emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İşten Çıkarma Yasağı ve Verilen Destek Ödemelerine 3 Ay Devam Kararı Geldi!

İşten Çıkarma Yasağı ve Verilen Destek Ödemelerine 3 Ay Devam Kararı Geldi!
09.06.2020

İşten Çıkarma Yasağı ve Verilen Destek Ödemelerine 3 Ay Devam Kararı Geldi! Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayarak tarafından yapılan açıklama doğrultusunda yeni istihdam paketinin geleceğini duyurmuş bulunuyordu. Yapılan duyurunun ardından ise yeni paket hakkında bazı düzenlemeler gündeme gelmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda korona virüsü kapsamında düzenlenen işten çıkarma yasağı ve salgın süreci içerisinde devam eden ücretsiz izine çıkarılan işçiler için nakdi destek ödemelerinin 3 ay süre ile daha devam edeceği gündeme taşınmış bulunmaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz gün içerisinde yaptığı konuşmasında yeni istihdam paketinin geleceğini müjdelemiş bulunuyordu. Bakan Albayrak konuşmasının ardından da paketin içeriğine yönelik olarak çeşitli açıklamalarda bulunmuştur. Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklama neticesinde istihdam paketi içeriği ile ilgili olarak yaptığı açıklaması şu şekilde olmaktadır.

Konuşulan İstihdam Paketi ve İçeriğinde Bulunanlar Nelerdir?

Konuşulan İstihdam Paketi ve İçeriğinde Bulunanlar Nelerdir? Gündeme taşınan ve oldukça merakla beklenen istihdam paketi ve içeriklerine göre işten çıkarma yasağı süreci 3 ay daha devam edecektir. Ayrıca korona virüsü salgını kapsamında ücretsiz izine çıkartılan işçiler için nakdi ücret desteği 3 ay süre ile daha devam edecektir.

Korona virüsü salgınında çalışanların olumsuz yöndeki etkilerini en aza indirgemek adına 17 Nisan 2020 tarihinde firmalar için 3 ay işten çıkarma yasağı başlatıldı. Başlatılan yasak normal şartlarda 17 Temmuz 2020 tarihine kadar süremsi bekleniyordu, 3 aylık uzatma ile birlikte 17 Ekim 2020 tarihine kadar uzatılmış olacaktır. Konuşulan paket ve içeriğinde sunulan haklar aşağıda belirtilmiş bulunmaktadır.

 • Korona virüsü nedeni ile gündeme getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacaktır.
 • Ücretsiz izine çıkarılan işçilere nakit destek ödemeleri 3 ay daha devam edecektir.
 • Kısa çalışma ödeneği uygulaması model değişikliği çerçevesinde devam edecektir.
 • İşverene istihdamı koruması kapsamında teşvik verilmesi gündeme gelmiş bulunuyor.

30 Haziran 2020 Tarihine Kadar Bildirim Yapmayana 1 Milyon TL Ceza Uygulanacak!

Temmuz Ayında Hangi Meslek Grupları Ne Kadar Maaş Alacak?

Yeni Normalleşme Tedbirleri Sağlık Bakanlığı Tarafından Açıklandı!

Yorumlar

 1. Halil Yılmaz dedi ki:

  Ben yaklaşık iki buçuk aydan bu yani ücretsiz izine çıkartıldım ama ne işyerinden ne de devletin herhangi bir yardım bana hiçbir şekilde gelmedi Bunun sebepleri nelerdir acaba Nereye başvurmam gerekir Ama Sigortam halen daha devam ediyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşkur ödenek sorgulama ve sosyal yardım ödenek sorgulamasını e devletten yapınız. Eğer primleriniz ödenmeye devam ediyor ise maaşınızı işyeriniz vermek zorunda. İşyerinizle irtibata geçip bilgi almanızda fayda var.