hem de babamdan dolayı maaş almaktaydı. Altı ay önce annem de vefat etti. Bu durumda çocukları olarak SGK’den herhangi bir ödeme alabilir miyiz.

  1. Serkan Bey merhaba,

   25 yaşına kadar öğrenci olan erkek ve bekar çalışmayan kız çocukları yetim maaşı olarak hem anneden hem babadan maaş alabilir ancak sigortadan alacağınız bir toplu para yok.

 88. Annem dedemin maaşından yetim ve dul aylığı alıyordu..şikayet üzerine eşiyle birlikte yaşadıkları gerekçesiyle maaş alamıyor tekrar bağlanabilir veya devam ettirilebilir mi

 89. Merhaba babam 1 ay önce veft etti emeklilik için qünleri dolu fakat yaşını bekliyordu ama daha 2 yada 3 senesi vrdı yaşı dolması için bu durumda siqortadan toplu para alabilr mi

  1. İpek Hanım Merhaba,

   Babanız vefat ettiğinden dolay emeklilik hakkını elde etmiş oluyor. Eğer özel sektörde çalışıyor ise çalıştığı yerden tazminat alma hakkınız mevcut. Kamu da ise yine emekli ikramiyesini alabilirsiniz.

 90. Herkese Merhaba,

  1983 Doğumluyum, Sigortalı bir işte çalışmıyorum, evliyim ve eşimden sigortalıyım. Babam 2009 tarihinde vefat etti. Vefat ettiğinde emekli olmayan hak kazanmış fakat hiç aylık alamamıştı. Pirimlerinin çoğunu dışarıdan ben ödedim. Babamın tek mirascısı benim başka bir çocuğu yok ve eşi de yok. Annem ile 25 yıl önce boşanmışlardı ve Babam ( Veraset İlamında açıkca gördük ki ) bir daha evlenmemiş ve çocuğu da yok, Sorularım şöyle olacak,

  Babam emekli ikramiyesi almayı hak etti mi? Etti ise ben alabilir miyim?
  Babam için bu pirimlerin çoğunu cebimden yatırdım, geri alabilir miyim?
  Kısacası babamın adına devlete ödediğm paraları nasıl geri alabilirim?

 91. Merhaba Annem ağustos ayında vefat etti . Sigortadan yaklaşık 3400 günü vardı . Ilk ay bana 425 2. ay 195 lira maaş yattı . Babam kardeşm ve ben maaş alıyoruz . Toplu para alma durumumuz vardi . Bir yere basvurmamiz gerekiyor mu ?

 92. Üç ay önce annem vefat etti benim eşim oldu annemin maaşını bağlatmak istedim başvuru yaptım bugün bana bi kağıt kaldı SGK dan aylık maaş tutarı 373 diyor ve birikmis aylik tutari 11.300,14 diye bir rakam yazıyor toplu bir para almam mi söz konusu acaba

  1. Merhaba,

   Geçmiş birikmiş maaşınız mevcut. Ancak 373 tl maaş bağlanacaksa 3 aylık olarak gözüken birikmiş maaş yüksek gibi geldi bize. Paranız yatınca detayını da görebilirsiniz. Eşinizden doğan birikmiş maaş da olabilir.

  2. Yalnız eşimden değil suan ölen annemden kalan maaşı paylaşmak için başvuru yaptım gelen kağıtta birikmis maaş tutarı 11.300,14 diye bi rakam yazıyor bende 170 i aradım suan hesabıma 12.827 lira para gözüküyor öyle dediler eşimden aldığım maaş Akbank’a yatıyor anneminki ziraat a yatacakmis

 93. Merhaba
  Babam 1 ay önce kalp krizi nedeyle vefat etti bize sigortadan toplu bir para almamız gerektiğini söylüyorlar 26 yildir sigortalı gözüküyor böyle bir para almamız mümkün mü ?

  1. Ekrem Bey merhaba,

   Babanız henüz emekli olmadan vefat etmiş ise verdiğiniz bilgilere göre emekliliğe hak kazanmıştır. Çalıştığı yerden kıdem tazminatı alma hakkınız var. ayrıca emeklilik işlemleri için çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine, memur ise Emeklilik ,Tahsis daire başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

  2. Babamın 2220 gün sigortası var malülen emeklilik vemediler. Kız kardeşim babamin vefatinden sonra babamin günleri üzerinden emekliliğe hak kazaniyormu. Çünkü böyle bir hakki olduğu söylenmiş.

 94. Merhaba.. Babam geçtiğimiz haziranın 28’nde vefat etti.

  Devletin hak tanıyıp çeşitli yerlerden bize tazminat veya ücret verileceğini söylüyorlar. (iş yeri dışında)

  Böyle birşey mümkün mü?

  1. Mustafa Bey Merhaba,

   Babanız Terör mağduru veya şehit statüsünde vefat etmediyse, Başkaca bir tazminat veya ödenek bulunmamakta. Ölüm kağıdı ile SGK ya başvurup Cenaze yardımı ödeneği alabilirsiniz.

 95. Merhaba iyi günler ben 22 yaşın üniversite öğrenciyim yetim aylığı geçen ağustosta bağlandı babamı 4 yaşında kaybettim 17 yaşında ssk lı olduğumdan dolayı toplu para alamadım 4 ile 17 yaş arasındaki seneleri ve yahut çalışmadığım senelerin parasını alabilir miyim ?Dilekçe filan verirsiniz ama zor filan denmişti bende vermedim

 96. Annem vefat etti . Ben ve birde kız kardeşim var . Ben evliyim kız kardeşim ise 15 yaşında dır. Sigortadan aylık için mahkemeye başvurdu. Yalnız kız kardeşimin babası annemin ikinci eşi mirasçılar ikimiziz . Bu durumda maaş bağlanmaması durumunda toplu para verilirse eger ben evli oldugum halde bu miras olarak geçip banada ödeme yapılırmı.

  1. Merhaba,

   Babadan veya annedan bağlanan yetim maaşı sadece evli olmayan kızlara bağlanır. Bu nedenle emekli maaşından dolayı size bir maaş veya toplu para ödenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı