Genel

Kamuda Çalışan Hamile Kadınlar İçin Önemli Karar Alındı!

Kamuda Çalışan Hamile Kadınlar İçin Önemli Karar Alındı! Kamu kurumlarında görev yapan hamile kadınlar için oldukça önemli kararlar alınmış bulunmaktadır. Kamuda çalışmakta olan ve hamile olan kadın personellere yönelik olarak Sağlık Bakanlığı tarafından önemli bir karar gelmiş bulunuyor. Kamu kurumlarında görev yapan hamile kadın personeller, hamileliğinin 24. haftasından, 32. haftasına kadar ki zaman sürecinde idari izinli sayılacaklardır. Alınan karar 81 il genelindeki valiliklere gönderilmiş bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı tarafından kamu çalışanları için idari izine esas olacak hastalıkları belirlemiş bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından resmi yazı ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarına ve 81 il genelindeki valiliklere gönderilmiş bulunmaktadır. Kamu kurumlarında görev yapan hamile personelin gebeliğinin 24.haftasından itibaren başlayarak, 32.haftasına kadar arada bulunan zaman zarfında idari izinli sayılacaklardır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, korona virüsü tedbirleri kapsamında 22 Mart 2020 tarihinde başlatılmış olan esnek çalışma modelinin sona ermiş olmasıyla birlikte, kamu kurum ve kuruluşlarında alınması gereken tedbirleri belirlemiş bulunmaktadır. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce hazırlanmakta olan ve tüm bakanlıklara gönderilen tedbirler arasında yer alan maddeleri tek tek belirtilmiş bulunuyor.

Kamu Kurumlarında Alınan Normalleşme Tedbirleri Nelerdir?

Kamu Kurumlarında Alınan Normalleşme Tedbirleri Nelerdir? Kamu kurum ve kuruluşlarında alınacak olan, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ve bakanlıklara gönderilen tedbirler arasında servis araçlarından bina girişlerine, ofis ortamında maske kullanılmasından yemekhaneye kadar ki pek çok madde yer almaktadır.

Servis araçları ile hizmete mahsus olan tüm araçların taşıma kapasitesi sosyal mesafe gözetilerek belirlenecektir. Araç içerisinde dezenfektan ve tek kullanımlık maske bulundurulacak. Yığılmaların önüne geçmek için servis hareket saatleri yeniden düzenlenecektir. İş yerine girişlerde çalışanların ateşleri temassız ateş ölçer ile vücut ısıları kontrol edilecek. Bina girişleri ve asansör kabini ve katlarda bilgilendirme panoları ve salgıdan korunma yöntemleri paylaşılacaktır. Ofislerden başlayarak, tuvalet, asansör ve hatta bilgisayar klavyelerine kadar tüm cihazlar dezenfekte edilecektir. Sosyal mesafe kuralı dikkate alınarak belirlenen tedbir kapsamında kurum ve kuruluşlarda şu düzenlemeler yapılacaktır.

  • Ofisler sık aralıklarla ve doğal yöntemlerle havalandırılacak,
  • Havalandırma sistemleri gözden geçirilecek,
  • Toplantı, görüşme ve eğitimler de çevrimiçi ya da telekonferans yöntemi ile yapılacak.
  • Sosyal mesafenin sağlanamadığı ofis ortamlarında çalışanlar için yeniden düzenlemeye gidilecektir.
  • Tüm personel mesai saatlerinde maske kullanacak.
  • Yemekhanelerde yeni düzenlemeye gidilerek, daha az kişinin bir arada bulunması sağlanarak yemek saatleri ve masa düzeni ayarlanacak.
  • Tek kullanımlık ürünler ile kumanya verilecek.

GÜNCEL Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Ne Kadar, Nasıl Alır ?

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu