ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

KOSGEB’in En Kolay Hibe Desteği Verdiği İşler Projeler Hangileri

KOSGEB’in En Kolay Hibe Desteği Verdiği İşler Projeler Hangileri
29.10.2020

KOSGEB tarafından sunulan hibeler belirli şartlar altında sağlanıyor. Bu durumda ise pek çok kişi kolay şekilde hibe alınacak projeleri merak ediyorlar. Belirli alanlarda üretim ve istihdam sağlamak amacıyla KOSGEB tarafından daha kolay hibe desteği sağlanıyor.

Öncelikli Hibe Verilen İşler

Pek çok devlet kurumu tarafından çeşitli projelere daha öncelikli olarak hibe sağlanmaktadır. Özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan destekler, istihdamın artmasına ve aynı zamanda projelerin de gerçekleşmesine olanak tanımaktadırlar.

Fakat hibe alınması için iş tanımının büyük önemi bulunmaktadır. Öncelikle o işin sürdürülebilir olması ve aynı zamanda da talebe karşılık gelmesi gerekmektedir. İlk başlarda KOSGEB hibe verdiği alanlar kısıtlı olmasına karşılık, son zamanlarda hibe sağladığı alanların sayısını yükseltmiştir. Buna göre iş yerinin açılmasında makine ve teçhizat alımları, yazılım, personel gibi konularda destek sağlanmak amacıyla belirli alanlarda daha kolay hibe verilmektedir. Kolay hibe verilen alanların başında mağazacılık sektörü gelmektedir.

KOSGEB hibe miktarlarına ve verilme oranlarına bakıldığında mağazacılık sektörü öne çıkmaktadır. İster giyim için, ister ayakkabı için olsun bu alanda yapılan başvuruların önceliği bulunmaktadır. Ancak elbette, diğer hibe başvurularında olduğu gibi mağazacılık için de yeterli ve kabul edilebilir bir projenin olması oldukça önemlidir. KOSGEB tarafından onaylanmış olan proje örneklerine bakılarak, kurumun hangi şartlarda mağazalara hibe sağladığı öğrenilebilmektedir.

Hazırlanacak olan iş planları kurul tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir ve iş dünyası için katkı sunacak olan projeler desteklenmektedir. Örnek olarak hiç kitap mağazası olmayan bir yerde kitabevi açılması, KOSGEB tarafından desteklenecek projeler arasında yer alacaktır. Bunun için de örneğin öğrencilere indirimli ya da ücretsiz kitap sağlanacak bir yer olması yine KOSGEB tarafından önemli bir kriter olarak kabul edilecektir.

Oto Yıkamada Kolay Hibe Desteği

KOSGEB oto yıkıma hibe destekleri açısından görece daha kolay destek sunduğu alanların başında gelmektedir. Özellikle sanayi bölgelerine yakın şekilde açılacak oto yıkama işletmeleri, önemli bir talebi karşılayacakları için kurum tarafından desteklenmektedir. Bu bakımdan, oto yıkama açılması için gerekli olan ekipmanların temin edilmesi ve ilgili kurumlardan izin aldıktan sonra faaliyete geçmek mümkün olmaktadır. Projeye, özellikle diğer oto yıkamalarda bulunmayan özellikler, örneğin evden aracı teslim alma ya da istenen adrese teslim etme gibi özellikler de ekleyerek KOSGEB tarafından hibe alımı kolay olacaktır. Oto yıkama açmak için ise dikkat edilecek en önemli nokta 50 metre uzaklığıdır. Gürültü kirliğinin oluşmaması için bu kural önemli bulunmaktadır. Verilecek olan hibe miktarları da bölgelere göre değişiklik göstermektedir. İlk iki bölge içinde açılacak oto yıkama işletmeleri için yüzde 60, diğer bölgeler için ise yüzde 70 hibe sağlanmaktadır.

Elektronik Eşya Tamiri Hibe Desteği

Elektronik eşyaların çok yaygın hale gelmesi nedeniyle KOSGEB elektronik eşya tamiratı için kolay hibe desteği sunmaktadır. Özellikle bu türden işletmelerin yaygınlaşması için sağlamış olduğu destekler ile birlikte, dükkan açmak daha kolay hale gelebilmektedir. Oto sanayi yakınlarında ya da içinde bulunacak elektronik tamirat dükkanları da yine hibe kapsamında yer almaktadır çünkü özellikle araç elektrik sistemleri için uzmanlaşmış kimselerin yaygınlaşması amaçlanmaktadır.

KOSGEB bu alanda yüzde 46 oranında bilgisayar, bilgisayar çevre bilimleri ve yazılım işlemleri için yüzde 47 oranında ise herhangi bir mala tahsis edilmiş olan mağazaların, bilgisayarların ve yazılım programlarının tamiratı için kolay şekilde destek sağlamaktadır. Şartları sağladıktan sonra KOSGEB hibe desteği başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.