ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ölen Çocuklar İçin Çocuk Parası

Ölen Çocuklar İçin Çocuk Parası
13.12.2016

Devletimiz sosyal bir devlettir. Bu kapsamda da ülkemizdeki vatandaşlar için birçok yardımlar yapmakta ve hayatları kolaylaştırmaktadır. Çocuk parası da, vatandaşlara sunulan kolaylıklardan birisidir. Ölen çocuklar için çocuk parası konusunu bu yazımızda işledik.

Ülkemizde 2015 yılında torba yasa ile yürürlüğe giren kanunla birlikte artık doğan çocuklar için devlet doğum yardımı parası ödemesi yapmaktadır. Doğum ödemesi, canlı doğan çocuklar için yapılmaktadır, ölen çocuklar için çocuk parası yani doğum ödemesi alınmamaktadır. Doğum ödemesi ya da çocuk parası, devlet tarafından annelere tanınan bir yardım hakkıdır ve maddi destektir. Bu destek sayesinde doğum esnasında çalışamayan anneler bir gelir kaynağı elde etmiş olur.

Doğum ödemesi yani çocuk parası alabilmek için bazı temel şartlar gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığı sürece kişinin kendisi ya da bir yakını belirlenen kurumlara gerekli olan belgeler ile başvuru yapabilmektedir. Doğum yardımı ödemesinde yani çocuk parasında en önemli şart çocuğun canlı doğmuş olmasıdır. Çocuk ölü doğduğu takdirde anne çocuk parası almaya hak kazanamamış sayılır ve doğum ödemesi alamaz.

Doğum ödemesine başvurabilmek için hem annenin hem de yeni doğan çocuğun kimlik fotokopisi gerekmektedir. Bu yüzden doğum esnasında ya da doğumdan hemen sonra vefat eden çocuklar için annelere doğum yardımı yapılamamaktadır.

Doğum yardımı ödemesi yani çocuk parası bir defaya mahsus olmaktadır. Doğum ödemesi üzerinden devlet ya da başka bir kurum tarafından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Doğum yardımı ödemesi yani çocuk parası alma kapsamına giren çalışanlar belirtilmiştir. Kamu kurum ya da kuruluşlarında çalışan işçilerden, kapsamında oldukları bireysel iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçinin bayan ise kendisi, erkek ise eşinin doğum yapması sebebiyle bu kişiler doğum yardımı alabilmektedir. Doğum yardımı ödemeleri annenin adına banka hesabına yapılmaktadır. Doğum yardımına başvuru için gerekli olan belgeler anne ve doğmuş olan çocuk ya da çocukların kimlik fotokopileridir. Sadece bu belgeler ile anne ya da eşi doğum yardımı yani çocuk parasına başvuru yapabilir.

Çocuk parası için başvurular ilçe kaymakamlıklarına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmaktadır.

Türkiye sınırları içerisinde çalışanlara çocuk parası ödendiği gibi yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına da çocuk parası ödemesi yapılmaktadır. Bu kişiler çocuk parası almaya başvurmak için yaşadıkları yerdeki konsolosluklara başvurmalıdırlar.

Çocuk Parası Ne Kadardır?

Annelere ödenen doğum yardımı yani çocuk parası tutarları kurumlar tarafından şöyle belirlenmiştir:

 • İlk çocuk için: 300 Türk Lirası
 • İkinci çocuk için: 400 Türk Lirası
 • Üçüncü ve daha sonrasında doğan çocuklar için: 600 Türk Lirası doğum yardımı, çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

Çocukların ikiz ya da daha fazla doğması durumunda da çocuk parasının miktarı artmaktadır. Buna göre ikiz doğum yapanlar için bu yardım parası 700 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Üçüz doğum yapanlar için ise 1300 Türk Lirası civarında bir yardım yapılmaktadır. Dördüz ve daha çok doğum yapanlar için ise sonraki her bir çocuk için, doğum yardımı yani çocuk parasına 600 Türk Lirası daha eklenmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuk parası alabilmek için çocuğun canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir. Yani ölen çocuklar için çocuk parası ödemesi yapılmamaktadır.

Yorumlar

 1. Zühre dedi ki:

  Ben kızım için yardım istiyorum

 2. Havva dedi ki:

  Merhaba ben 20 haftalık hamileydim
  Ekimin 1 nde kontrole gittim dr bebeğin kalbini duymadığını söyledi
  Sunni sancıyla doğum yaptırdılar
  Ben a101 de çalışıyorum doğumdan sonra 1 ay rapor aldım benim çalışan ssk hakkı olarak ne gibi haklarım var yardımcı olursanız sevinirim

 3. Halit zan dedi ki:

  Çocuğum doğumdan 4 gun sonra vefat etti kimlik kartı çıkarmadık yardim alma hakkımız var mi?

 4. Mustafa tan dedi ki:

  Benim ikiz kızlarım oldu. İkiz çocuk için alınması gereken parayı aldım. Fakat kızımın biri vefat etti. Şimdi ise eşim tekrar hamile. Alacağımız para 3. Çocuk parasımı? 2. Çocuk parasımı? TEŞEKKÜR EDERİM.

 5. Ayse dedi ki:

  2017 yılında bir yılında bir çocuğum dünyaya geldi bir ah yaşadı ve vefat etti bunun için doğum parası alabilirmiyim

 6. serkan çile dedi ki:

  Kızım 31-12-2018 de vefat etti . ölüm parası veriliyormu

 7. Emine demir dedi ki:

  Ben dogum yaptim kizim 9 gun yasadi ve kimligide cikti vefat etti dogum parasi alabiliyormuy
  um acaba

 8. Ayse dedi ki:

  Oğlum doğdu bir yaşadı sadece daha sonra vefat etti yaşarken başvuru yapmıştım doğum parası alabiliyor muyum ?

 9. amt dedi ki:

  merhaba benim kızım 13 mart 2013 te doğdu ve 3 yaşında vefat etti.şimdi bi çocuğum daha oldu.ilk çocukta doğum parası almamıştık şimdi ikisini birden alabiliyormuyuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum yardımı 2015 yılından sonra olan doğumlar için verilmeye başlandı. Dolayısıyla ikinci çocuk doğum yardımı olan 400 tl yi alabilirsiniz.

 10. Mahmut AVCI dedi ki:

  Şirket ortağıyım bağkur ödüyorum eğer bir tanıdığın yanından ssk girişi yaptırıp prim ödersem 3,5 yıldan emekli olacağımı söylüyorlar
  Şirketteki ortaklığım devam edecek ben şirkette olacağım sadece primleri bir yakınımın yanından ödeyip emekli olacağım bu sizce kanunlara yasalara uygunmudur.
  teşekkür ederim