KOSGEB

Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Gençlerin ekonomiye katkı sağlamak ve kendi iş imkanlarını yaratmak için devlet tarafından destek veriliyor. KOSGEB eliyle verilen gençlerin önünün açılmasın yardımcı olan kredinin miktarları ve şartları değişebiliyor. 2016 yılında ilk adım atılan ve genç girişimcilere destek olmayı hedefleyen devlet, aynı zamanda ekonominin kalkınmasına da bu sayede olanak sağlıyor. Geçlerin işsiz kalmaması için tasarlanan ve gençlere kendi iş yerlerinin sahibi olmasını sağlayan önemli bir adım olarak görülüyor.


KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB kredisinin alınabilmesi için bazı şartlar bulunuyor. Gençlere destek sağlamaya yönelik olan şartların da yerine getirilmesi oldukça kolay. Uygulamalı olarak girişimcilik eğitiminin alınması isteniyor. Bu eğitim bedeli İş-Kur tarafından ücretsiz bir şekilde karşılanıyor. Bu eğitimi almayan kişiler krediden faydalanamıyor. Üniversitede girişimcilik eğitimi alan kişilerde böyle bir şart aranmamakla birlikte, tüm girişimci olmak isteyen gençlere yeterlilik ve eleme testleri yapılıyor. Belirlenen ve seçilen kişiler kurslara kayıt yaptırılıyor ve orada da başarı elde etmesi isteniyor.

Kurstaki Eğitim ve Sonrası

Bu eğitimler sorunsuz bir şekilde atlatıldıktan sonra genç girişimciler kredi başvurusunda bulunabiliyorlar. Ancak bu krediye başvuru yapılırken, öncelikle bir iş planının yapılması da zorunlu olarak belirleniyor. Kredinin çıkıp çıkmayacağı da bu iş planlarının değerlendirilip daha sonra belli oluyor. İş planları onaylanmadan kredi kesinlikle alınmıyor.

İş Planının Onaylanması

İş planı onaylanan ve kabul edilen girişimciler artık son aşamaya gelmiş bulunuyor. Bundan sonraki süreç daha hızlı ve daha kolay ilerliyor. İlk olarak, girişimcinin KOSGEB veri tabanına üye olması gerekiyor. Bu işlem zorunlu olarak gerçekleştiriliyor. Sisteme kayıt olduktan sonra isim ve şifresiyle birlikte sisteme giriş yapıp, kobi beyannamesini ve bilgi dokümanını yazılı çıktı olarak alması gerekiyor. Bu işlemler sırasıyla tamamlandıktan sonra da, girişimcilik destek programı başlatılıyor.

Girişimcilik Destek Programı Nedir?

Bu aşamaların eksiksiz ve başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından girişimcilik destek programına kayıt oluşturuluyor. Bu programda girişimcilere verilen destek limiti belirleniyor ve bu limit düzenli olarak her yıl artış gösteriyor. Ülke genelinde hiçbir il ayrılmadan destek olunuyor. Aşamaları başarıyla tamamlayan gençlerin, iş yerinin kuruluşu için alacağı desteğin yanı sıra daha sonraki dönemlerde de destek alımı yapabilir. Ancak, devlet tarafından destek sağlandığı için daha önceden hiçbir sigorta borcu bulunmamalıdır. Tüm şartları taşıyan genç girişimci iş yerini kurup yükselmeye hazır hale gelmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar


Gençlere 50.000 TL ve 100.000 TL Kredi İmkanı

Gençler için girişimcilik konusunda pek çok düzenleme yapan devlet, ilk defa işe girecek olan gençlere 1 yıl düzenli ödenek sağlayacak. Bunun yanı sıra yeni iş hayalleri olan gençlere de geri ödemesi olmaksızın 50.000 TL değerinde kredi verilecek. 50.000 TL hibe edilen tutarın yanı sıra, faydalanmak isteyen gençler 100.000 TL değerinde faizsiz kredi haklarını da kullanabilecekler.

50.000 TL Hibenin Şartları Nelerdir?

Hibe edilecek olan 50.000 TL’nin belirli şartları devlet tarafından koyuluyor. Bu şartlar arasında ilk olarak uygulamalı girişimcilik eğitimi yer alıyor. Bu eğitim totalde 70 saatten oluşuyor ve 24 saati de atölyede uygulamalı olarak geçiyor. Başarıyla tamamlayan kişiler bir sonraki aşama olan, hibe başvurusunda bulunuyorlar. KOSGEB tarafından olumlu sonuçlanan başvurular için de belirli şartlar bulunuyor. 2 bin TL kuruluş desteği, 18 bin TL makine, yazılım ve donanım desteği, 30 bin TL değerinde de işletme kuruluş gideri desteği veriliyor.

Kuruluş Aşaması Nasıldır?

Daha önceden planlanmış olan iş yeri ve iş planı için, kiralanacak yer, iç düzenlemesi, donanımı ve giderlerinin tümü hesaplanarak devletin sağladığı 50.000 TL en doğru şekilde değerlendirilecek. Gençlerin daha önceden planlayarak başvuru yapması ve planın onaylanması halinde hibe alabilmesi gerekiyor. Bu özelliklere sahip olmak için, uygulamalı girişimcilik eğitiminin tamamlanmış olması ve bu süreçte başarılı olunması gerekiyor. Daha sonra iş planlamasını düzgün ve akılcı olarak yapan gençlere destek amacıyla hibe bedeli olan 50.000 TL ihtiyaçları doğrultusunda veriliyor.

Genç Girişimcilere Özel Verilecek Diğer Destek İmkanları

Genç girişimcilerin yolunu açmak ve daha çok gencin kazanç sağlamasına yardımcı olmak için, aranan şartları taşıyan kişilere 50 bin TL değerinde hibe veriliyor. Bu hibenin yanı sıra çeşitli destek seçenekleri de sunuluyor. GENÇDES programıyla birlikte, sportif faaliyetlerin ve sanatsal aktivitelerin katılımının sağlanması için gençlere destek verilecek. Ücretsiz ve her alanda kullanılan internet sağlanacak. Gençlik Akademisi projesi gereğince, gençlerin sanat dallarıyla yakından ilgilenmesi için Gençlik Stüdyoları kurulacak.

100 Bin TL Faizsiz Kredinin Şartları Nelerdir?

100.000 TL değerindeki gençlere yeni girişimleri için sağlanan faizsiz kredinin çok şartı bulunmuyor. Aynı şekilde iş planlamasını yapan kişiler, hibe desteğini alamadıkları takdirde 100 bin TL değerinde faizsiz kredi sahibi olabiliyorlar. Gençlerin girişimlerini kolay yoldan gerçekleştirebilmesi hedefleniyor. Alınan tutar kadar geri ödemesi sadece 100 bin TL için geçerli oluyor. Ayrıca Yeni girişimci olan gençler, 3 yıl boyunca vergiden muaf olarak işletmelerini yürütecekler. Eğer genç girişimci, çiftçilik alanında iş planı yapıyorsa da, koşulsuz olarak 30 bin TL değerinde hibe olarak destek alacak. Gençlerin iş yerlerini açması ekonomi için de büyük fayda sağlarken, çiftçilik alanına yönelen gençlerin ise tarıma büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

50.000 TL Geri Ödemesiz Devlet Teşviklerini Kaçırmayın! TIKLAYIN

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Restauran acmak istiyorum 25 yasindayim universita mezunuyum askerligimi yeni bitirdim . 100.000 tl. Faizsiz krediden nasil faydalanabilirim.

  2. av malzemeleri satan dükkan açmak istiyorum genç girişimçi kredisi alabilirmiyim şartları varmı yaşımda 20 askerlik tecilli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı