Emeklilik

Emeklilik Onayı Sorgulama

Emeklilik dönemi sigortalı çalışan vatandaşlar tarafından heyecanla beklenen bir dönemdir. Çalışanlar, çalıştıkları dönemde ödedikleri primlerle ve hizmetleriyle emekli olma hakkı kazanırlar ve emekli maaşı alırlar. Bunun için emeklilik şartını sağlayan vatandaşların ilk olarak emeklilik için başvuruda bulunması gerekmektedir. Sonra da onay sorgulaması yapabilir. Biz de bu yazımızda emeklilik onayı sorgulama konusunu işleyeceğiz.

Emeklilik onayı sorgulama işlemlerinizi birçok yoldan yapabilirsiniz. Emeklilik onayı sorgulama konusuna geçmeden önce emekliliğin ne olduğuna, emekli olabilmek için ne yapacağınıza ve şartlarının ne olduğuna bakalım.

Emeklilik Nedir?

Emeklilik, vatandaşların bir süre çalıştıktan sonra çalışma hayatını bırakmalarıdır. Bu kişilere de emekli adı verilir. Emekli olan vatandaşlar geçmişteki hizmetlerinden dolayı emekli olduktan sonra belirli bir ücret almaya hak kazanırlar. Emekli olan vatandaşların hayat standartlarının değişmemesi için belirli oranda prim ödemeleri gerekmektedir. Bu primlerin oranları kanunlar tarafından belirlenir.

Ülkemizde Eylül 1999 tarihi ve sonrasında sigortalılıkları başlamış yani prim ödeyenler için emeklilik yaşı kadınlarda 58 ve erkeklerde ise 60 olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu emeklilik yaşı da değişiklik gösterebilir. Bunu etkileyen faktör de prim ödeme süresi ya da sigorta başlangıcıdır.

Emekli olmak ve düzenli ödenen emekli maaşını alabilmek için ilk olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunlar için başvurabilmeniz içinse belirlenmiş olan emeklilik şartlarını sağladığınızı kanıtlamalısınız. Artık günümüzde emeklilik işlemleri uzun sürmüyor. Kısa bir süre içinde sonuçlanıyor ve emekli maaşı almaya başlıyorsunuz.

Emeklilik işlemlerinin sonuçlanması süresi içerisinde de vatandaşlar hangi aşamada olduklarını merak ediyorlar. İşte bu durumda da emeklilik onayı sorgulama işlemlerini yapmak gerekiyor. Emeklilik onayı sorgulama sayesinde emekliliğinizin onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilirsiniz.

Emeklilik onayı sorgulama işlemi diğer bir adı ile ‘Emeklilik Başvuru Sonucu Sorgulama’ olarak da bilinmektedir. Bu sistem sayesinde emeklilik başvurusu yapan kişiler başvuruların sonuçlanıp sonuçlanmadığını ya da hangi süreçte olduklarını öğrenebilirler.

Emeklilik onayı sorgulama işlemleri iki şekilde yapılabilmektedir. SGK’nın resmi sitesi ya da E-devlet sistemi üzerinde emeklilik onayı sorgulama yapabilirsiniz. Şimdi bu sistemler üzerinde emeklilik onayı sorgulamanın nasıl yapıldığını inceleyelim.

SGK Sitesinden Emeklilik Onayı Sorgulama

İlk olarak SGK sitesini inceleyelim. Emeklilik onayı sorgulama işlemleriniz için SGK resmi sitesini kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz SGK sitesinin linkine tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

SGK Evrak Kaydı ve Takibi başlığı sayesinde teslim etmiş olduğunuz evrakların sonucunu ya da hangi durumda olduğunu, ayrıca emekliliğinizin ve evraklarınızın onay alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu sistem üzerinden sadece emeklilik onay sorgulaması değil, diğer evraklarınızı, sigortalılık durumunuzla alakalı olan evrakları ya da malullük evraklarınızı da sorgulatabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi açılmış olan sayfada ilk olarak T. C. kimlik numaranızı ve ardından da kayıt yılını girdikten sonra ‘Evrak Ara’ butonuna tıklamanız yeterlidir. Böylece emeklilik onayı sorgulama işleminizi yapabilir ve emeklilik durumunuzu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sitesinden Emeklilik Onayı Sorgulama

SGK sitesinde emeklilik onayı sorgulama yapabildiğiniz gibi E-devlet üzerinden de emeklilik onayı sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi E-devlet sistemi üzerinde birçok online işlemi yapabilmekteyiz. Bu sisteme giriş için ilk olarak bir e-Devlet şifresine sahip olmalısınız. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden belirli bir ücret karşılığında e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yazımızın sonunda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklayınız. Linkte tıkladıktan sonra karşınıza T. C. kimlik numaranızı ve PTT’den aldığınız şifreyi gireceğiniz bir ekran gelecektir. Bilgileri girdikten sonra yönergeler sayesinde emeklilik onayı sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Emekli Sandığı Kapsamındakilerin Emeklilik Onayı Sorgulaması

Emeklilik onayı sorgulamasında diğer bir yol da sadece 4-C yani Emekli Sandığı kapsamındakiler için geçerlidir. Bu kişilerin emeklilik onayı sorgulama işlemleri sadece e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

Emekli Sandığına mensup olan kişilerin emeklilik onayı sorgulama yapabilmesi için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. İlk olarak TC kimlik numaranızı ve daha önceden almış olduğunuz e-devlet şifrenizi girmelisiniz. Buradaki SGK başlığı altında emeklilik onayı sorgulamasının dışında diğer işlemlerinizi de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir