Engelli

Engelli Vatandaşlar İçin 65 Bin TL Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 Bin TL Tutarında Hibe Başvuruları Başladı! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamasında kendi işini kurmak isteyen engelli bireyler için hazırlanan 65 bin TL hibe başvurularının başlamış olduğunu duyurdu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımız için tanınan hibe desteğinin kişi başı 65 bin TL’ye ulaştığını ve 2020 yılı için ikinci dönem hibe desteğinin başvurusunun başladığını belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlar için 2014 yılından bu yana destek ödemeleri gerçekleştirdiklerini açıkladı. Selçuk, gerçekleştirilen proje ile bu şekilde toplam olarak 2 bin 291 engelli vatandaşımızın kendi işini kurma projesine 96 milyon 944 bin TL hibe desteği ödemesi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Engelli Vatandaşların 65 Bin TL Hibe Başvurusu Başladı

Engelli Vatandaşların Hibe Desteği Başvuruları Ne Zaman Sona Erecek? Bakan Selçuk, gerçekleştirdiği açıklamasında 50 bin TL olan hibe desteğinin, kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımız için 65 bin TL tutarına yükseltildiğini açıklamış bulunmaktadır. Bakan, hibe destek ödemesine başvuruda bulunacak olan engelli bireylerin, hazırladıkları projelerini 17 Temmuz 2020 tarihine kadar İŞKUR İl Müdürlüklerine ya da posta yolu ile teslim etmeleri gerekmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, açıklamasında Bakanlık olarak iş’e engel yok diyerek yola çıktıklarını belirtmiş bulunuyor. Engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmalarına yönelik projeler, mesleki eğitim ve rehabilitasyonu, işe ve iş yerine uyumlarının sağlanması, engelli bireylerinin iş bulmasının sağlayacak destek teknolojileri, korumalı iş yeri desteğine yönelik projelere destek vereceklerini belirtmektedir. Düzenlenen bu destek ödemelerinin amacı için engelli vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmasına, mesleki eğitim alarak istihdam almaları ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak olarak açıklamış bulunmaktadır. Bakan Selçuk, sözlerini verdiğimiz hibeler ile birlikte engelli vatandaşlarımızın hayallerine destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

Engelli 65 Bin TL Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurularınızı İŞKUR İl Müdürlüklerine bizzat yapmanı gerekmektedir. İnternet üzerinden başvuru yoktur.

65 Bin TL Hibe Desteği Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada son başvuru tarihi 17 Temmuz 2020 olarak açıklandı.

65 Bin TL Hibe Kredi Şartları Nelerdir?

Engellilere hibe kredi için belirlenen şartlar şu şekildedir:
  • En az %40 engelli raporu olmalıdır.
  • İŞKUR engelli kaydı olmalıdır.
  • Emekli olanlar bu destekten faydalanamaz.
  • 18 yaşını doldurmak gerekir.
  • Üzerine kayıtlı iş yer olanlar başvuruda bulunamaz.
  • İcralık dosyası olmamalıdır.
  • Hibe desteğiyle kuracağınız iş yerinin ikamet adresinizle aynı olması gerekir.
  • Faaliyet göstereceğiniz iş alanında ustalık sertifikası bulunmalıdır.
  • Girişimcilik sertifikası bulunmalıdır.

65 Bin TL Hibe İçin Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

KOSGEB tarafından verilen ‘’Girişimcilik Eğitimi’’ne katılarak sertifikayı alabilirsiniz. KOSGEB Girişimci Sertifikası için başvurunuzu kurumun resmi sitesinden ya da E Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır ve Belgeler Nelerdir?

T.C No ile Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu