emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Ocak Ayında Emekli Maaşları Ne Kadar Zamlanacak?

2021 Ocak Ayında Emekli Maaşları Ne Kadar Zamlanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı kasım ayı enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, milyonlarca emekli vatandaşı da heyecanlandırdı. Açıklanan TÜFE rakamlarına göre daha önceden Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin tutmayacağı büyük ölçüde kesinleşti. Bu durum da memur maaşları ve emekli aylıklarına, beklenenden daha yüksek zam yapılacağı anlamına geldiği için milyonlarca vatandaş şimdiden yeni yılda emekli maaşlarının ne kadar olacağını araştırmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan TÜİK açıklamasına göre kasım ayı enflasyon rakamları beklenen seviyenin üstünde geldi. Kasım ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentilerin hayli üzerine çıkarak yüzde 2.30 oranında arttı. TÜFE bazında enflasyon 11 aylık dönemde yüzde 13.19, geçen yılın kasım ayına göre ise yüzde 14.03 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası tarafından yayımlanan son enflasyon raporunda, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12.1 olarak açıklamıştı. Beklentilerin üzerinde açıklanan bu veriler, milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendirdiği için vatandaşlar şimdiden ocak ayındaki maaşlarının ne kadar zamlanacağını öğrenmek için girişimlere başladı.

Ocak Ayında Maaş Zammı Ne Kadar Olur?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri, ocak ayında memur maaşlarına ve emekli aylıklarına, beklentilerin üzerinde artış yapılacağını kesinleştirdi. Ancak emekli aylığında ne kadar zam yapılacağının netleşmesi için yıl sonu enflasyonu rakamlarının açıklanması gerekecek. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefinin tutturulabilmesi için aralık ayında enflasyon verilerinin yüzde 0.96 oranında azalması gerekiyor. Fakat 15 yıllık geçmişe bakıldığında sadece 4 yılda aralık ayındaki enflasyon rakamlarının eksi 0.30 ile eksi 0.44 arasında olduğu görülüyor. Dolayısıyla 11 yılda aralık ayında hep artış yaşandığı için TÜFE’de artış ihtimali çok yüksek olarak kabul ediliyor. Ayrıca son 15 yılın aralık ayı ortalamasına göre ise yılın son ayında TÜFE yüzde 0.30 oranında arttı.

SSK ve Bağkur Emeklisine Yüzde 7 Zam Göründü

Her sene olduğu gibi yeni yılın ocak ayında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına, yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak Yılın ikinci yarısı olan haziran ayından bu yana TÜFE artışı yüzde 7.03 olarak tespit edildi. Aralık ayında ise enflasyon sıfır ya da sıfıra yakın düzeyde olsa bile, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 7’yi işaret ediyor. Öte yandan Memur maaşları ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıkları ise toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkına göre artırılacak. Memur emeklisi maaşlarına 2020’nin ikinci yarısındaki enflasyon farkı yansıtılacağı için 2020’deki toplu sözleşme zammı olan yüzde 4’ün üzerine 3 puanlık enflasyon farkı ortaya çıkacak. Bu şartlar altında memur maaşları ve emekli memur aylıklarına yüzde 6 oranında zam yapılmış olacak.

Merkez Bankası Tahmini Tutacak Mı?

Ancak yılsonu enflasyon rakamları, Merkez Bankası’nın tahmin ettiği gibi yüzde 12.1 seviyesinde açıklanırsa, bu durumda emekli aylıklarına yapılacak zam oranları düşecek. Merkez Bankası’nın tahmini gerçekleştirse, SSK ve Bağkur emeklisi vatandaşların maaşları yüzde 6 oranında zam alacak. Memur maaşları ve memur emekli aylıklarına ise yüzde 5 oranında zam yapılacak. Fakat uzmanlar, kasım ayı rakamlarının beklentinin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle aralık ayında da Merkez Bankası’nın bu hedefini tutturmasına çok düşük bir ihtimal veriyor.

Kasım ayı enflasyon verilerine göre hesaplama yapıldığında en düşük memur emekli aylığının değişimi şu şekilde sıralandı: Memurlar ocak 2019 tarihinde 2 bin 661 TL maaş alırken yılın ikinci yarısındaki zam ile birlikte 2 bin 814 TL maaş alıyordu. Kasım ayı TÜFE verileri baz alındığında en düşük memur emekli aylığı 2 bin 982 TL’ye çıkacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.