KYK

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar

Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler büyük heyecan ve mutluluk duymakta olup bununla birlikte burs alabilecekleri kurumları düşünmeye başlamaktadır. Çünkü üniversitelerde eğitim gören gençler genellikle bulundukları şehirden farklı bir şehre gitmek durumundadır. Bu da barınma, yiyecek ve diğer konulardaki masrafların yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Bundan dolayı öğrencilerin bu eğitimlerinde maddi olarak daha rahat etmesi için farklı kurum ve kuruluşlar öğrencilere farklı miktarlarda maddi destek sağlamaktadır. Bu kurumlardan alınan maddi destekler sayesinde üniversitede maddi olarak çok daha rahat edilmekte olup hem öğrenciye hem de ailesine doğrudan yansımaktadır. Üniversite öğrencileri her eğitim döneminin başında karşılıksız burs veren kurumlar ve kuruluşları araştırmakta ve bunlardan bazılarına başvurmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlar öğrencilerden bir takım şartlar istemektedir. Bu şartlara uyan öğrencilere burs vermektedir.


Karşılıksız Burs Veren Kurumlar Hakkındaki Bilinmesi Gereken Hususlar

Karşılıksız burs veren kurumlar ve kuruluşların kendilerine göre farklı durumları bulunmaktadır. Bu kurumların başvuru tarihleri verdikleri bursun miktarı kurum politikasına göre değişmektedir. Bundan dolayı bu tür kurum ve kuruluşların tamamı dikkatli bir şekilde incelenmeli ve buna göre başvuru yapılaması gerekmektedir. Burs veren kurumların istediği şartlar arasında başka bir kurumdan burs almamak da bulunabilmektedir. Bundan dolayı bu şarta sahip olan kurumlara yapılacak olan burs başvurusu için özen göstermek gerekmektedir. Çünkü kurumların sağlamış oldukları burs miktarları farklı olduğundan düşük bir miktar burs alarak daha yüksek bir bursu kaybedilebilmektedir. Bu ve bunun gibi hususlara dikkat edilmeden yapılacak olan başvurular bazen elde dilecek olan burs miktarının daha alt seviyelerde kalmasına sebep olabilmektedir.

Karşılıksız Burs Veren Kurumlar ve Bunlar Tarafından İstenen Şartlar

Karşılıksız burs veren kurumlar farklı kriterler kullanarak bursları vermektedir. Burs veren kurumlar tarafından istenen genel şartlar ise şu şekildedir:

 • C. vatandaşı olmak
 • Maddi geliri düşük ve bundan dolayı maddi desteğe ihtiyacı bulunmak
 • Okuyan kardeş sayısının fazla olması
 • Kız çocukları
 • Anne ya da babanın ölmüş olması
 • Parçalanmış aileleri olan çocuklar
 • Özel yetenekleri bulunan kişiler
 • Burs veren kurumun etkinliklerine katılma

Burs veren kurumların aradıkları şartlar ve öncelik verilen kişiler genel olarak bu şekildedir. Bu şartların aranmasının en önemli nedeni ise daha fazla maddi desteğe ihtiyacı olan kişilerin tespit edilmesi ve böylece bursun ilgili kişinin daha fazla işine yaramasıdır Karşılıksız burs veren kurumlar ve kuruluşların sayısı son yıllarda artmıştır. Böylelikle bu burslardan yararlanan kişi sayısı da ciddi artış göstermiştir. Kurumların vermiş oldukları bursun doğru kişiye gitmesi için böyle şartlar araması son derece normaldir.

Ülkemizde karşılıksız burs veren birçok kurum bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Kredi ve Yurtlar Kurumu: KYK olarak da bilinen bu kurum öğrencilere karşılıksız burs vermektedir. Bu bursun miktarı son yapılan artışlarla birlikte önemli miktarlara ulaşmıştır. KYK normal üniversite öğrencilerine 470 lira, yüksek lisans öğrencilerine 940 lira ve doktora öğrencilerine ise 1.410 lira vermektedir. Karşılıksız burs veren kurumlar denilince ilk akla gelen KYK, burs başvurularını eğitim yılının hemen başında e-devlet üzerinden almaktadır. KYK burs verirken ihtiyaç durumlarını ve yukarıdaki diğer hususları dikkate almakta ve onlara göre burs vermektedir.
 • Türk Eğitim Vakfı: TEV uzun yıllardır öğrencilere burs vermektedir. İlk yıllarda çok az sayıdaki öğrenciye burs veren kurum son yıllarda bu sayıyı oldukça artırmıştır. TEV bursundan yararlanmak isteyen kişiler, vakfın internet sitesinden duyurulan başvuru tarihlerinde online olarak başvuru yapmaları ve bu başvurunun çıktılarını almaları gerekmektedir. Daha sonra ise vakıf tarafından istenen belgelerin tamamlanarak zamanında teslim edilmesi gerekmektedir. TEV tarafından mesleki ortaöğretim öğrencilerine 200 lira burs verilirken lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine çok daha yüksek miktarlarda burs verilmektedir. Bu bursu Ekim ile Haziran ayları arasında vermektedir. Bundan dolayı Türk Eğitim Vakfı karşılıksız burs veren kurumlar arasında çok önemli bir yere sahiptir.
 • Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü: Bu kurum hayır işleri ile ilgilenmektedir. Öğrencilere yönelik verdiği iki burs bulunmaktadır. Bu burslar ortaöğrenim ve yükseköğrenim burslarıdır. Orta öğrenim bursu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan devlet okullarındaki öğrencilere verilmektedir. Bu okullar ilkokul, ortaokul ve lisedir. Buradaki öğrenciler bu burs için okullar açıldıktan sonraki bir ay içerisinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruların kabul edilmesi durumunda 9 ay boyunca 60 lira burs verilmektedir. Yükseköğrenim bursu ise devlet üniversitelerindeki öğrencilere verilmektedir. Bu burs içinde kurumun resmi internet sitesinden başvuru yapılması gerekmektedir. Yükseköğrenim bursu 200 liradır.
 • Anadolu Vakfı: Karşılıksız burs veren kurumlar arasında bulunan bu vakıf sadece üniversite öğrencilerine burs vermektedir. Bu vakıftan burs alabilmek için online başvuru yapmak gerekmektedir. Vakfın resmi sitesi üzerinden yapılacak olan başvurunun ardından gerekli olan belgeleri ilgili yerlere teslim edilmesi gerekmektedir. Vakıf tarafından verilen burs miktarı 375 liradır. Ve bu burs 9 ay boyunca öğrencilere verilmektedir.

Karşılıksız burs veren kurumlar genel olarak bunlardır. Fakat bunların dışında da çok sayıda burs veren kurum bulunmaktadır. Sabancı Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çelikel Eğitim Vakfı, İstanbul Sanayi Odası Vakfı ve Türkiye Diyanet Vakfı gibi birçok kurum da burs vermektedir. Bu kurumların şartları öğrenilerek başvuru dönemlerinde başvuru yapılmasında fayda vardır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu