emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İlave Tediye 3. Taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

İlave Tediye 3. Taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?
SGK
10.06.2020

İlave Tediye 3. Taksit Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? Milyonlarca kişinin merakla beklediği ilave tediye ödemelerinin 3.taksit ödemesinin ne zaman yapılacağı oldukça araştırılan konular arasında yer alıyor. Kamu işçilerine her dört eşit taksit halinde ödenmekte olan ilave tediye ödemelerinin 2020 yılına ait olan taksitlerinden ilk ikisi ödenmiş bulunmaktadır. Buna göre ilave tediye ödemelerinin 3.taksit ödemesi ise 31 Temmuz 2020 tarihine denk gelen Kurban Bayramı öncesi ödenmesi beklenmektedir.

Kamu işçileri için her yıl düzenli olarak ödenen ilave tediye ödemeleri 4 eşit taksit halinde çalışanlara ödenmektedir. Toplam 52 günlük ücretlerine tekabül eden ilave tediye ödemelerinin 2020 yılına ait olan ilk taksit ödemesi 31 Ocak 2020 tarihinde, ikinci taksit ödemesi ise 22 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. İlave tediye ödemelerinin üçüncü ve dördüncü taksit ödemeleri ise geçtiğimiz yıllarda Ağustos ve Aralık ayı içerisinde ödenmesi beklenmektedir. İlave tediye ödemelerinin üçüncü ve dördüncü taksitlerinin yapılmasına yönelik herhangi bir açıklama gerçekleştirilmiş değildir. Gelen bilgilere göre 2020 yılı Kurban Bayramı’nın 31 Temmuz tarihine denk  gelmesinden dolayı ilave tediye ödemelerinin üçüncü taksit ödemesi bayram öncesinde gerçekleştirilebilir. İlave tediyelerinin bayram öncesinde ödenmesi ile birlikte kamu işçileri ödemelerini alabileceklerdir. İlave tediye ödemelerinin Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı kararı ile yayımlanmasının ardından ödemelerin yapılacağı günler netlik kazanacaktır.

İlave Tediye Ödemesi Nedir?

İlave Tediye Ödemesi Nedir? 6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmış bulunmaktadır. İlave tediye ödemesi kanunlar çerçevesinde güvence altına alınmış bir hak olmakla beraber tüm kamu işçilerini kapsamaktadır. Genel yönetim kapsamında bulunan kamu idarelerinde kadroya geçmiş olan işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği çerçevesinde yer alan genel bütçe kapsamında kamu idarelerine ait olan kurumlarda kadroya geçen işçilere yıllık olarak 52 günlük tediye ödemesi gerekmektedir.

Kamu işçilerine yapılacak olan ilave tediye ödemesi günlük ücret üzerinden hesaplanmaktadır. 2020 yılı için üçüncü taksit ödemesi olan 13 günlük ücret olarak ödenecektir. İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları ya da primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmamaktadır. İlave tediye işçinin esas ücreti üzerinden aylık toplamına göre ödenmektedir. İlave tediye ödemesi SGK primlerine tabi olduğundan, ilave tediye ödemesinden % 15 SGK primi ve % 15 oranında gelir vergisi kesilmektedir. Ayrıca ilave tediye ödemelerinden Damga vergisi ödemesi de kesilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.