KYK

2019 KYK Yurt Sonuçları Sorgulama Ekranı

KYK Yurtkur sonuçları 2019 senesinde de e-devlet üzerinden yapılacaktır. E-devlet yurt başvuruları 2019 ve 2020 eğitim döneminde yapılmaktadır. KYK yurt başvuruları e-devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Üniversiteyi kazanan ve ilk defa burs başvurusu yapacak olan öğrenciler, e-devlet kapısına TC kimlik numaraları ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilir. E-devlet şifresi olmayan öğrenciler herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre alabilir. Yurt başvuruları 2019 senesinde Eylül ayında başlayacaktır. Eylül ayının ilk ayında başlayacak olan KYK yurt başvuruları, e-devlet üzerinden yapılacaktır. Yurt başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise:


 • Yurt başvurusu yaparken YÖK bilgi sistemi kapsamında bilgilerin doğru ve eksiksiz şekilde girilmesi gerekmektedir.
 • Yanlış bilgilerle yurt başvurusu yapan öğrenciler hatalı bilgileri tespit edildiğinde yurt haklarını kaybedecektir.
 • Öğrenim bilgilerinde hata olan öğrenciler, üniversitelerinin öğrenci işleri ile görüşerek, bilgilerini güncellemesi gerekmektedir.
 • KYK yurt başvurusu direkt olarak e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

KYK yurt başvurusu yaparken bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmanız önem teşkil eder. Öğrenim gördüğünüz eğitim kurumu bilgilerinde hata varsa, yanlış bir ikametteki yurda kabul edilme riski söz konusu olabilir. Bu gibi durumları yaşamamak adına başvuru yapmadan önce e-devlet profilinizi kontrol etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

KYK Yurt Başvuruları için Gerekli Belgeler Nelerdir?

KYK yurt başvurusu için öğrencilerin belirli belgeleri toplaması gerekmektedir. Yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasından sonra öğrencilerin yurt için ödeyeceği ilk kayıt ücreti ise 165 TL ve 285 TL arasında değişmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise KYK yurt ücretleri 300 TL olarak belirlenmiştir. İlk kayıt ücretinin ödenmesinden sonra yapılacak olan aylık ödemeler ise Ziraat Bankası ATML’lerinden ödenebilmektedir. KYK yurt evrakları ise önceliği olan öğrenciler için aşağıdaki gibidir:

 • Şehit ve gazi çocukları, gazi çocukları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan durumu ispatlayan bir belge temin etmelidir.
 • %40 ve üzerinde engeli olan öğrenciler devlet hastanelerinden engel durumunu ispatlayan bir belge temin etmelidir. Bu rapor tam teşekkülü bir hastaneden alınmalıdır.
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak tamamlamış olan öğrenciler ya da devlet koruması altında tamamlamış olan öğrenciler, ilgili kurumlardan belge almalıdır.
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka lisesinde tamamlamış olan öğrenciler, Darüşşafaka lisesinden belge almalıdır.
 • Milli olmuş amatör ya da profesyonel olan lisanslı sporcular TC Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü’nden belge almalıdır.
 • Gönüllü olarak güvenlik korucusu olarak çalışmış olan ya da çalışırken vefat etmiş olan ya da emekliye ayrılmış olan kişilerin çocukları, ilgili kurumdan belge almalıdır.
 • Engelli ebeveyni olanlar ilgili belgeleri almalıdır.

E-Devlet ile KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

E devlet ile yurt başvurusu yaparken bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde girmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Geçmiş zamanlarda daha zor ve komplike olan yurt başvuruları, günümüzde yalnızca E-devlet kapısına giriş yaparak tamamlanabilmektedir. E-devlet ile yurt başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • E-devlet kapısına TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E-devlet kapısında bilgisayar üzerinden giriş yapmanız önemlidir. Telefon üzerinden yanlışlıklar yapılabilir.
 • Sayfayı açtıktan sonra kimlik doğrulama sistemi üzerinden TC kimlik numaranız ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet kapısı üzerinden aradığınız hizmeti bulmak için arama kısmına gelerek Yurt Başvurusu yazmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra kimliğinizi yeniden doğrulamanız gerekmektedir.
 • E-devlet kapısı bu aşamada hizmetlerinin kullanımına ilişkin olarak belirli bir taahhütnameyi sizlere sunacaktır. Bunu dikkatli bir şekilde okuduktan sonra onaylayabilirsiniz.
 • Profil bilgilerinizin güncel olduğundan emin olur. Başvuru yapmadan önce bilgilendirme metni için kabul ediyorum, kısmını işaretleyin.
 • Başvuru sırasında ÖSYM ve ARASINIF kısımları çıkacaktır. Eğer örgün eğitime kayıt olduysanız ÖSYM, Yüksek lisans ya da Doktora öğrencisi iseniz, ARASINIF olarak başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra tüm bilgilerinizi eksiksiz girerek, son adım olarak ‘’seçtiğim öğrenim bilgilerinin doğruluğunu onaylıyorum’’ kutucuğunuz işaretlemeniz yeterli olacaktır.

KYK Yurdunda Kalmaya Hak Kazanan Öğrenciler Ne Yapmalı?

KYK yurt sonuçları kapsamında yurda yerleşmeye hak kazanan öğrenciler; öğrenim gördükleri öğretim kurumunun akademik takvimine göre yurtta kalmaya başlamalıdır. Ancak öğrenciler belirtilmiş olan tarihlerde yurtta kalamayacak ise, bu noktada yurt müdürlüğüne haber vermeli ve gerekli tüm izinlerini almalıdır. Yedek listeden yurda yerleşmiş olan öğrenciler ise, ilk kayıt ücretlerini yatırdıktan hemen sonra yurtta kalmaya başlamak durumundadır. Yedek öğrencilerin de kabul aldıklarından sonra hemen yurtta kalmaya başlaması gerekmektedir. Aksi halde müdürlüğü arayıp izin almaları gerekmektedir.

 • Öğrencilerin yurtta kalmaya hak kazandıktan sonra ücreti yatırmaması durumunda, yurtta kalma hakları yanmaktadır.
 • Kyk yurtlarında aylık ücretleri 168 TL ve 285 TL arasında değişmektedir.
 • KYK yurt sonuçları eylül sonunda açıklanacaktır.

KYK Yurt Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

KYK yurt başvurusu 2019 senesinde de e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Öğrenciler yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanması ile ilgili her türlü bilgiye de e-devlet sistemi üzerinden ulaşabilmektedir. KYK kurumsal iletişim merkezi, öğrencilerin yurda yerleşme sürecinde haftanın yedi günü ve günün 24 saati hizmet vermektedir. Yurt başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar; yurt başvurusunun kabul edilmesini sağlayacaktır. Bunlar:

KYK Yurt Başvurusu Sonuçlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

 • Yurt başvurusu yaparken öncelik durumunuz söz konusu ile mutlaka gerekli belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.
 • Yurt başvurusu sırasında yalnızca doğru bilgileri girmeniz gerekmektedir. Yanıltıcı veya yanlış bilgiler tespit edildiğinde, yurt imkanı elinizden alınacaktır.
 • Yurt başvurusunu e-devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz.
 • Başvuru sırasında kimlik bilgilerinizi, ikamet adresinizi, kazandığınız okulu doğru ve eksiksiz şekilde girmeye dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • E-devlet sisteminde meydana gelebilecek olası bilgi hataları ya da öğrenim kurumunun ismindeki eksiklikler, yanlış yurda yerleşmenize yol açabilir. Bu gibi durumların oluşmasını engellemek için başvuru yapmadan önce bilgilerinizi kontrol etmeniz önem teşkil eder.

KYK Yurtlarında Yedek Yerleştirmeler Ne Zaman Başlayacak?

KYK yurt yerleştirmeleri 2019 senesinde Eylül ayında başlayacaktır. Yurt yerleştirmelerinde yedeğe alınmış öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için ilk 3 yedek yerleştirme tarihleri de açıklanmıştır. Bu tarihler ise:

 • 20 Eylül 2019,
 • 24 Eylül 2019,
 • 27 Eylül 2019 olarak belirlenmiştir.

Bunun yanı sıra 2019 senesi içerisinde hizmete açılacak olan yeni yurtlar ile ilgili de tüm açıklamalar KYK resmi sitesinden açıklanacaktır. Yurda ilk defa yerleşmiş olan kişilerin ödemesi gereken ilk kayıt ücreti ise 2019 senesi için kesin olarak Eylül ayından sonra belirlenecektir. Ücretler öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık göstermektedir. Ön ödeme tutarları yurda yerleşmeye hak kazanan öğrenciler için e-ödeme ekranında gösterilecektir. İlk kayıt ücretlerinin ödenmesinden sonra ise e-devlet sistemi üzerinden yurt kayıt işlemleri kısmından onayın yapılması gerekmektedir.

KYK Burs Başvurusu

KYK Öğrenim Kredisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu