KYK

KYK Yurt Sorgulama

KYK Başvuru Sonucu

KYK Nedir?

KYK’nın tam açılımı Kredi Yurtlar Kurumu’dur. Öğrencilere Yurt, burs ve kredi sağlayan bir devlet kurumudur. Yüksek öğretimde okuyan öğrenciler için barınma, beslenme kredi ve burs hizmetleri veren öğrencilerin eğitimini kolaylaştırmayı hedefleyen bir devlet kurumudur.

Her yıl olduğu gibi bu yılda yüksek öğretim öğrencileri için yurt sağlamaya devam etmektedir. Gençlik bakanlığı bünyesinde hizmet veren KYK öğrencilerin ileri ödeme veya düşük ücret veya ücretsiz barınma hakkı sağlamaktadır.

KYK Başvuru Nasıl Yapılır?

KYK’ya veya tam adı ile Kredi Yurtlar Kurumuna başvuru için öncelikle bazı evrakları hazırlamanız gerekmektedir. KYK’ya barınmak için başvuru yaptınız ve kesin kayıt yaptıracaksınız kayıt için istenen belgeleri temin etmeniz gerekir. Öncelik sıranıza göre kayıt yaptırabilirsiniz. Öncelik belgeniz varsa öncelik belgeniz, Şehit veya gazi çocuğuysanız Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak belge, eğer herhangi bir engeliniz varsa hastaneden alınacak rapor, lise ve ortaokul öğretiminizi Darrüşşafaka’da aldıysanız Darrüşşafakadan alınacak belge, ailenizin fertlerinden biri vefat etmiş ise (anne,baba) Nüfus Müdürlüğünden alınacak belge gereklidir. Ayrıca bu belgelerden ayrı olacak şekilde 4 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafınız 18 yaşından küçük iseniz aile izin onay belgeniz kimlik fotokopisi yurt ücreti ayrıca verilen başvuru sürelerinde başvurmanız şartı ile yurt kazanabilirsiniz.

İlk defa yüksek öğretim programında yer alıyorsanız veya ön hazırlık, birinci sınıf öğrenciliği ara sınıf öğrencileri için ÖSYM’den sınav sonucunu aldıktan sonra KYK internet sitesinden başvuruda bulunulabilir.

KYK Barınma Şartları

  • Kredi Yurtlar Kurumu’nda barınmak için örgün eğitim sağlayan yüksek öğretim kurumunda kayıtlı olmanız.
  • Özrünüz olmaması dahilinde yurdun bulunduğu ilçede ailenizin ikametgah etmemesi.
  • Herhangi bir sabıka kaydınızın bulunmaması.
  • Süresiz yurttan çıkarma cezası almamanız .
  • Asgari ücret ile düzenli maaşınızın olmaması stajlar dahil değildir.
  • Akıl ve ruh sağlığınızın çevreye rahatsızlık vermeyecek kadar sağlıklı durumda olması.

KYK Yurt Süreleri

  • Kredi Yurtlar Kurumu’ndan yurt bursu almışsanız öğrenim gördüğünüz bölümün öğrenim süresi olarak yurt alınabilir. Yapacağınız dikey ve yatay geçişlerde aynı şehir olmak üzere yeni geçtiğiniz bölümün öğrenim süresi kadar yurttan yararlanabilirsiniz.
  • Bir bölümü bitirip başka bir bölüme başlarsanız başvurunuzu yenilemeniz gerekmektedir. KYK’da ara sınıf öğrencisi olarak değerlendirilir ve burs verilir.
  • Yurttaki iyi davranışlarınız ve ihtiyacınız durumunda normal öğrenim süresinde bölümünüzü tamamlayamazsanız bir öğretim yılı olarak uzatma alabilirsiniz.
  • Eğitim öğretimi bırakıp bir süre sonra geri dönüş yapıp yurt bursu alırsanız bulunduğunuz bölüm senesi olarak yani bıraktığınız sınıftaki öğretim yılından devam edilerek yurt hakkınız devam eder.

KYK Yurt Ücretleri ve Ödeme Zamanları

KYK Yurtlarında ücret ödemesi banka ile yapılır her ay 30 günlük dilim ile yurt ücretleri alınır. Yurt ücretleri banka üzerinden alınır. İlk yurtta kalmaya başladığınız ay ve yurtta kaldığınız son ayda gün olarak hesaplanması yapılır. Yurt ücretleri ödemesi ayın son günü saat 21:00’e kadar yapılmak zorundadır. Yaz okulu nedeni ile yurda devam edilirse normal kaldığı ücret tahsil edilir. Yurt aylık ücreti ödenmez ise depozito ödemek zorunda kalınır. Bir sonraki ayın ilk 10 günü içerisinde depozito tahsil edilir. Depozito ödemesi yapmayan öğrenciler devlet tarafından korunan, ailesini kaybetmiş öğrencilerdir.

KYK Yurt Sorgulama

Kredi Yurtlar Kurumundan yurt bursu alıp alamadığınızı sorgulamak için Kredi Yurtlar Kurumu’nun internet sitesi üzerinden bulunduğunuz durum içerisinde sorgulayabilirsiniz. Kimlik bilgileriniz ve bazı durumlarda e-devlet şifreniz ile sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi Yurtlar Kurumunun İnternet Sitesine Gitmek İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir