Emeklilik

2020 Emekliye Zam, Emekliye Yeni Yıl Zammı Ne Kadar Oldu ?

Emekliye Zam, Emekliye Yeni Yıl Zammı Ne Kadar? Ülkemizde bulunan milyonlarca emeklinin gözü emekli maaşlarına yeni yıl için yapılacak zamda! Toplu sözleşme görüşmelerinde ilk teklif Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından geldi. Merakla beklenen toplu sözleşme görüşmelerinde memur ve emekli zammının ne kadar olacağı soruları kulakları kabartı!

Emekliye Zam, Emekliye Yeni Yıl Zammı Ne Kadar? Hükümetin önümüzdeki 2 yıllık dönem için memur ve emeklilere yönelik ilk zam teklifi önceki gün geldi. Ancak teklif edilen oranlar memur konfederasyonları tarafından kabul görmedi. Konfederasyonlar şimdi yeni teklif verilmesini, oranların artırılmasını bekliyor.

Gelen İlk teklif memurlar ve emekliler için

En düşük memur emekli aylığı 2 bin 522 liradan

2020 yılı içerisinde İlk 6 ay için 2 bin 610TL ve son 6 ay 2 bin 688TL seviyelerine çıkacak.

2021 yılı içerisinde İlk 6 ay 2 bin 769TL ve son 6 Ay 2 bin 838TL’ye yükselecek. Böylece 2 yılda enflasyon farkı hariç en düşük emekli aylığında 316 lira artış kaydedilecek.

Aile yardımı hariç en düşük memur aylığı da 3 bin 334TL’den 2 yıllık sürede zarfında 3 bin 752TL’ye yükselmesi planlanıyor.

MEMUR-SEN Genel Başkanı Ali Yalçın, yaptığı açıklamada “Yeni bir teklif ve yeni bir eşik bekliyoruz. Bunun için de hiç vakit kaybedilmemeli.  Kamu işveren tarafının hiç gecikmeden, vakit kaybetmeden yeni teklifi oluşturması gerekiyor” dedi. Pazarlıklar için belirlenen son tarih 20 Ağustos. Bu tarihe kadar uzlaşma anlaşma olmazsa, hakem kuruluna başvurulacak,  kurul da 5 gün içinde kararını açıklayacak.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu