ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Öğrencilere Karşılıksız Burs ve Kredi Veren Kurumlar 2021

Öğrencilere Karşılıksız Burs ve Kredi Veren Kurumlar 2021
KYK
04.04.2021

2021’de öğrencilere karşılıksız burs, kredi sunan kurumlar, Kredi Yurtlar Kurumu, Yücel Kültür Vakfı, Sevda Cenab And Müzik Vakfı, Türk Eğitim Deneği’dir. Öğrencilere karşılıksız burs ve kredi veren kurumlar, online veya bizzat yapılan başvurular ardında öğrencilerin eğitim süreçlerinde masraflarını karşılamaları için maddi destek sağlarlar. Burslardan yararlanmak için eğitimde başarıya sahip olunması esastır.

Kredilerden ise lisans öğrencileri başarı şartı olmaksızın yararlanabilirler. 2021 yılında dil eğitimi ve müzik eğitimi alırken veya almak amaçlanırken, lisans, önlisans, lise ve ortaokul eğitimi alınırken burslardan yararlanılabilir. Bursların eğitim süresi ardından geri ödenmeleri ise hiçbir şekilde kurumlarca talep edilmez.

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Bursu Nedir?

KYK bursu, ön lisans, lisans öğrencilerinden ÖSYM sınavında ilk 100’e girmiş olanlara ve amatör milli sporculara verilen burstur. KYK bursu geri ödeme talep edilmeden öğrencilere verilir. Bursun verilmesi hakkında karar alınırken, ÖSYM sınavında kazanılan başarının yanında, öğrencinin ailesinin maddi durumu da dikkate alınır. Başarının yanında ailesinden uzakta öğrenim görme ve maddi olarak desteğe ihtiyaç duyma kriterlerine taşıyan öğrenciler burs alımında daha önde yer alırlar.

Kredi Yurtlar Kurumu Kredisi Nedir?

KYK kredisi, ön lisans ve lisans öğrencilerine, öğrencilik süresi içinde karşılık beklenmeden verilen kredidir. Burada bilinmesi gereken detay karşılıksız şekilde kredi veren bir kurumun bulunmamasıdır. Türkiye’de öğrencilere destek sunan tüm kurumlar sadece bursları geri ödemesiz veriler. Krediler ise öğrencilik süresinde karşılanmaz. Ancak lisans eğitiminin sona ermesi ardından KYK kredisi geri ödenir.

KYK Bursu ve Kredisi Ne Kadar Verilir?

KYK bursunun ve kredisinin tutarları, lisans öğrencileri için her ay en az 500 TL olacak şekilde eğitim yılı süresinde verilen toplam değerdir. 4 senelik fakülte süresinde öğrencilere her ya en az 500 TL ödeme yapılır.

Kredi Yurtlar Kurumu Burs, Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK bursuna müracaat etmek için izlenen adımlar şunlardır:

 • İnternet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu adresine erişim sağlanır.
 • Görüntülenen sayfa üzerinden “kimliğimi şimdi doğrula“ başlıklı kutucuğa tıklanır.
 • Açılan tablo üzerine E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası girilip, “sisteme giriş“ kutucuğu seçilir.
 • Ana sayfanın en üstünden “E-Hizmetler“ sekmesine tıklanır.
 • Ekrana gelen liste üzerinden “Gençlik ve Spor Bakanlığı“ başlığına tıklanır.
 • Yeni sayfa üzerinden “Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu“ başlığı seçilir.
 • Ardından burs başvurusu ve kredi başvurusu işlem başlıkları ay ayrı görüntülenir.
 • Öğrenci hangisi işlem yapmak istiyorsa o işlem başlığı üzerine tıklar.
 • Bu adımda görüntülenecek başvuru formuna TC kimlik numarası, okunacak okul, ili, velilerin gelirleri, meslekleri gibi talep edilen tüm bilgiler girilir.
 • Form yanında yer alan dosya yükleme bölümüne ise ÖSYM resmi web adresinden alınan ÖSYM sınav sonuç belgesi, fotoğraf evrakları yüklenir.
 • Form altında bulunan “başvur“ kutucuğuna tıklanır.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.ssk.biz.tr/kyk-burs-basvurusu/” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]KYK Burs Başvurusu[/button]

Bu aşamalarla online başvuru tamamlanır.

Kredi Yurtlar Kurumu Burs, Kredi Başvuru Sonucunu Sorgulama

KYK kredi, burs başvuru sonucunu öğrenmek için izlenen adımlar şöyledir:

 • İnternetten https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-ve-burs-sorgulama adresine girilir.
 • Gelen sayfadan “kimliğimi şimdi doğrula“ başlığına tıklanır.
 • Açılan tabloya E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası girilip, “sisteme gir“ komutu seçilir.
 • Ana sayfadan “E-Hizmetler“ sekmesine, ardından gelen listeden ise “ Gençlik ve Spor Bakanlığı“ sekmesine tıklanır.
 • Yeni liste üzerinden “ Öğrenim/Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama“ başlığı seçilir.
 • Gelen ekrandan “sorgula“ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu adımda daha önce başvur yapılan kredinin veya bursun onay alıp almadığı hakkında bilgi ekrana yansır.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-ve-burs-sorgulama” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]KYK Burs Sonucu Sorgula[/button]

Onay alanlar ekrana yansıyan tarihte her ay kredi veya bursa ödemelerinin aylıklarını bankadan çekmeye başlarlar.

KYK Burs, Kredi Başvurusu İçin E-Devlet Şifresi Almak

KYK burs, kredi müracaatı için E-devlet şifresi edinmek, en yakın PTT şubesine gitme, vezne bölümünde cep telefon numarasını ileterek, E-devlet şifresini talep etmek adımlarıyla mümkündür. Bu işlem ardından çalışan E-devlet şifresini öğrencinin telefonuna SMS ile iletir. Bu şifre olmadan E-Devlet sistemi üzerinden KYK kredisine ve bursuna başvur yapılamaz.

Yücel Kültür Yabancı Dil Bursu

Yücel Kültür yabancı dil bursları, 18 ile 26 arasında olan yabancı dil eğitimi alan öğrencilere karşılıksız verilen burs yardımlarıdır. 18 ile 26 yaş arasında olan ve okuduğu okulda yabancı dil eğitimi bulanan öğrenciler bu bursa başvuru sağlarlar. Başvuru ardından öğrencinin eğitimindeki başarı durumu göz önüne alınarak verilen karar çerçevesinde, burs kontenjanı kadar öğrenciye karşılıksız burs desteği sunulur. Öğrencilere karşılıksız burs ve kredi veren kurumlar listesindeki Yücel Kültür Vakfı, yabancı dil bursu kapsamında öğrencinin 26 yaşına kadar gideceği dil okullarının masraflarının %60’ı bursla karşılar. Geri ödeme talep edilmez.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Yücel Kültür Yabancı Dil Bursuna Başvur Nasıl Yapılır?

Yücel kültür yabancı dil burs müracaatı için izlenen adımlar şu şekildedir:

 • Öğrenci internet üzerinden https://www.bursverenler.org/ adresine giriş sağlar.
 • Ana sayfa üzerinden “üye ol“ sekmesine tıklar.
 • Ekrana gelen tabloya TC kimlik numarasını, ad, soy ad, e-posta adresini ve yani belirleyeceği bir şifreyi girip, “kaydet“ kutucuğuna tıklar.
 • Ana sayfa üzerinden “Burs Arıyorum“ sekmesine tıklar.
 • Gelen liste üzerinden “Yabancı Dil Bursu“ başlığına tıklar.
 • Yeni ekrandan “devam“ kutucuğuna tıklanıp, ekrana gelen başvur formu eksiksiz şekilde doldurulur.
 • Forma yaş, kimlik bilgileri, okunan okul, o an bulunan sınıftaki başarı notu gibi bildiler girilip, “bilgi girişimi tamamladım“ komutu seçilir.
 • Yeni pencere üzerinden sırası ile “dil bursu“ ve “ödeme“ işlem sekmelerine tıklanır.
 • Açılan son alanda “başvuru hizmet bedeli öde“ komutuna tıklanıp, gelen boşluklara kredi kartı numarası, son kullanım tarihi girilerek, “ödeme tamamla“ konut seçilir.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.yucelkulturvakfi.org/orta-ogretim-burslari” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Burs Başvurusu Yap[/button]

Bu adımlar ile başvur tamamlanır. Kişi başvurusunu yaptığı ay içinde burs başvurusunun onay alıp almadığını sorgulama yaparak öğrenmelidir. Onay alması halinde eğitim masraflarının %60’ı için burs alır.

Yücel Kültür Yabancı Dil Burs Başvuru Sonucunu Sorgulama

Yücel kültür yabancı dil burs başvuru sonucunu öğrenmek için yapılacaklar:

 • İnternetten https://www.bursverenler.org/ adresine girilir.
 • Ana sayfadan “üye girişi“ sekmesine tıklanır.
 • Gelen tabloya burs başvurusu için kayıt yapılırken belirlenen şifre ve e-posta adresi girilip, “sisteme giriş yap“ kutucuğuna tıklanır.
 • Ulaşılan profil bölümünden “Burs Başvurularım“ sekmesine tıklanır.
 • Yeni listeden “Burs Başvuru Sonuçlarım“ başlığı seçilir.
 • Ekrana başvuru sonucu hakkında bilgiler yansır.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.yucelkulturvakfi.org/2020–2021-yarim-elma-burs-sonuclari” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Burs Sonucu Öğren[/button]

Kişi eğer onay almışsa ekrana yansıyan tarihte belirli evrakları Yücel Kültür Vakfına teslim etmelidir.

Yücel Kültür Yabancı Dil Bursu Evrak Teslimi

Yücel kültür yabancı dil bursu belge teslimi, kimlik fotokopisi, ikamet belgesi tam vukuatlı nüfus örneği ve öğrenci belgesi evraklarının İstanbul Kadıköy’de yer alan Yücel Kültür Vakfı’na postalanması ile yapılır.

Kişi İstanbul’da ikamet ediyor ise Bağdat Caddesi, No:15 Keylan İş Merkezi, Kızıltoprak, 34724 İstanbul/Kadıköy adresine bizzat evraklarını teslim eder. Şehir dışında ise posta ile evrak gönderimi yapar. Bu aşama ardından vakıf kendisi ile iletişime geçer. Sorgulama ardından başvurusu onay alan bu evrak teslimini yaparak, tercih edecekleri bir dil okulunun masraflarının %60’ını vakıf’ın burs desteği ile öderler.

Sevda Cenab And Müzik Vakfı Bursu

Sevda Cenab And müzik vakfı’nın bursu, müzik alanında eğitim alacak olan veya eğitim alan, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere verilen burstur. Geri ödemesiz şekilde alınır. Lisans üstü ve doktora öğrencisi olan, çalışmayan ve maddi yetersizlik sebebiyle eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan öğrencilere de verilir. Burs, aylık ödemeler şeklinde öğrencilere iletilir.

Sevda Cenab And Müzik Vakfı Bursuna Başvuru Evrakları

Sevda Cenab And Müzik Vakfı burs başvurunun belgeleri şu şekildedir:

 • TC kimlik kartı fotokopisi,
 • Eğitim görülen okulun öğretim üyelerinden veya müdürlük biriminden alınan bursa layık olunduğunu ifade eden öneri mektubu,
 • Öğrenci belgesi fotokopisi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Öğrenci velisine ait aylık gelir belgesi,
 • Öğrenciyi anlatan öze geçmiş,

Bu evraklar ile bursa başvuru yapılır. Vakıf öğrencinin eğitimdeki başarısına ilişkin incelemeyi yaparak belirli kontenjan sayısında verilecek burstan yararlanıp yararlanmayacağına karar verir.

Sevda Cenab And Müzik Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sevda Cenab And Müzik Vakfı burs müracaatı için kişi tüm evrakları bir doya içerisine yerleştirip, kendisine en yakın herhangi bir kargo firması şubesinden, Sevda Cenap And Müzik Vakfı, Tunalı Hilmi Caddesi, 114/43 Kavaklıdere, Ankara adresine postalar. Ankara’da yaşayanlar ise bu adresteki vakfa direk elden evrak teslimi yaparlar.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://andmuzikvakfi.com/uploads/Pdf/SCA_MuzikVakfi_BursiyerFormu.pdf” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Başvuru Formunu İndir[/button]

Evrak dosyası içine https://andmuzikvakfi.com/uploads/Pdf/SCA_MuzikVakfi_BursiyerFormu.pdf linkinde yer alan başvuru formunun doldurulmuş ve imzalanmış Halide eklenmelidir. Bu kapsamda başvuru tamamlanır. Başvuru ile yanı ay içinde başvuru formunda yer alan cep telefon numarasından öğrenci ile iletişim kurulur ve sonuç bildirilir.

Sevda Cenab And Müzik Vakfı Burs Ödemesi Hangi Bankadan Alınır?

Sevda Cenab And Müzik Vakfı bursunun çekildiği banka, Türkiye Vakıflar Bankasıdır. Kendisine burs için onay aldığı bildirilen öğrenciye Türkiye Vakıflar Bankasında bir hesap açılır. Karşılıksız bursu ise her ay bu bankadaki hesaba yatar. Öğrenci kendisine en yakın Türkiye Vakıflar Bankası şubesinin gişesinden, TC kimlik kartı ile aylık burs ödemesini çeker.

Türk Eğitim Derneği Bursu

Türk Eğitim Derneği bursu, ailesinin maddi durumu iyi olmayan 4, 5, 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencileri için verilen burstur. Bu bursu alan öğrencilerin okul masrafları, cep harçlıkları, servis ücretleri, kırtasiye ve kıyafet giderleri ve tüm eğitim masrafları TED tarafından karşılanır. Resmi lisede eğitim gören ve ailesinin maddi gücü yerinde olmayan öğrenciler bu bursta yararlanabilirler. Burslar geri ödemesiz verilir.

Türk Eğitim Deneği Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk Eğitim Derneği bursuna müracaat etmek için yapılacaklar:

 • İnternetten, https://connected.ted.org.tr/Schoolarships adresine giriş yapılır.
 • Ekrana direkt gelen burs başvuru formu doldurulmalıdır.
 • Bu form üzerindeki boşluklara, öğrenci adı, soyadı, TC kimlik numarası, doğum tarihi, veli ad, soy ad, doğum tarihi, öğrenci telefon numarası, cinsiyeti, 2019 ve 2020 eğitim yıllında bitirilen sınıf, devam edilen okulun adı, ev telefon numarası, anne, baba mesleği ve varsa alınan maaşların değerleri girilir. Anne ve babanın TC kimlik numaraları ve tarih son olarak kalan boşluklara girilir.
 • Form altında yer alan “kaydet/gönder“ kutucuğuna tıklanır.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://connected.ted.org.tr/Home” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Burs Başvurusu Yap[/button]

Bu adımlar ile online başvuru yapılır. TED öğrenci hakkında bilgileri inceler ve öğrenciyi başarılı bulması halinde cep telefon numarasından iletişeme geçer. karşılıksız burs ve kredi veren kurumlar arasındaki TED, başvuru sonucuna ilişkin bilgiler başvuruyla aynı ay içinde bildirilir.

E-Devlet Öğrenim Kredisi Affı Başvuru Şartları
Anadolu Vakfu Bursu Ne kadar, Başvuru ve Sorgulama
E-Devlet KYK Borç Sorgulama ve Bakiye Ekranı
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.