emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Memur Fazla Mesai Hesaplama

Memur Fazla Mesai Hesaplama

Devlet ve özel sektör olmak üzere iş alanları farklı bölümlere ayrılır. Devletin kurumlarında çalışan vatandaşlar kamu personeli olarak memur adı ile nitelendirilir. Devlete dayalı kurumlarda çalışan vatandaşlar özel sektörde çalışan kişilere göre daha farklı haklara sahip olurlar. Örneğin en basitinden devlet kurumlarında çalışan kişilerin ilk olarak aldıkları maaşlar, yaptıkları tatiller çok düzenlidir. Devlete bağlı kurumlarda yıllık faiz oranlarının hesabı, alınan maaşların hesabı düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında çalışma saatleri de belirgindir. Her gün sabah belirli bir saate işe başlanır ve de belirli bir saate iş çıkışı yapılır. Ancak bazı durumlarda devlet çalışanı memurlarında işte fazladan saat kalabilmeleri söz konusu olabilir. İş gereği belirli saatlerin dışında da iş uzayabilir. O gün bir işin yapılması zorunlu olabilir. Buna fazla mesai adı verilmektedir. Mesai saatlerinin dışında çalışan memurların bu çalıştıkları fazla zaman için bir tutar ödenir. Bu tutarın ne kadar olduğu, nasıl hesaplandığı ise yazımızın alt başlığında yer almaktadır.

Memur Fazla Mesai Ücretleri Ne Kadardır?

Hiçbir kurumun sizleri fazla çalıştırıp aynı maaşı verme gibi bir hakları yoktur. Çalışanların, çalıştıkları her mesai dışı iş için belirli ek ücret almaları gerekir. Memur fazla mesai ücreti olarak adlandırılan bu ücret karşılığında mesai dışında çalışırlar. Bunun sonucunda da hiç kimse mesai dışı çalışmaktan çekinmezler. Memur olan tüm kişilerin çalıştıkları işlere göre mesai ücretleri hesaplanır. 2017 yılı olarak da mesai ücret hesaplamalarına birtakım zamlar gelmiştir.

2017 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı tarafından yapılan araştırmalar ve derlemeler sonucunda saat başına düşen mesai ücretleri açıklanmıştır. Yeni yıla başlamalarından sonra yüzde 5,2 oranında bir artış gösterilecektir. Yani 2016 yılında bir saatlik mesai ücreti 1.74 TL idi. Şimdi ise bir saatlik mesai ücreti 1.83 TL olarak düzenlenmiştir. Ancak her çalışma kurumlarında olan memurların elbette mesai ücretleri aynı değildir. Bakanlıkların özel müdürlüklerinde yapılan bir saat ek çalışma karşılığında onlara 1.93 TL mesai ücreti verilir. Her makam için aylık toplam 450 saatlik mesai saatinin geçilmemesi gerekmektedir. Devletin bütçesine göre hesaplanan bu tutarlara oldukça dikkat edilmelidir.

Belirlenen kanunlara göre de memur mesai ücretlerinin her yıl düzenli bir ödeneği vardır. Harcırah Kanunu gereğince yurt içi gündelik tazminatları da kesinleşti. Meclis başkanı ve Başbakan’a ödenek olan tutar 2017 yılı için 63 TL olarak hesaplanmıştır. Anayasa Mahkemesi Başkanı, Danıştay Başsavcısı, Başbakanlık Müsteşarı, Yargıtay, orgenerallerin de yurt içi gündelikleri 57.5 TL olarak hesaplanmıştır. En alt kademede bulunan bir memurun gündelik alacağı ücret ise 34.18 TL iken, bu ücret yeni yıl ile beraber 36.25 TL olmuştur.

Yorumlar

  1. YUSUF dedi ki:

    MEMURUM GECE MESAİ YAPIYORUZ SABAHA KADAR 50 SAATİ DOLUYOR NE KADAR ÜCREET ALMAMIZ GEREKIR NASIL HESAPLANIR