emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAV BAŞVURUSU

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAV BAŞVURUSU

İş Güvenliği ve İş Güvenliğinin Amacı Nedir?

İş güvenliği denince aklımıza bir işçinin çalıştığı işyerinde işin yürütülmesi sırasında çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilecek sağlığa zarar verebilecek şeylerden korunmak amacıyla yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır.

İş Güvenliği İle Korunması Gereken Temel Şeyler Nelerdir?

 • Çalışanları korumak
 • İşyerindeki oluşabilecek zararı bilinçli bir şekilde önlemek
 • İşyeri güvenliğini sağlamak

5 Aralık 2015 tarihinde yapılacak olan İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı ile ilgili ÖSYM Başkanlığı ile yapılan görüşme sonucunda aşağıda bulunan bilgiler kesinleşmiştir:

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan 10 Eylül 2015 tarihli duyuruda; yapılacak olan sınava, sınav için eğitim alarak ilk defa girecek olan katılımcılar için eğitim programlarının tamamlanacağı (uzaktan eğitim, örgün eğitim ve uygulamalı eğitim de dahil olmak üzere) son sınav tarihi olarak belirtilen 20 Eylül 2015 tarihi 16 Ekim 2015 olarak yenilenmiştir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan 21 Temmuz 2015 tarihli duyuruda; sınav hakkını kaybeden veya daha önce yapılan İş Sağlığı ve Güvenliği sınavlarında başarılı olamayan ya da bu sınavlara başvuruda bulunmayan adayların İSG-KATİP üzerinden açıklaması yapılan eksik evrakları tamamlamaları için verilmiş olan 15 Eylül 2015 tarihi 16 Ekim 2015 olarak değiştirilmiştir.

16 Ekim 2015 tarihinden sonra eğitimleri tam olmayan veya eksik evrakını gönderenler 5 Aralık 2015 tarihli sınava girmeleri kesinlikle mümkün olmayacaktır. Sınava katılacak adayların bu şekilde iş güvenliği uzmanlığı sınav başvurusuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Belgelerin tamamlamaları ve belgeleri iş güvenliği uzmanlığı sınav başvurusu sırasında istenen yetkiliye teslim edilmelidir.

İş güvenliği uzmanlığı sınav başvurusu platformuna giriş yapabilmek için E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. E-Devlet şifresine sahip değilseniz bu platformda işlem gerçekleştirmeniz mümkün değildir. E-Devlet şifresine sahip olmak için size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurunda bulunmanız gerekmektedir. Şifre alma başvurunuzu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. İşlem ücretini ödedikten sonra E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayarak iş güvenliği uzmanlığı sınav başvurusu işlemini gerçekleştirebileceğiniz resmi siteye ulaşabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan sayfada üst menü şeridinde bulunan “İSG-KATİP Giriş” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Tıkladığınızda karşınıza E-Devlet giriş sayfası açılacaktır. Kimlik doğrulama işleminizi almış olduğunuz E-Devlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra hemen aşağısında bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Karşınıza çıkan sayfada bulunan yeşil yazı ile yazılmış olan “Giriş” seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfa üzerinde yine üstteki menü şeridinde “Sınav Durumu Sorgulama” seçeneğine tıklayıp sizden istenen T.C. kimlik numaranız, baba adınız ve doğum tarihinizi girip “Sorgula” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

İş güvenliği uzmanlığı sınav başvurusu bu şekilde gerçekleşmiş olacaktır. 05 Aralık 2015 tarihinde yapılacak sınava girecek olan adayların “Sınav Uygulama Duyurusu” bölümünde belirlenecek olan tarihler arasında ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile sınav giriş başvurularını yapmaları gerekmektedir. İş güvenliği uzmanlığı sınav başvurusu tarihini kaçıran adaylar için 05 Aralık 2015’te yapılacak olan sınava girmeleri mümkün olmayacaktır. Yine aynı şekilde gerekli evrakları eksik teslim eden adayların da sınava girmeleri mümkün olmayacaktır.

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Başvurusu İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. demet dedi ki:

  ben malatyada işğ kursuna gittimde 2013 yılında şuan orası kapanmış ben 2 defa sınava girdim başarısız olunca bu yıl işg sınavına muracat edecektim nisan 2016 dakine fakat belge eksikliğinden muracat edemedim belgelerimde casgemin sitesinde edevlet şifresiyle girip baktım eğitim katılım belgesi ve uygulamalı eğitim raporu ben bunları nasıl bulacam benim gittiğim kurs kapandı bize hiç belge vermediler ozaman bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.