emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2020 Emekliye Zam, Emekliye Yeni Yıl Zammı Ne Kadar Oldu ?

2020 Emekliye Zam, Emekliye Yeni Yıl Zammı Ne Kadar Oldu ?

Emekliye Zam, Emekliye Yeni Yıl Zammı Ne Kadar? Ülkemizde bulunan milyonlarca emeklinin gözü emekli maaşlarına yeni yıl için yapılacak zamda! Toplu sözleşme görüşmelerinde ilk teklif Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından geldi. Merakla beklenen toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve emekli zammının ne kadar olacağı soruları kulakları kabartı!

Emekliye Zam, Emekliye Yeni Yıl Zammı Ne Kadar? Hükümetin önümüzdeki 2 yıllık dönem için memur ve emeklilere yönelik ilk zam teklifi önceki gün geldi. Ancak teklif edilen oranlar memur konfederasyonları tarafından kabul görmedi. Konfederasyonlar şimdi yeni teklif verilmesini, oranların artırılmasını bekliyor.

Gelen İlk teklif memurlar ve emekliler için

En düşük memur emekli aylığı 2 bin 522 liradan

2020 yılı içerisinde İlk 6 ay için 2 bin 610TL ve son 6 ay 2 bin 688TL seviyelerine çıkacak.

2021 yılı içerisinde İlk 6 ay 2 bin 769TL ve son 6 Ay 2 bin 838TL’ye yükselecek. Böylece 2 yılda enflasyon farkı hariç en düşük emekli aylığında 316 lira artış kaydedilecek.

Aile yardımı hariç en düşük memur aylığı da 3 bin 334TL’den 2 yıllık sürede zarfında 3 bin 752TL’ye yükselmesi planlanıyor.

MEMUR-SEN Genel Başkanı Ali Yalçın, yaptığı açıklamada “Yeni bir teklif ve yeni bir eşik bekliyoruz. Bunun için de hiç vakit kaybedilmemeli.  Kamu işveren tarafının hiç gecikmeden, vakit kaybetmeden yeni teklifi oluşturması gerekiyor” dedi. Pazarlıklar için belirlenen son tarih 20 Ağustos. Bu tarihe kadar uzlaşma anlaşma olmazsa, hakem kuruluna başvurulacak,  kurul da 5 gün içinde kararını açıklayacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.