emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Harcırah Hangi Memurlara Ödenir?

Harcırah Hangi Memurlara Ödenir?

Bilindiği üzere bazı durumlarda çalışanlara belirli ödemeler yapılmaktadır. Harcırah da bu ödemelerden birisidir. Taşınma, görev değiştirme gibi durumlarda ödenen harcırah, devlet memurlarını da yakından ilgilendiren bir konudur. Biz de bu yazımızda harcırah hangi memurlara ödenir sorusuna cevap vereceğiz.

Harcırah Nedir?

Harcırah hangi memurlara ödenir konusuna geçmeden önce harcırah nedir, ona bakalım. Harcırah, başkasının adına bir işi yapmakta olan ve bu işlerin yapım aşamasında yaptığı harcamaları karşılaması için ödenen paraya harcırah denmektedir. Harcırah ödemelerinin içerisinde aile masrafları, yol masrafları, eğer başka yere gidilecekse yer değiştirme masrafları ve diğer giderler yer almaktadır. Harcırah, 6425 sayılı yasada yer almaktadır.

Harcırah ödemelerinde önemli olan diğer bir konu ise kimlere harcırah ödendiğidir.

Harcırah Ödemesi Kimlere Yapılır?

Harcırahın anlamı yukarıda belirttiğimiz gibidir. Şimdi gelelim harcırah ödemelerinin kimlere yapıldığına. Harcırah ödemesi alabilen kişileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Belirtilen yasa kapsamına giren kurumlarda görevli olan memurlar, hizmetliler.
 • Hizmetli ya da memur olmasa da kurumlar tarafından geçici olarak vazifelendirilen kişiler.
 • Kadro olmadığı için açıkta kalmış olan memurlar ve bu memurların aile fertleri.
 • Hizmetli olan kişilerden vazifelerine son verilenler ve ailesi.
 • Hizmetli ya da memurun vefatı durumunda aile bireyleri.
 • Tutuklu, hükümlü ya da gözetim altında bulunanların sevki sırasında görevli olan er ve erbaşlar.
 • Resmi ve milli spor müsabakalarından dolayı seyahat edecek olan idareci ve sporcular.
 • Topluluk halinde yurt dışına gönderilecek olan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu olan kişiler eve bu kişilerin Türkiye’de kalan aile üyeleri.
 • Yasada belirtilmiş olan özel durumlar kapsamında sayılan askeri öğrenciler, er ve erbaşlar harcırah ödemesi alma kapsamına girmektedir.

Harcırah ödemesi alabilen kişiler yukarıdaki belirttiğimiz gibidir. Harcırah hangi memurlara ödenir sorusunun cevabını da böylece belirtebiliriz. Belirli şartları sağlayan memurlar harcırah ödemesi almaya hak kazanmaktadır. Şimdi de harcırah hangi memurlara ödenir sorusunu cevaplayalım.

Devlet Memurları Hangi Durumlarda Harcırah Alabilir?

Şimdi gelelim harcırah hangi memurlara ödenir sorusuna. Memurların harcırah alabilmesi için de belirlenmiş şartlar vardır ve bu şartlar sağlandığı sürece harcırah ödemesi alabilirler. Devlet memurların harcırah alabildiği durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Yurt içerisinde ya da yurt dışında görev yapıyorken, yurt içinde ya da yurt dışındaki bir görev için atanan memurlar harcırah alabilir.
 • Daimi ya da geçici bir görev için başka bir yere gönderilen memurlar, giderken ya da işe başlamadan vefat ederlerse ölüm mahalline kadar harcırah alabilir.
 • Memur olarak bir yere atanan, fakat yolda ya da memuriyete başlamadan vefat eden memur ya da hizmetli kişi ailesini de yanında götürmüşse harcırah belirlenen miktarlarda ailesine ödenir.

Harcırah hangi memurlara ödenir sorusunun cevabı yukarıdaki gibidir. Harcırah ödemesi alabilen memurlar başvurdukları durumda bu ödemeyi temin edebilirler. Bazı devlet memurlarına geçici görev harcırahı adı altında da harcırah ödemesi yapılabilmektedir. Şimdi de geçici görev harcırahı almaya hak kazanan memurları inceleyelim.

 • Söz konusu olan memur, çalışmakta olduğu kuruma aile bir görevde dolayı yurt içerisinde ya da yurt dışında göreve gönderiliyorsa harcırah alabilir.
 • Yeni ya da eski memuriyetine alakalı olarak, bir davadan dolayı başka yere gönderilen memurlar harcırah alabilir.
 • Memuriyet merkezlerinin dışındaki bir görece vekaleten gönderilen memurlar harcırah alabilir.
 • Geçici kaymakamlık vazifesi ile gönderilen kişilere harcırah ödenmektedir.

Harcırah Ödemesi Nereden ve Nasıl Alınır?

Harcırah hangi memurlara ödenir sorusunun cevabını yukarıda belirttik. Şimdi de harcırah ödemeleri ile ilgili diğer konulara bakalım. Harcırah hangi memurlara ödenir sorusunun yanında diğer bir önemli konu da harcırah ödemelerinin nereden ve nasıl alındığıdır. Harcırah ödemeleri, görevin tarihinde itibaren altı ay içerisinde müracaat eden kişilere verilmektedir. Eğer müracaat engel olabilecek bir sebep olursa, bu durum ortadan kalktıktan sonra o kişinin harcırah ödeme almasına tekrar müracaat dönemi başlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.