KOSGEB

Genç Çiftçi Destek Kredileri

Genç çiftçi destek kredisi nelerdir ? bu yazımızda özellikle çiftçiliğe başlamak veya çiftçilik faaliyetlerini geliştirmek isteyen genç çiftçilere yararlı olacağını düşündüğümüz genç çiftçi kredisi konusuna değineceğiz. Yazımız içinde genç çiftçilerin kredi alabileceği gerek bankalar gerekse diğer kurumlar hakkında önemli bilgiler bulacaksınız.


Genç Çiftiler İçin Kredi Seçenekleri

Günümüzde genç çiftliler bankaların kimi zaman devletle anlaşmalı olarak yürüttüğü destekleme projelerinin de yardımı ile faizsiz çiftçi kredileri gibi imkanlardan yararlanabiliyor. Genç çiftçilere kredi desteği sunan kamu kurumları arasında KOSGEB ve tarım bakanlığını saymak mümkün. Diğer yandan aşta Ziraat Bankası gibi kamu bankaları olmak üzere birçok banka genç girişimci çiftçi adaylarına veya tarımsal alanda yarım yapmak isteyen gençlere kredi desteği veriyor.

Kredi Başvuruları Kamu Kurumlarına Nasıl Yapılır?

Tarımsal alada üretim faaliyetlerinde bulunmak isteyen genç çiftçi kredisi başvurusu için başta devletin çiftçilere yönelik destekler sunduğu Tarım Bakanlığı olmak üzere kamu kurumlarına başvuru yapabilir. Söz konusu olan bir kredi başvurusu olduğu için genellikle devlet kurumları değerlendirme kriteri olarak aşağıdaki kriterleri kullanıyor:

 • Çiftçi adayının kredi veya destek istediği alan yatırım teşvik konusuna giriyor mu?
 • Destek kredisi istenen alan devlet tarafından destek kapsamına alınmış durumda mı?
 • Çiftçinin tarım faaliyetlerini yapacağı bölge devlet tarafından destek kapsamında mı?
 • Destek isteyen çiftçi gerçekten yeni yatırım yapacak bir çiftçi mi yoksa mevcut tarımsal faaliyetleri var mı?
 • Kredi başvurusunda bulunan çiftçi adayı devlete bir proje sunabiliyor mu?

Sayılan kriterlerin devlet kurumları destek kredileri söz konusu olduğunda bankaların kredi değerlendirme kriterlerinden daha farklı olduğu görülmekte.

Destek Kredisi Başvuruları Bankalara Nasıl Yapılır?

Kamu ve özel bankalar ise devlet kurumların farklı bankalara haiz bazı şart ve kriterlere sahip. Bankaların önemli bazı genç çiftçi kredisi şartları aşağıdaki kriterlere bağlı durumda:

 • Bankalar ile devlet kurumları arasında çiftçilere yönelik özel anlaşmalar olup olmaması
 • Çiftçilerin bankalara teminat gösterme durumu
 • Çiftçi adayının tarım yapacak arazisinin olup olmaması
 • Çiftçi adayının kredi notu

Genç Çiftçilere Kredi Veren Bankalar ve Kurumlar

Çiftçi adaylarına kredi desteği veren bazı kurum ve bankalar şu şekilde:

 • Kosgeb: Kosgeb tüm diğer genç girişimciler gibi tarımsal alanda yatırım yapacak gençlere yönelik de hibe veya 150.000 TL’ye kadar faizsiz kredi gibi destekler sunuyor.
 • Tarım Bakanlığı: Tarım Bakanlığı tarımsal alanda üretim yapacak çiftçilere sunduğu birçok yardımın yanı sıra Ziraat Bankası ile anlaşmalı olarak birçok hibe ve kredi desteği uygulaması sunuyor. Bu desteklerin başında başlangıç yatırımı ve işletme dönemlerinde çiftçilere %75 ile %50 arasında verilen faiz desteği.
 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası çiftçiler için bir çok devamlı kredi sunmasının yanı sıra dönemsel olarak Tarım Bakanlığı ile yaptığı projeler ile çok özel koşullarda kredi imkanı sunuyor. Halihazırda Ziraat Bankası çiftçilere 5.000.000 TL’ye kadar faiz destekli tarımsal işletme kredisi sunuyor.
 • Vakıfbank: Vakıfbank tarımsal faaliyetlerle uğraşıp kredi ihtiyacı olan gençlere yönelik Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu işbirliğinde özel bir destek projesi yürütüyor. Bu proje kapsamında çiftçilerin hak ettikleri hibe destekleri anlaşma gereği Vakıfbank tarafından ödeniyor.
 • İş Bankası: İş Bankası tarımsal kredileri kapsamında çiftçilere ihtiyaç duydukları gübre, mazot ve makine teçhizat alımları için özel ödeme şartları ve faiz oranları ile kredi veriyor.

Denizbank: Denizbank’ın tarımsal destek kredileri başlığı altında çeşitlendirdiği kredileri ise yatırım kredilerinden proje kredilerine geniş bir yelpazeyi oluşturuyor. Denizbank çiftçilerin farklı ihtiyaçlarına göre çeşitlendirdiği tarımsal kredileri uygun vade ve faiz koşullarında sunabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu