emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

28 Bin TL Genç Girişimci Desteği (Kredisi) Nasıl Alınır?

28 Bin TL Genç Girişimci Desteği (Kredisi) Nasıl Alınır?

Kendi işini kurmak ya da girişimde bulunmak ancak yeterli sermayesi olmayanlar için 28 bin TL genç girişimci teşviki verilmeye devam ediyor. Bu bakımdan 28 bin lirayı bulan genç girişimci teşvikinden yararlanma noktaları da girişimciler tarafından merak ediliyor.

Genç Girişimci Desteği Almak İçin Yapılacaklar

İş aramak ya da başka işletmelerde çalışmak yerine kendi işyerini kurmak isteyen gençlere yönelik sağlanan genç girişimci desteği geçen yıl çıkarılmış olan kanun ile birlikte vergi teşvikine ek olarak prim teşvikini de içeriyor. Buna göre genç girişimciler için üç yıl vergi teşviki, 12 ay süre kapsamında da prim teşviki veriliyor.

4/B kapsamında olan sigortalılar Sosyal Güvenlik Kurumu’na yani SGK’ya aylık olarak her ay brüt asgari ücret ve bu tutarın 7,5 katı arasında olacak değişen kazançlar üzerinden yüzde 34,5 oranında prim ödemeleri yapmaları gerekiyor. Genç girişimcilerden ise asgari ücretin yüzde 34,5 oranına denk gelen primleri ilk 12 ay boyunca hazine tarafından karşılanabiliyor. Buna göre aylık 882,65 TL’ye denk gelen bir destek söz konusu oluyor. Asgari ücret artış gösterdiğinde ise faydalanan prim teşvik tutarı da artış gösteriyor. Örnek olarak Ekim ayında faaliyete başlayan bir genç girişimci, yıl sonuna kadar aylık 882,65 TL destekten, Ocak ayından itibaren ise asgari ücrete zam gelmiş olduğu için 9 ay boyunca da yeni asgari ücret üzerinden ödemesi gereken prim tutarını karşılatabiliyor. Gelir Vergisi Kanunu kapsamında genç girişimcilere yıllık 75 bin liraya kadar tutan kazançlarından üç yıl boyunca vergi alınmıyor. Genç girişimciler, bu yıl bazında vergi dilimi üzerinden yıllık 16 bin 550 lira vergi ödemekten de kurtuluyorlar.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır

Teşvikten Nasıl Yararlanılıyor?

Genç girişimci teşvikinden yararlanmak için belirli şartlar bulunuyor. Buna göre teşvikten yararlanmak için genç girişimci teşvik şartları öncelikli olarak kendi işini kurduğu tarihte 18 – 29 yaş aralığında bulunması gerekiyor. Bu yaş tarihlerinin tamamlanmaması gerekiyor yani 30 yaşından gün almamış olmak gerekiyor. Aranan diğer bir koşul ise ticari, zirai ya da mesleki faaliyetler kapsamında ilk defa gelir vergisi mükellefi olunacağı. Yani daha önceden kendisine ait bir iş yeri kurmamış olması gerekiyor.

Vergi teşvikinde sadece ticari, zirai ve mesleki kazançlar dikkate alınmaktadır. Girişimci genç aynı zamanda kira, menkul kıymet sermaye iradı ya da ücret geliri gibi beyana tabi olan başka gelirleri bulunuyorsa, bunların hesaplanmasında 75 bin liralık kazanç dikkate alınmıyor. Genç girişimcilerin adi ortaklık ya da şahıs şirketi kurarak faaliyetlerine başlaması durumunda ise tüm ortakların gerekli koşulları taşımaları gerekiyor. Bu bakımdan ortaklar vergi ya da prim teşviklerinden ayrı olarak yararlanabiliyorlar. Fakat ortaklardan birisinin bile şartları taşımıyor oluşu halinde diğer ortaklar teşviklerden yararlanamıyor.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur, Şartları Nelerdir

3 Yıl Dolmadan İş Değiştirilmemeli

Genç girişimci teşvikinden yararlanmak için sadece 1 defa hak bulunuyor. Teşvik alınmakta olunan faaliyet tamamlandıktan ya da terk edildikten sonra ise teşvik kapsamında yeni bir faaliyete başlanılsa dahi bir daha teşvik alınamıyor. Çünkü teşvikten yararlanmanın koşulu o kişi adına ilk defa gelir vergisi mükellefiyetinin tahsis edilmesi oluyor. Bu noktaya genç girişimciler dikkat etmelidir.

Bunun yanında mevcut bir işletmeye ya da mesleki faaliyette sonradan ortak olanlar teşvikten yararlanamıyor. Ancak daha önce kurulmuş olan bir işletme ya da mesleki faaliyeti genç girişimcilerin devralmaları mümkün. Ama burada da devralınan işletmenin kişinin eş ya da üçüncü dereceye kadar akrabası olmaması gerekiyor. Vefat eden anne ya da babanın işinin devralınmasında ise genç girişimciler teşvikten yararlanabiliyor.

Esnafa Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları (Sıfır Faizli)

Yorumlar

  1. Görkem Göktaş dedi ki:

    Restauran acmak istiyorum 25 yasindayim universita mezunuyum askerligimi yeni bitirdim . 100.000 tl. Faizsiz krediden nasil faydalanabilirim.

  2. hasan dedi ki:

    av malzemeleri satan dükkan açmak istiyorum genç girişimçi kredisi alabilirmiyim şartları varmı yaşımda 20 askerlik tecilli