ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yarı Zamanlı Çalışan Memurların Emeklilik Durumları

Yarı Zamanlı Çalışan Memurların Emeklilik Durumları

10 şubat 2016 tarihinden itibaren 6663 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Bu kanun ile doğum yapan annelere yarım gün çalışma hakkı tanındı.

Yarı Zamanlı Çalışma Kimleri Kapsıyor 2017

Doğum yapan anne memura, annelik izninin sonlanmasından itibaren kullanabileceği ilk doğumu için 2 ay, ikinci doğumu için 4 ay ve üçüncü ve sonrasında yapacağı doğumlar için 6 ay süreli yarı zamanlı çalışma hakkı verildi. Fakat bu izin kullanımı sırasında anneye ayrıca süt izni verilmeyeceği belirtildi.

Doğum yapan memur anne engelli bir çocuk doğurmuş ise veya doğum sonrası 12 ay içerisinde çocukta engellilik durumunun varlığı tespit edilmiş ise 12 ay süre ile anne yarı zamanlı çalışma hakkına sahiptir.

Anne ve Baba Ne Zamana Kadar Yarım Gün Çalışma Hakkına Sahip?

Kanun yeni bir uygulama getirerek eşi doğum yapmış olan erkek memurlar için de yarım gün çalışma iznini veriyor. Yeni baba olan memur kendi isteği doğrultusunda dilerse çocuğu ilkokul çağına gelinceye kadar yarım gün çalışma hakkına sahip olmaktadır.

Yarı Zamanlı Çalışma Kimleri Kapsıyor Veya Kapsamıyor!

Yarı zamanlı çalışma hakkından faydalandırılmayacak memurları; kadro unvanı, hizmet sınıfı kurum veya teşkilat ile birlikte veya ayrı ayrı bir şekilde belirlemeye Bakanlar Kurulunun yetkisi vardır.

Yarı Zamanlı Çalışma Süresince Maaşlar Yarıya Düşecek

Yarı zamanlı çalışmayı tercih eden anne ve baba memurlar bu süre içerisinde yarım maaş alacaklar. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu kesintileri de yarıya düşerken derece ve kademe ilerlemeleri gecikecektir.

Yarım zamanlı çalışma sonucunda memurların aldığı yarım maaş, yarım SGK kesintisi ve yarım hizmet demek emeklilik durumunda aranan ek gösterge için en az 6 ay ve makam tazminatı için gereken en az 2 yıl sürelerinin hesaplanmasında da kullanılan izin süresi kadar gecikme olacağı demektir.

Yarı zamanlı çalışan memurlar yarı zamanlı çalıştıkları süre kadar tutar ödeyerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanabilirler. Fakat borçlansalar bile bu durum derece ve kademeleri için olumlu bir etki sağlamayacak ve ek gösterge ve makam tazminatı için gerekli olan en az 6 ay ve en az 2 yıl gibi sürelerin tamamlanmasına neden olmayacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada yarım gün çalışma yönetmeliği için gerekli çalışmaların yapıldığını yönetmeliğin önümüzdeki ay içerisinde her an çıkabileceğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.