• Hem SSK Hem Bağ-kur Kaydı Olanlar İçin Emeklilik


  Hem SSK Hem Bağ-kur Kaydı Olanlar İçin Emeklilik

  Bir kişi hem SSK lı hem de Bağ-kurlu olabilir ancak her ikisinden de emeklilik hakkı kazanılmaz. Kişi emeklilik şartlarını yerine getirmiş ise SSK veya Bağ-kurdan birini tercih ederek diğerinden Kaydını sildirmek zorundadır. Emeklilik şartlarını tamamlamış olanlar için her iki kurumda yer alan kayıtlar incelenir, her iki kuruma ödenmiş olan primler toplanır ve bu primler üzerinden işlemler yapılır. 6111 sayılı kanun ile getirilen hem Bağ-kur kaydının olması hem de SSK’lı çalışma imkanı ile kişiler bir kurumda çalışırken kendi üzerine iş yeri açabiliyorlar. Böylece resmi kayıtlarda hem SSK primi hem de Bağ-kur primi görünüyor. Daha önce sadece tek bir kuruma kayıtlı olunurken artık iki farklı kuruma da kayıtlı olabiliyor ve prim ödeyebiliyorsunuz.

  Emekliliğe faydası neler ?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kişiler her iki kurumu da prim yatırdıkları için emekli olacakları zaman ay bazında yatırılan primler toplanarak hesap yapılacak ve kişinin aylık prim miktarı yüksek görünecektir. Bu durumda emeklilik hesabı yatırılan prim üzerinden hesaplanacak ve kişinin emekli aylığı miktarı ve basamağı da yüksek olacaktır. İnsanların kafasında iki farklı kurumdan emekli olmak gibi yanlış bir düşünce oluşmuştur. Ancak kişi sadece bir kurumdan emekli olabilir.

  Peki emekli olmaya hak kazanılmış biri ne yapmalıdır ?

  6111 sayılı torba yasa da yer alan 33. Maddenin 2011/36 sayılı genelgesinde yer alan yasaya göre Bağ-kurdan SSK ya geçerken il yerinizi kapatmak zorunda kalmıyorsunuz. Farklı bir açıklama yapmak gerekirse emekli olacağınız zaman Bağ-kur kaydınızı sildirmeniz gerekirken iş yerinizi kapatmak zorunda değilsiniz. İş yeriniz için aşacağınız izin belgesi ile prim yatırmadan işletmenizi çalıştırmaya devam edebilirsiniz.

  Çakışma durumu

  SSK ve Bağ-kur kayıtlarında çakışma olması durumunda kayıt tarihi olan sigortalılık esas alınmaktadır. Kafa karışıklığına yol açan hangi kurumdan emekli olacağım sorusunun cevabı 5510 sayılı yasada açık bir şekilde belirtilmiş olup kayıt tarihi önce olan kurumdan emekli olur denmektedir. Bu konuda kişilerin en çok mağduriyet yaşadığı konu çakışma durumudur. Bir kişi devlet memuru olarak görev yaptığı kurumda SSK lı olarak çalışabildiği gibi geçmiş dönemde Bağ-kur hizmeti almış olabilir. Bu durumda 6111 sayılı torba yasa çıkarılmadan önce mağduriyetler söz konusu oluyordur. Artık yeni yasa ile bu mağduriyetler ortadan kaldırılarak kişilerin kazanılmış hakları iade edilerek emeklilik hesapları yapılmaya başlanmıştır. Çakışma sorunu bu yasa ile tarihe karışmıştır. Yeni yasaya göre SSK ve Bağ-kur çakışması olsa veya Bağ-kur SSK dan önce başlatılmış olsa dahi SGK emeklilik çalışmalarını başlattığında Bağ-kur durdurularak SSK primleri hesaplanmaya başlanıyor. Bu durumda kişinin kazanılmış hakkı kişinin emeklilik hesaplarına yansıtılıyor.

  Eskiden Bağ-kur kaydı olan kişiler SSK lı olarak bir iş yerinde çalışmaya başladıkların da kişisel olarak SGK kurumuna giderek durumunu belirten bir dilekçe yazıyor ve Bağ-kur sigortasının durdurulmasını istiyordu. Yeni yasa ile bu durum otomatik bir programa aktarılmış ve kişi SSK’lı olarak çalışmaya başladığında sisteme kayıt düşüyor ve kişinin başvuru yapmasına gerek kalmadan Bağ-kur sigortası durduruluyor. Bu durum aynı zamanda çakışma olmasını ve kişinin bildirim tarihi ile işe başlama tarihi arasında kalan zamanın heba olmasının da önüne geçtiği için avantaj teşkil ediyor.

  Bu açıdan baktığınızda hem SSk lı hem de Bağ-kurlu biri olarak emeklilik olma imkanına sahip olabilir, emeklilik şartlarını yerine getirdiğinizde prim hesabınızı toplatarak yapabilir, çakışma olmasını önleyerek kazanılmış hakkınızı emeklilik hesabınıza yansıtabilirsiniz. SGK 6111 sayılı yasa ile kişilerin emeklilik hakkını koruma altına aldığı gibi kişilere avantajlı olma şansı da tanımıştır.  tıkla sorunu sor

  Hem SSK Hem Bağ-kur Kaydı Olanlar İçin Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mustafa dedi ki:

   Merhaba benim 15/11/1997 15 günlük bi sgk girişim var isteğe bağlı 4 ay 17 gün çiftci bğkr 8 yıl 3 ay 29 gün sgk 2210 şu an aktif sgk dayım acaba ne zaman emekli olurum saygılar

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.