emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engelli Plaka

Engelli Plaka

Ülkemizde engelliler oldukça sıkıntı çekmektedir. Engelliler için yapılan asansörler, engelliler için kaldırımlara koyulan taşlar ne yazık ki diğer insanlar tarafından işgal edilir. Ve bu sebepten dolayı bir çok kez engelliler zor durumda kalır. Bu durumun ortadan kaldırılması için devlet her ne kadar yeni uygulamalar getirse de bu zaman zaman engellilerin toplumdan farklı olarak algılanmasına da neden olabilmektedir. Engelliler zaten diğer insanlardan farksız olduklarını kanıtlamaya çalışırken bu yeni uygulamaların da onları daha farklı kılması işlerini bir hayli zorlaştırmaktadır. Özellikle trafikte bu durum oldukça nettir. Engelliler kendilerinin teşhir edilmedikleri zaman daha rahat davranabiliyorlar. Ve yüzdesi çok düşük engelliler de bu durumdan oldukça şikayetçi. Çünkü ne yazık ki engelli olmanın insanlığa ait bir durum olabildiğini öğrenemeyen ve bu bilinçte yaşamayan vatandaşlar engellilerin kendilerini kötü hissetmelerine neden olabiliyor. Trafikte engellilere olan ehemmiyet artsın diye engelli vatandaşların plakalarında engelli işareti bulunmaktaydı. Ancak bu durum engelliler için kimi zaman avantaj olsa da kimi zaman da dezavantaj olabiliyor. Hoş olmayan söylemlere maruz kalan bu engelliler teşhir edilmekten doğal olarak hoşlanmazlar. Ancak devlet olası herhangi bir engelin neden olduğu bir kazanın önüne geçebilmek adına ve engellilere de öncelik verilmesi adına bu iyi niyetli uygulamayı getirmişti. Ancak dediğimiz gibi bu durum engelliler tarafından pek hoş karşılanmadığı için bu konu sık sık gündeme geliyor ve hatta engellilerin bulunduğu sitelerde de bu konu hep oylamaya sunularak medyanın da buna dikkat etmesi gerektiği söyleniyor. Engelliler içi ayrılan araç park yerlerinde kimi zaman engelsiz bir plaka görebilirsiniz. Ancak bu aracı kullanan kişi bir engelli olabilir ve bu aracın sahibi başka biri olabilir. Bu tip durumlar aracın ve kişinin kötü davranışlara maruz kalmasına neden olmaktaydı. Bu uygulamanın kalkması için engelliler nihayet seslerini duyurmuş oldu. Bu da engelli plakasında birtakım değişikliklere yol açtı.

Engelli Plakası

Engellilerin kullanmış olduğu araçlara öncelik verilmesi adına bu kişilerin araçlarının plakasına engelli işaretinin bulunması şarttı. Aksi halde yaşanacak sorumluluklar tamamen kişiye ait olacaktı. Ancak bu durumun da engellilerin hayatlarını diğer insanlardan farklı hissetmesine yol açarak kendilerini bu toplumdan dışlanmış hissetmelerine neden oldu. Durum böyle olunca engelli vatandaşlar için plakalarında engelli işareti bulunduran vatandaşlar artık bu plakaları kullanmak durumunda değil. Artık yeni bir uygulama sayesinde engelli plakaları herkes gibi olacak ve böylelikle kişinin kendini bu topluma ait hissetmesine yaracaktır. Engelli plakalarında bulunan bu amblemin kalkmasından kimi engelli vatandaşlar memnunken kimisi de bu amblemin kalkmasından park sıkıntısı yaşayacağını düşünerek memnun olmadılar. Bu durumdan memnun kalabilmeleri adına kişi park sıkıntı yaşamamak istemektedir. Bu park sıkıntısını aşabilmeleri adına da engelliler engelli kartlarını araç park yerlerine bırakarak bu park yerinin kendilerine ait olduğunu göstermektedir. Bu kartlar sayesinde park sorunu yaşamayan ve herkes kadar normal olduğu hissini veren devletin bu yeni uygulaması ile birlikte artık engelli vatandaşlar bu topluma daha ait hissetmektedir.

Yorumlar

  1. FTM dedi ki:

    Fahri trafik müfettişi olarak engelli vatandaşlar için ayrılmış park yerlerine park eden normal vatandaşların araçlarını ayırd edemediğim için ceza yazamıyorum. Engelli vatandaşlarımıza kendilerini rahat hissetmeleri için yapılan uygulama yüzünden hakları gasp ediliyor ve biz bunu engelleyemiyoruz.

  2. Ömer faruk tabanlı dedi ki:

    Engelli çocuğum var aracımı engelli arcına nasıl çevirebilirim