ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kyk Burs Sonuçları

Kyk Burs Sonuçları
KYK
15.03.2017

Lisans eğitimi almak üzere ülkemizde yaklaşık üç milyon öğrenci her yıl üniversite sınavlarına giriş yaparlar. Bu üniversite sınavları ilk olarak Mart ayında yapılır. Ardından Haziran ayında gerçekleştirilen bu sınav sonuçları Temmuz ayı gibi açıklanır. Sınava giren adaylar da puanlarının yettiği bölüm ve üniversiteleri tercih ederler. Ağustos ayında gibi bu tercih sonuçları açıklanır. Pek çok öğrenci ailelerinden ayrılarak başka bir şehirde yaşamaya başlar. Aileden uzakta barınma, yeme, içme gibi masrafların karşılanması ise hiçte kolay değildir. Çünkü üniversite öğrencileri için ne yazık ki vefasız apart ve yurt müdürleri fiyatları oldukça arttırır. Hele ki ekonomik açıdan ülkemizdeki ortalama ailelerin gelirleri baz alınacak olursa ciddi anlamda üniversite öğrencisi okutmak hiç kolay değildir. Bu esnada üniversite öğrencilerine devlet çeşitli yardımlarda bulunur. Kredi Yurtlar Kurumu devletin üniversite öğrencilerine hizmet vermek için oluşturulan bir kurumdur. İsminden de anlaşılacağı gibi bu kurum öğrencilerin ilk olarak barınma ihtiyaçlarını karşılar. Bunun yanında öğrencilere burs veya kredi imkânı verir. Kyk bursu ve Kyk Burs Sonuçları hakkında ayrıntılı bilgi yazımızın devamında yer almaktadır.

Kyk Bursu Nedir?

Her yıl üniversite öğrencileri internet üzerinden Kredi Yurtlar Kurumu burs ve kredilerine başvuruda bulunurlar. Kredi Yurtlar Kurumu belirli öğrencilere her ay düzenli olarak bir para verir. Bu parayı alan öğrenciler eğer eğitimleri sonucunda devlete geri ödemezlerse Kyk bursu, eğer geri ödemeli çıkarsa Kyk kredisi olarak adlandırılır. İsteyen her öğrenci bu başvuruları gerçekleştirir. Yapılan başvurularda yetim, öksüz, şehit ailelerinin çocuklarına ve de maddi açıdan durumları pek iyi olmayan ailelerin çocukları göz önünde bulundurulur. Böylelikle şans eseri olarak bazı öğrenciler Kyk bursu almaya hak kazanırlar.

2015 yılında devletin Kredi Yurtlar Kurumu tarafından getirdiği yeni düzenleme başbakanlık seçimlerine denk gelmişti. Bunun üzerine öğrencilerin aldıkları bursların 400 TL olacağı vaadi verilmişti. Ve bu karar gerçekleştirilerek 2016 eğitim öğretim yılından itibaren öğrencilerin bursları 400 TL olmaya başladı. Burs ve kredilerde meydana gelen bu büyük artış sonucunda ilgili bakanlıkların yaptığı açıklamalar 2017 yılında verilen bursun miktarının değişmeyeceği yönündeydi. Ancak tekrardan yapılan bir kararlar 2017 yılı itibari ile öğrenciler artık 425 TL burs almaya başladılar. Bu durum üniversite öğrencilerinin maddi sıkıntılarını az da olsa giderdi. 25 TL artış tüm üniversite öğrencilerini mutlu etmeye yetti.

Kyk Burs Sonuçları Nereden Öğrenilir?

Kredi Yurtlar Kurumundan burs imkânı almak isteyen öğrencilerin öncelikle başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu başvurular da eskiden olduğu gibi kurum binalarına gidilerek gerçekleştirilmez. Herkesin ellerinin altında bulunan internet erişimi sayesinde artık Kyk burs başvurularını oturdukları yerden gerçekleştirebilirler. Kredi Yurtlar Kurumu tüm öğrencilere bu anlamda büyük kolaylıklar sunmuştur. Artık tüm öğrenciler herhangi bir kuruma gitmeye gerek kalmadan kısa bir süre içerisinde bu işlemi pratik bir şekilde yapabileceklerdir. Kyk Burs Sonuçları sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için ilk olarak yazımızın sonunda yer alan linke tıklamanız gerekiyor.

Bu durumda karşınıza böyle bir ekran gelecektir. Görselde de görebileceğiniz gibi yapmanız gereken şey T. C. kimlik numaranızı, cilt numaranızı, aile sıra numaranızı ve sıra numaranızı girmektir. Sonrasında hemen altta bulunan güvenlik kodunu doğru bir şekilde yazarak “Sorgula” butonuna basmanız Kyk burs sonuçlarınızın görüntülenmesi için yeterli olacaktır.

KYK Burs Sonuçları İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.