emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kyk Geri Ödeme Sorgulama

Kyk Geri Ödeme Sorgulama

Farklı bir şehirde öğrenci hayatı sürdürmek gerçek anlamda zordur. Ülkemizin geneline bakılacak olursa da ailelerin maddi durumu ortalamanın üzerinde değildir. Kendi geçim derdinde olan ailelerin bir de çocukların başka şehirde geçimleri için daha çok maddi desteğe ihtiyaçları olur. Öğrencilerin kazandıkları üniversitelerde ilk olarak nerede kalacaklarını düşünmeye başlarlar. İlk etapta barınma sorununa çözüm getirmek gerekir. Bu nedenle okuyacakları şehirde yurt, apart, ev gibi çeşitli kalacak yerlerin teminatını yapmaya çalışırlar. Ancak bu da oldukça pahalı olur. Bir yerde kalmak için on iki aylık kira ödemek zorunda kalırlar. Bunun yanında okul masrafları, yeme içme gibi ihtiyaçlarda oldukça fazladır. Böyle durumları göz önünde bulunduran devletimizin uzun yıllardır üniversite öğrencilerine maddi açıdan destek vermiştir. Halen daha günümüzde devam eden bu hizmeti Kredi Yurtlar Kurumu sürdürmektedir. Lisans eğitimi almaya hak kazanan tüm öğrenciler her yıl Kredi Yurtlar Kurumuna burs başvurularında bulunur.

KYK burs başvurularını gerçekleştiren öğrencilerin belli bir kısmına burs hakkı tanınır. Kredi Yurtlar Kurumu bu evre de öncelikle yetim, öksüz, şehit ve gazi çocuklarına öncelik tanır. Maddi açıdan en ihtiyacı olan ailelerin çocuklarına burs imkânı tanınır. Ancak geriye kalan öğrencilerde eğer isterlerse devletten aynı miktarda kredi alabilirler. Kredi Yurtlar Kurumu öğrencilere burs ve krediden birini verir. Her ikisi de aynı miktarda olan ücretlerdir. Burs ya da kredi alan öğrenciler 2017 yılı itibari ile 25 TL daha artmıştır. Bu artış sonucunda öğrenciler artık her ayın 1’i ile 10’u arasında burs ya da kredilerini 425 TL olarak almaya başlamışlardır. Böylelikle artık öğrenciler biraz da olsa rahatlamışlardır. Çünkü 25 TL  bir öğrenci için gerçek anlamda önemli miktarda bir paradır.

Kyk Geri Ödeme Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere verilen burs geri ödemesizdir. Zaten bu nedenle burs adı verilir. Burs alamayan öğrencilere ise kredi verilir. Bu krediler devletin öğrencilere okurken verdiği bir paradır. Bu para öğrencilerin eğitim hayatlarının sonunda mesleklerini eline aldıklarında onlardan geri alınır. Yapılan ilk anlaşma da öğrencilere bu krediyi almak isteyip istemedikleri sorulur. Bunun sonucunda öğrenciler devletin bankası olan Ziraat Bankalarına giderek sözleşmeyi imzalarlar. Okulu bitirdikten iki yıl sonra taksitli bir şekilde iki ayda bir bu almış oldukları krediyi devlete geri öderler. Üniversite mezunu olan her aday da büyük bir merakla KYK geri ödeme işlemlerini merak ederler. Bunun için de bireyler güncel ve doğru bilgileri almak isterler. Bu bilgi için en güvenilir resmi sayfalar vardır. KYK geri ödeme sorgulama adında oluşturulan bir platformdan hizmet alabilirler.

Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurulu, mezun öğrencilere özel bir sistem geliştirmiştir. Mezun bireylerin her biri bu hazırlanan sistem üzerinden yardım alabilirler. KYK tarafından oluşturulan resmi sayfadan kyk geri ödeme sorgulama adındaki işleme giriş yapabilmek için yazımızın sonunda yer alan linke tıklayınız.

Bu link üzerinden ilgili sayfaya yönlendirilirsiniz. Ödemeniz gereken tutarı, krediyi ne zaman ödemeye başlayacağınızı gibi soruların en doğru yanıtlarını bu sayfa üzerinden bulabilirsiniz. Sisteme geldiğiniz de T. C. kimlik numaranızı, aile sıra numaranızı, sıra numarasını, cilt numarasını ve de sistemde yer alan güvenlik kodunu doğru girmelisiniz. Kimlik bilgilerinin ardından KYK geri ödeme sorgulama butonuna basarak yeni bir pencere karşınıza açılır. Bu sayfadan merak ettiğiniz tüm soruların yanıtını bulabilirsiniz. İnternet ile erişimi sağladığınız her türlü ortamdan kimlik bilgileriniz ile sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kyk Geri Ödeme Sorgulama Sayfası İçin TIKLAYINIZ!

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.