ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kyk Ücretleri

Kyk Ücretleri
KYK
21.03.2017

Ülkemizde işsizlik oranlarının gittikçe düşmesinden sonra artık işverenlerin de kriterleri bununla beraber kriterlerini giderek artırmaktadır. Artık üniversite mezunlarının bile işsiz olduğunu göz önünde bulunduracak olursak işverenlerin kriterlerinin en az üniversite mezunu olarak belirlemeleri normalleşmektedir. Üniversite eğitimi meslek gruplarının dağılımı açısında oldukça belirleyicidir. Bu anlamda üniversite mezunu olabilmek sizlerin iş hayatına bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır. Üniversite eğitimine verilen önem ülkemizde ne yazık ki oldukça azdır. Zorunlu eğitim olmayışından dolayı üniversite eğitimi diğer okul oranlarına göre daha düşüktür. Devlet bu anlamda üniversite okuyanlarının sayısını çoğaltmak ve eğitime verilen desteği gösterebilmek için iki yıllık ya da dört yıllık üniversite okuma hakkı kazananlar için bir eğitim desteği göstermektedir. Bu eğitim desteğini kimi zaman barınma hakkı olarak kimi zaman da maddi olarak verilir. Eğer burs ya da kredi imkanlarından yararlanmak istiyorsanız öncelikle bunun için başvurmanız gerekmektedir. Her yeni eğitim öğretim yılının başlangıcında Kyk ‘nın açmış olduğu başvurulara başvuran öğrenciler artık başvurularını kurumlara giderek değil online olarak gerçekleştirebilir.

Bunun için öncelikle öğrencinin bir adet e-Devlet şifresine ihtiyacı olacaktır. Bunu ise en yakın PTT şubelerine gidip temin edebilir. PTT yetkililerin sizlere vereceği şifreye ödemeniz gereken ücret yalnızca 2 TL’dir. Bu şifre ile beraber internet bağlantısının olduğu herhangi bir akıllı cep telefonundan ya da bilgisayardan internet erişimi sağlayın. Daha sonrasında ise e-Devlet resmi internet sayfasına ulaşın. Burada sizlerden bazı bilgileriniz istenecektir. Bu bilgileri uygun boşluklara eksiksiz bir şekilde doğru olduğundan emin bir şekilde yazın. Ardından sisteme giriş yapın ve “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü” başlığı altında yer alan KYK başvuru seçeneklerine tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirin. Normalde bu başvuruların değerlendirilmesi yaklaşık iki ay kadar sürmekteydi. Ancak bu yıl uygulanan bir uygulama sayesinde bu başvurular oldukça kısa bir süre içerisinde açıklandı ve öğrenciler burs ya da kredi imkanlarından iki ay kadar daha erken yararlanmaya başladılar. Ancak öğrencilerin akıllarını KYK ücretleri hakkında yapılacak olan değişiklikler kurcalıyordu. Ocak 2017’de KYK ücretleri konusunda gerekli açıklamalar yapıldı.

Kyk Ücretleri Ne Kadardır?

KYK ücretleri yıllık enflasyon oranına göre değişmekteydi. Kimi zaman 50 TL artarken kimi zaman 30 TL’lik  bir artış söz konusu oldu. KYK burs ya da öğrenim kredisi aynı miktarda öğrencilerin hesabına yatırılmaktadır. Geçen yıl Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı bir açıklama ile öğrenciler yeni yılda 50 TL kadar bir artış gördüler. Daha sonra bir yılın dolmasını ardından öğrenciler Ocak ayında gerçekleşmesi beklenen miktar ile ilgili yetkililere sorular yönelttiler. Bu yıl enflasyon oranının oldukça düşük olması ve bununla beraber diğer maaşlarında oldukça az bir şekilde zam görmesi öğrencilerin akıllarında acaba zam olmayacak mı sorusunu getirdi. Önceki yılın KYK ücretleri 400 TL iken 2017 yılına girerken öğrenim kredisi ve burslar da dahil olmak üzere 25 TL kadar bir artış oldu. Böylelikle öğrenciler 2017 yılından itibaren KYK ücretlerini 425 TL olarak almaya başladılar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.