emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

2020 KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?
KYK
11.07.2020

2020 KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? Üniversite hayatına adım atacak olan binlerce öğrenci tarafından merak edilen konu Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilecek olan burs ve kredi başvurularının ne zaman yapılacağı olmaktadır. Yükseköğretim Kurum Sınavı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Buna göre ÖSYM sınav sonuçlarını 28 Temmuz 2020 Salı günü açıklayacağını duyurmuş bulunuyor.

Diğer yandan da öğrenciler KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayacağını merakla beklemektedir. Ayrıca kimlerin kredi ve burs ödemesinden faydalanacağı da merak konusu olmaktadır. Üniversite öğrencilerinin geçimlerini sağlamak adına oldukça önem taşıyan Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen karşılıksız burs ve karşılık kredi ödemeleri yapılmaktadır. YKS sınavına giren öğrenciler, üniversiteye yerleştirildikleri takdirde KYK burs ve kredi başvurularını yapabileceklerdir.

2020 KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Yapılacak?

2020 KYK Burs Başvurusu Ne Zaman Yapılacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu bu yıl için kredi ve burs başvuru işlemleri için resmi bir açıklamada bulunmamış olmaktadır. KYK burs ve kredi başvuruları geçtiğimiz yıl için 16 Ekim 2019 tarihinde başlamış ve 21 Ekim 2019 tarihinde sona ermiş bulunmaktaydı. 2020 yılı için yüne aynı tarihler arasında başvuruların başlanması beklenmektedir. Başvuruların da geçtiğimiz yılda olduğu gibi e-Devlet sistemi üzerinden yapılması beklenmektedir. Geçtiğimiz yıl ödenmekte olan KYK burs ve kredi ödemeleri lisans ve ön lisans öğrencilerine aylık olarak 550TL olarak ödenmekteydi. Yeni dönem için KYK burs ve kredi özemelerine zam yapılıp yapılamayacağı da henüz bir netlik kazanmış değildir.

KYK Nedir?

KYK Nedir? Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu olarak bilinen KYK ihtiyaç sahibi olan öğrenciler için 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine burs ve kredi verilmesine yönelik Kanun hükümlerine göre ödenmekte olan karşılıksız para olmaktadır. KYK maddi açıdan olanakları olmayan öğrenciler için maddi yönden desteklenmesini amaçlamaktadır.

[highlight color=”red”]KYK tarafından verilen burs ve kredi ödemelerinden kimlerin faydalanabileceği de aşağıdaki gibi belirtilmiştir.[/highlight]

  • Ön Lisans Öğrencileri,
  • Lisans Öğrencileri,
  • Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
  • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
  • Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
  • Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
  • LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler,(öncelikli olarak),
  • Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
  • Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
  • İkinci öğretim de okuyan öğrenciler.

KYK Öğrenim Kredisi Ne Kadar? Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

E-Devlet KYK Borç Sorgulama ve Bakiye Ekranı

KYK Öğrenim / Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.