emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Koronavirüs Nedeni İle Evden Çalışma Devreye Girdi!

Koronavirüs Nedeni İle Evden Çalışma Devreye Girdi!
17.03.2020

Koronavirüs Nedeni İle Evden Çalışma Devreye Girdi! Tüm dünyaya yayılan ve Türkiye içerisinde de görülen korona virüsü nedeni ile evden çalışma modeli devreye girmiş bulunmaktadır. Evden çalışma modeli korona virüsüne karşı alınan tedbirler arasında yer almaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye sınırları içerisinde de uygulanmaya başlanılan korona virüsüne karşı tedbir amaçlı evden çalışma modeli resmi olarak devreye alınmış durumda. Gelen son dakika haberlerine göre de Nisan 2020 ayı sonuna kadar teknopark şirketleri ve Ar-Ge tasarım merkezi personelleri evden çalışabilecek.

Türkiye olarak Hükümet korona virüsüne karşı olan tedbirleri her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Korona virüsünün etkili olduğu ülkelerden Almanya, korona virüsüne karşı kısa çalışma ödeneğini devreye almış bulunmaktadır. Türkiye’de korona virüsüne karşı çalışma hayatında aldığı tedbirlerden bir tanesi ise iş gücü hayatının daralmaması adına tedbirleri gözden geçirmeye devam etmektedir. Türkiye korona virüsüne karşı tedbir için kısa çalışma ödeneğini gözden geçirmektedir.

Evden Çalışan Sayısı Aylık Olarak Bildirilecektir!

Evden Çalışan Sayısı Aylık Olarak Bildirilecektir! Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu üç Bakanlık ortak kararı neticesinde, teknopark şirketleri, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde uygulanan muafiyet ve teşviklerde evden çalışma imkanı sağlanmış durumdadır. Sanayi ve teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda “ İki aylık olarak uygulanacak olan bu geçici uygulama metodu ile şirketler, merkezlerde çalışmakta olan personelin evden çalışmalarının önü açılmış bulunmaktadır” denilmiştir. Mevcut olan uygulama neticesinde bu birimlerin muafiyet ve teşviklerden faydalanabilmesi için faaliyetlerinin söz konusu edilen alanlarda fiziki olarak gerçekleştirme zorunluluğu bulunmaktadır.

Belirtilen şirketler evden çalışmasına uygun gördükleri personellerin sayılarını aylık olacak şekilde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bildirmek zorundadır. Bu şekilde Nisan 2020 ayı sonuna kadar kendilerine sunulan teşviklerden faydalanabileceklerdir. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği paylaşımın içerisinde, salgın riski nedeni ile üç bakanlık olarak ortak karar aldıklarını belirtirken belirtilen şirketlerin Nisan 2020 ayı sonuna kadar evden çalışmanın gerçekleştirileceğini açıklamış bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.