emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Burganbank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu

Burganbank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu
07.10.2019

Burganbank zorunlu bireysel emeklilik başvurusu sayesinde hem daha erken yaşta emekli olabilir hem de birikimlerinizi devlet desteği ile arttırabilirsiniz. Burganbank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu sayesinde hesabınıza aylık olarak, üç ayda bir ya da altı ayda bir toplu ödemeler yapabilirsiniz. Burgan Bank giriş aidatını ise emeklilik sözleşmesi imzalandıktan sonraki süreçte 20 TL olarak alınmaktadır. Emeklilik sözleşmesinin ilk 5 senesi içinde sistemden çıkması ya da farklı emeklilik şirketine aktarım halinde, giriş aidatı birikimlerinden alınmaktadır. Sözleşmenin beşinci senesinin tamamlanmasından sonra ise sözleşme kapsamında giriş aidatı kesintisi de yapılmamaktadır. Aylık birikimlere ek olarak yüzde 25 devlet katkısı da yapılmaktadır.

Burganbank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine Devlet Katkısı Ne Kadar?

Burganbank emeklilik sistemine devlet katkısı aylık yüzde 25 olmaktadır. Ancak devlet katkısı yalnızca düzenli olarak yapılan ödemelerde devlet tarafından verilmektedir. Devlet, katılımcılara senelik katkı yapmaktadır. Hesaplama dönemindeki senelik toplam brüt ücret ise asgari ücretin yüzde 25’i kadar olmaktadır. Bunun yanı sıra devlet katkısı, katılımcılarının ödediği katkı paylarının yatırımına yönlendirilmektedir. Ancak 10 seneden önce sistemden ayrılan katılımcılara katkı payının getirisi üzerinden yüzde 15 oranında kesinti yapılmaktadır. Bunun dışında:

 • Şayet katılımcı 10 sene süreyle sistemde kalmışsa ancak emeklilik hakkı kazanmadan sistemden çıkmış ise, birikimlerin getirisi üzerinden yüzde 10 kesinti yapılmaktadır.
 • Emeklilik hakkı kazanmış olan ancak vefat etmiş katılımcılar için birikimler mirasçılara kalmaktadır.
 • Devlet katkısının yapılması için vatandaşın 18 yaşından büyük olması ve 40 yaşından küçük olması gerekmektedir.
 • 56 yaşını tamamlamayan kişilerin emeklilik şansı bulunmamaktadır. Sistemde kalarak 56 yaşının tamamlanması gerekmektedir.
 • Acil durumlarda emeklilik ödemelerinin ertelenmesi mümkündür. Ancak peş peşe yapılmayan ödemelerde katkı payı kesilmektedir. Bu durumda katılımcı haklarını alamayacaktır.

Burgan Bank Bireysel Emeklilik Sistemine Nasıl Girilir?

Burganbank BES sistemine başvuru yapmak için Burganbank şubelerine gitmek gerekmektedir. Başvuru formunun doldurulmasından sonra banka tarafından başvuru değerlendirilmektedir. Bunun dışında:

 • Burgan Bank bireysel emeklilik sigortasına giriş yapmak için 444 1 666 müşteri iletişim merkezi aranabilir.
 • Şubelere giderek direkt başvuru yapılabilir.
 • Katkı payları tercih edilen bireysel emeklilik yatırım fonunda değerlendirilmektedir.
 • Kolay emeklilik planlaması için esnek bir sistem kullanılmaktadır.
 • Bireysel emeklilik sistemine katılım otomatik olsa da zorunlu değildir, talep eden kişiler sistemden çıkabilir.

Burgan Bank Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Burgan Bank BES iptali her katılımcı tarafından yapılabilmektedir. Bireysel emeklilik sistemi tamamen isteğe bağlı olmaktadır. Katılımcılar 2 ay içinde sistemden çıkabilmektedir. Emeklilik planına katıldıktan sonraki 2 ay içinde sistemden çıkmak mümkündür. Ancak 2 ay sonrasında 10 sene dolmadan sistemden çıkan kişiler için devlet katkısı kesintiye uğramaktadır. Bundan dolayı da vatandaşların sistemden çıkmadan önce 10 senelerini tamamladıklarına emin olmaları önerilmektedir. Bireysel emeklilik sistemini iptal etmek için:

 • Burgan Bank şubelerine bizzat başvuru yaparak iptal talebi oluşturabilirsiniz.
 • Burgan Bak müşteri hizmetlerini arayarak bireysel emeklilik sigortası iptal talebi oluşturabilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik sigortasından çıktıktan sonra sisteme yatan tüm paralar kişinin hesabına geri yatmaktadır. 14 gün içinde ödenen paralar geri verilmektedir.

Burgan Bank Bireysel Emeklilik Nasıl Sorgulanır?

Burgan Bank BES sorgusu online şekilde yapılmaktadır.  Burganbank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu yaptıktan sonra sürecin nasıl sonuçlandığını ve toplam yatırımları görebilirsiniz. Bunun için:

 • Bireysel emeklilik sigortası sorgulamak için turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sisteme TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır.
 • Ardından sırasıyla emeklilik gözetim merkezi, bireysel emeklilik sistemi, devlet katkısı kullanımı ve limit bilgileri bölümüne tıklanmalıdır.
 • Bu alan üzerinden Burgan Bank bireysel emeklilik bilgileri sorgulanabilmektedir.

Burgan Bank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası Kesintisi Ne Kadar?

Burgan Bank zorunlu BES kesintisi otomatik olarak belirlenmektedir. Kesintiler, kişinin aldığı maaşa göre yapılmaktadır. Prime esas kazanca göre maaştan kesinti yapılmaktadır. Buna göre vatandaşın prime kazanç tutarlarının toplamından yaklaşık olarak yüzde 3 oranında kesinti yapılmaktadır. Ancak limit isteyenler tarafından yükseltilebilir. 2019 senesi için zorunlu bireysel emeklilik sigortası kesintisi 53 TL’dir. En yüksek kesinti ise 340 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre:

 • Aylık prime esas kazanç 3 Bin TL ise bes kesintisi 90 TL olacaktır.
 • Aylık prime esas kazancın 4 Bin olması durumunda yapılacak BES kesintisi 135 TL olacaktır.
 • Aylık prime esas kazancı 5 Bin TL ve üzerindeyse BES kesintisi ise 150 TL olmaktadır.

Burgan Bank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası Katkı Pay Kesintisi

Burgan Bank BES katkı payı yüzde 25 olmaktadır. Bu pay, çeşitli durumlarda kesilmektedir. Bunlar:

 • Zorunlu bireysel emeklilik sigortasına katılmış olan bir kişi eğer 3 sene içerisinde BES sisteminden çıkarsa, ödenmiş olan devlet katkı paylarını alamaz.
 • Bireysel emeklilik sigortası kapsamında 3 sene ve 6 sene arasında kalan vatandaşlar, devlet katı payının yalnızda yüzde 15’ini alma hakkına sahip olacaktır.
 • Bu sistemde 10 yıl kalan bir kişi, 56 yaşının dolmasını beklemeden sistemden çıkarsa, devlet katkısının yüzde 60’ını almaya hak kazanmaktadır.
 • Eğer katılımcı BES sisteminde 10 yıldan fazla süre kalmış ise ve 56 yaşını tamamlamış ise devlet katkı payının tümünü almaya hak kazanmaktadır.

Burgan Bank Bireysel Emeklilik Sisteminden Cayma Hakkı Var mı?

Burgan Bank BES hakkından cayma hakkını kullanabilmek için 2 ay süresince sistemde kalmak gerekmektedir. Buna göre:

 • Katılımcı sistemden ayrılmak istediğini bankaya telefon, faks, e-mail ya da posta aracılığı ile iletmelidir.
 • İptal talebinin gönderilmesinden sonra Burgan Bank kişiye 5 gün içerisinde bilgi formu ve hesap özeti göndermek durumundadır.
 • Ayrılma formunun bankaya iletilmesinden sonra katılımcının hesabına ödenen tüm bütçeler geri yatmaktadır. Hak edilen tutarlar ise 20 gün içinde geri ödenmektedir.

Burgan Bank Bireysel Emeklilik Sigortası Avantajları Nelerdir?

Burgan bak bireysel emeklilik sigortası erken yaşta emekli olma ve daha yüksek emekli maaşı avantajları sunmaktadır. Bunun dışında:

 • Burgan Bank bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl boyunca kalan ve sisteme düzenli ödeme yapan kişiler, daha sonra ayrılma hakkını kullanabilir. 3 seneden sonra katılımcılar devlet katkısının yüzde 15’ini alabilmektedir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde 6 sene kalan ve düzenli ödeme yapan vatandaşlar ayrılmak isterse devlet katkısının yüzde 35’ini almayı sağlamaktadır.

Burgan Bank Bireysel Emeklilik Toplam Yatırım Ne Kadar?

Burgan Bank toplam yatırım devlet teşviğine ve kişinin sistemde kaldığı süreye göre belirlenmektedir. Katılımcıların yaptığı ödemelerin yanı sıra toplam birikime yüzde 25 oranında devlet katkısı da eklenmektedir. Sisteme katılan vatandaşların bu avantajlardan yararlanması için 3 sene boyunca sistemde kalması gerekmektedir. Vatandaşın sistemden çıkması durumunda devlet katkı payı alması söz konusu olmaz. Burganbank Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu yaptıktan sonra 10 sene boyunca düzenli olarak ödemeleri yapmak ve sistemde kalmak gerekmektedir.

Fibabanka Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu

PTT İhtiyaç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir Belgesiz, Bordrosuz, Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.