emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Sandığı Rapor Parası Sorgulama

Emekli Sandığı Rapor Parası Sorgulama

Ülkemizde sigorta kurumları olarak hizmet veren çeşitli yerler vardır. Bu kurumlar vatandaşların çalışma hayatlarına başlamaları ile beraber onların sağlık sigortalarını sağlar. Yani başımıza gelebilecek olan herhangi bir olası kaza da hastanelere gideriz. Hastanelerde ücretsiz muayene olabilmek için de sağlık sigortamızı kullanırız. Bunun haricinde vatandaşlar doktorların yazdığı ilaçları alırken sigorta kurumları sayesinde çok daha uygun fiyatlara bu ilaçları elde edebilirler. İşte bu şekilde sigorta kurumları vatandaşlar için oldukça önemlidir. Çalışan vatandaşların yapmış oldukları iş gruplarına göre bu sağlık sigortası kurumları eşleştirilir. Böylelikle her vatandaşın bir sigorta kurumu olur. Ülkemizde bulunan vatandaşların da büyük bir kısmı Emekli Sandığı adı verilen kuruma primlerini yatırır. Bu kurumdan hizmet alırlar. Bu kurumlara ise Sosyal Güvenlik Kurumu denmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumlarına bağlı olan vatandaşlar zaman zaman kurumun kendilerinden rapor aldığını fark ederler. Vatandaşların almış olduğu bu raporlardan ‘rapor parası’ adında bir ücret alınır. Alınan bu ücretler sonucunda da vatandaşların akıllarına bu ücretin neden alındığı sorusu takılır. Emekli Sandığı kurumuna bağlı olarak çalışan vatandaşlar rapor sorgulama işlemini gerçekleştirerek rapor paralarının yatırılıp yatırılmadığının denetimini yapabilirler. Emekli Sandığı rapor parası sorgulama adında internet üzerinde binlerce işlem vardır. Bu işlemlerin kolay ve güvenilir kullanımı sonucunda rapor sorgulama işlemini pratik şekilde halledebilirsiniz. Öğrenmeniz gereken tüm bilgilere de bu alandan kolayca ulaşabilirsiniz. Aşağıda yer alan yazımızda ise Emekli Sandığı rapor parası sorgulama işlemini anlattık. Sizler de bu işlemi nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında detaylı bilgileri bu yazıdan alabilirsiniz.

Rapor Parası Nedir?

Devlet memurlarının hastalık halinde olmaları durumunda geçici iş görmezlik raporları alırlar. Bu raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılır. Herhangi bir hastalık halinden dolayı devlet memurlarına Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemez. Rapor parasının ödenmesi için gün sayısına göre maaşlardan kesinti yapılır ve ya yapılmaz. Bu maaşlarda hiçbir kesinti yapılmadan maaşları tam bir şekilde ödenir. İşte bu ödeneğe ‘rapor parası’ denmektedir. Rapor parası ödenip ödenmediği rapor alan memurların aylıklarından kesilip kesilmediği kontrolü için de rapor sorgulama işlemi yapılır.

Emekli Sandığı Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde son zamanlarda yer alan pratik internet kullanımı sayesinde çeşitli kurum işlemleri internet üzerine dağıtılmaya başlanmıştır. İnternet üzerinden sayısız işlemin içerisinde yer aldığı bir platform olan e-Devlet ile tüm işlemler yapılabilir bir hale gelmiştir. Emekli Sandığı rapor parası sorgulama işlemini de devletin hazırladığı bu sistem sayesinde gerçekleştirebilirsiniz. E Devlet adı verilen bu online sistem vatandaşların çok daha hızlı bir şekilde işlemini yapabilmesini sağlar. Bu nedenle öncelikle vatandaşların e Devlete girişlerini gerçekleştirmeleri gerekir. e Devlet sistemine giriş yapabilmek için ise en yakın PTT kurumlarından birini ziyaret etmelisiniz. PTT kurumlarına gittiğiniz zaman sizler kendi kimliğinize tanımlanmış olan E Devlet şifresini nüfus cüzdanınız ve 3 TL işlem bedeli ile alabilirsiniz. Posta memuru da sizlere kapalı bir zarf verecektir. Sizler de bu zarfın içerisinde yer alan şifreyi E Devlet girişinde ilgili alana yazılır.

Emekli Sandığı Rapor Parası Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ilk yapmanız gereken şey yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklamaktır. Eğer siteye hali hazırda giriş yapmadıysanız sisteme giriş yollarından birini kullanarak giriş yapınız. Ardından karşınıza rapor parası ile ilgili olarak sonuçlar çıkacaktır. Sisteme kayıtlı herhangi bir iş göremezlik ödemeniz olmaması halinde ise bununla ilgili bir uyarı alırsınız. Emekli Sandığı Rapor Parası Sorgulama işleminin ardından herhangi miktarda rapor parası almanız halinde buna dair bir listeyi bu bölümden görmeniz mümkün olacaktır.

Emekli Sandığı Rapor Parası Sorgulama İşlemine Giriş Yapabilmek İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. Recep yamalı dedi ki:

  Merhaba
  Emekliyim ağır ameliyat geçirdim iş göremez durumdayım bankadan kredi kullanmıştım iş göremezlik raporu kredimi kapatır mı yada harhangi bir ücret öder mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kredilere sadece hayat sigortası yapılmaktadır. İş göremezlik durumu kredinizi kapatmaz.

 2. Ramazansuvay dedi ki:

  4cemeklisandığıçalışanıyım7aydırraporluyumemeklimaaşveikaramiyemdekesintiolurmu (heyet raporu) teşekkürler