Genel

Ramazan Bayramı Nakit Desteği Başvuru Sorgulama ve Ramazan Bayramı’na Özel Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik çeşitli yardımlar yapılmaya başlandı. Sosyal devlet anlayışıyla geçim sıkıntısı çeken bayram için erzak ya da giyecek almak isteyenlere yönelik farklı miktarda ödeme yapılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından bayram öncesinde müjdeli haber verildi. Vakıf tarafından 81 ilde tüm ilçelere yönelik 229 milyon TL değerinde bağış yapılacak. Ramazan Bayramı’nda sunulacak sosyal yardım desteğinden yararlanabilmek ve sorgu işlemini gerçekleştirmek için neler yapılmalıdır, sürece dair merak edilenler paylaşıldı.

Ramazan Bayramı Nakit Desteği Tüm İllerde Geçerli Olacak

Ramazan Bayramı’na yönelik devletin sunduğu sosyal yardım desteğinin sorgulanabilmesi, hesaplara yatıp yatmadığına bakılabilmesi için e-devlet sistemi üzerinden erişim sağlanabilecek. Konu üzerine bakan Derya Yanık şu açıklamada bulundu: “81 ilimizde tüm ilçelere yönelik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından Ramazan Bayramı öncesinde 229 milyon TL’lik ek kaynak harcanacak” ifadesine yer verildi.

Ramazan Bayramı Yardımı Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Bakanlık tarafından sunulacak bayram öncesi Ramazan Bayramı’na yönelik nakit desteğinden yararlanabilmek, sorgulamasını yapabilmek için e-devlet sistemi üzerinden erişim sağlanabilir. Kişisel T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-devlet’e giriş yapıldıktan sonra “sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranı” üzerinden başvuru bilgisine sahip olunabilir.

Ramazan Desteği Resmen Duyuruldu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya yanık tarafından bu Ramazan ayı için yapılacak nakit yardımına yönelik yeni bir açıklama Twitter hesabı üzerinden duyuruldu. Yapılan açıklma: “Bünyemizde çalışan tüm vakıflar vatandaşlara yönelik oluşabilecek ihtiyaçların karşılanabilmesi için her an halkın yanında. Ramazan Bayramımız Tüm halkımız için şimdiden mübarek olsun” dedikten sonra “Cumhurbaşkanımız tarafından alınan karar ile birlikte 81 ilde tüm ilçelere Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımıza Bayram öncesinde 229 milyon TL ek kaynak aktarımı yapıldı” diyerek açıklamasını tamamladı.

Ramazan Bayramı Yardımı Online Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bakanlık tarafından sunulan Ramazan yardımı desteğinin e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmesi için yapılması gereken aşamalar bulunuyor. E-devlet üzerinden 1000 TL tutarında sosyal yardım parasını sorgulayabilmek için:

 • www.turkıye.gov.tr adresine giriş yapılır.
 • T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılır.
 • Sayfanın üst kısmında yer alan arama butonuna Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazılır.
 • Açılan sayfada “sosyal yardım bilgileri sorgulama” ekranına geçilir.
 • “Sorgula” tuşuna basılır.
 • Sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen ya da sosyal yardım sorgulaması yapmak isteyenler aynı sayfa üzerinden detaylı bilgiye sahip olabilir.

Ramazan Bayramı Gıda Yardımı

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala ihtiyaç sahibi ailelere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gıda yardımı yapılıyor. Ailenin durumuna göre belirlenen yardımı çeşitleri ihtiyaç olduğunda yıl boyunca vatandaşlara ulaştırılıyor. Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan gıda yardım hizmeti için başvuru şartları belli oldu.

 • Gıda yardım desteği için kişinin ihtiyaç sahibi olduğu ve düzenli bir gelire sahip olmadığını kanıtlaması gerekiyor.
 • Hane içerisinde çalışan kişi başına düşen aylık ortalama girdilerin asgari ücretin üçte birinden yüksek olmaması aranan bir diğer şarttır.

Ramazan Bayramı Gıda Desteğine Nasıl Başvurulur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen gıda yardımı desteği için başvurular ilgili vakıf ve birimlere şahsen yapılmalıdır. Sosyal hizmet müdürlükleri ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidilerek başvuruda bulunulabilir.

Shares:

1 Yorum

 • Kerem taşkıran
  28.04.2022

  İşsizim çok zor durumdayım yardım edin lütfen 4 ÇOCUK VAR YARDIMA İHTİYACIM VAR ÇOK ZOR DURUMDAYIM

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir