emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koronavirüsü Sarımsağın Fiyatını da Vurdu!

Koronavirüsü Sarımsağın Fiyatını da Vurdu!
30.03.2020

Koronavirüsü Sarımsağın Fiyatını da Vurdu! Korona virüsü ile mücadele kapsamında uzmanlar tarafından bağışıklık güçlendirmek için tavsiye ettiği sarımsağın fiyatına % 100 zam gelmiş bulunmaktadır. Korona virüsüne karşı bağışıklık güçlendirmek adına vatandaşların taleplerinin artmasının ardından sarımsak fiyatları tavan yapmış durumda. Ülkemiz genelinde adı ile nam salmış Kastamonu Taşköprü sarımsağı da korona virüsü nedeni ile taleplerin artmasından ötürü fiyatına % 100 zam gelerek kilogram fiyatı 50TL’yi bulmuş olmaktadır.

Dünya geneline yayılmış olan korona virüsü salgınına karşı uzmanlar bağışıklık sisteminin güçlenmesi için sarımsak tüketilmesi ile ilgili yaptıkları açıklamalar doğrultusunda sarımsağa olan talep artmış bulunmaktadır. Korona virüsünün Türkiye genelinde de görülmesiyle birlikte sarımsağa artan talep fiyatlara yansımış bulunmaktadır. Türkiye genelinde adı ile nam salmış olan halkın beyaz altın olarak adlandırdığı Kastamonu Taşköprü sarımsağı geçtiğimiz yıl 22 bin hektar alana ekilmiş bulunmaktadır. Korona virüsü patlak vermeden önce sarımsağın kilosu burada 8 – 25 TL arasında satışa sunulmaktaydı. Fakat salgının Türkiye genelinde de görülmesi ve her geçen gün etkisini arttırarak çoğalmasının ardından sarımsağın fiyatı tavan yaparak % 100 artış ile kilosu 50TL’yi bulmuş durumdadır.

Koronavirüsü Nedeniyle Sarımsak Fiyatlarının Artışı Önlenemiyor!

Koronavirüsü Nedeniyle Sarımsak Fiyatlarının Artışı Önlenemiyor! Sarımsak üreticileri korona virüsü nedeni ile Kastamonu Taşköprü sarımsağının fiyatının kilosunun 50TL’yi bulmuş olduğunu belirttiler. Üreticiler sarımsağın fiyatının artmasının yanında sarımsakların mevsim sonu itibarı ile tükenmek üzere olduğunu bildirdiler. Üreticiler korona virüsünün giderek artması sonucu Taşköprü sarımsağına talebin % 200 oranında artığını da söyledi. Bu sebeple fiyatlar her zamankinden de daha fazla artmasına sebep oldu. Üreticilerde fiyatın şu an için sarımsağın kilosunun 50TL olduğunu belirtirken bu durumun büyük marketlerde ise sarımsağın fiyatının 80TL civarına çıktığını bildirmektedir. Üreticiler ellerinde de şuan için sarımsak kalmadığının da altını çizerek son durumun neticesini belirtmektedirler. Korona virüsü nedeni ile hem sarımsak üreticisi sıkıntılı, hem de sarımsak tüketicisi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.