emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Sandığı 15 Yılda Kıdem Tazminatı

Emekli Sandığı 15 Yılda Kıdem Tazminatı

 

Kıdem tazminatı için en az 10 yıl memurluk görevi yapmış ve istifada bulunmuş birisi Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak daha sonra kesenek ve kurum ücretlerini ödeyerek daha doğrusu net olursak Emekli Sandığı iştirakçiliği devamını sürdürerek, memur emeklisi olabilmektedir. Yine en az 10 yıl memurluk görevini yapmış ve daha sonrasında memurluk görevinden ayrılmış bir kişi, primlerim ücretlerini ödemeye devam etmesi halinde ise memur olarak aynı şekilde emekli olabilmektedir. Anlaşılacağı üzere 25 yıl çalışarak ve belirlenmiş olan bir yaşı doldurmaya çalışarak zorunlu olan memur vatandaş, en az 10 yılını yine bir fiil memur görevinde çalışarak ve keseneklerinin çalışmakta olduğu kurum ya da kuruluşlar tarafından ödenmesi, geriye kalan 15 yılın kesenekleri ise mecburi kendi cebinden ödeyerek de emekli olabilmektedir. Biz de bu yazımızda Emekli Sandığı 15 yılda kıdem tazminatı konusunu ele alacağız.

Kimler Bu Durumdan Yararlanamaz?

Emekli Sandığı 15 yılda kıdem tazminatı konusu birçok kişiyi ilgilendirmektedir. Bu şekilde vaziyetin devam edebilmesi için en önemli hususlardan biri de memurluk görevinden kesinlikle atılmamış, kovulmamış, görev dışı bırakılmamış, istifa etmiş bir memur görevlisi olması gerekmektedir. Memurluk görevinden atılan ya da kovulan, memur görevlisi olmak için gerekli olan bütün şartları kaybetmiş olanlar bu durumdan kesinlikle faydalanamaz ve yararlanamazlar. Ayrıca, kendisinin keseneklerini ödeyerek de emekli olacak memur görevlilerinin en az 10 memurluk yapmaları şart koşulmaktadır. 10 yıldan daha kısa bir süre içerisinde memurluk yapmış ve istifada bulunmuş memur görevlisi bile yine bu durumlardan faydalanamaz.

Dereceye Göre Kıdem Tazminatı

Emekli Sandığı 15 yılda kıdem tazminatı konusunda derece de önemlidir. Şimdi hem 10 yıl memur görevini tamamlamış ve istifa etmek istiyor durumda olan memur vatandaşlara işlem sıralaması yapacak olursak eğer; 15 yılı tamamlaması için öncelikle ona tazminat verilir. Bu tazminatı herkes eşit şekilde alamaz çünkü bu durumu etkileyen etmenler vardır. Bunlar şu şekilde dile getirile bilinir; çalışma yılı, görev durumu, vasfı ve işten çıkarılma ya da istifa nedeni bu durumu etkileyen önemli etkenlerdir. Şimdi hem bu durumda olup sigortalılıkları Emekli Sandığı’na dahil olarak devam edecek olanların ödeyeceği kesenek miktarı ise, memuriyetten ayrılmış oldukları zamandaki kadrolarının karşılığı olmuş olan dereceye göre şekil alır. Kendi ceplerinden kesenek ödeyecek olan memur görevlilerine her yıl bir kademe, her üç yıl da ise bir derece verilmektedir. 15 yıllık kıdem tazminatı konusu da buraya dayanmaktadır. Derece ve kıdem çalışma yılına göre değişiklik gösterir. İşten ayrılma durumunda para yatırma hususuna katkı sağlar. Devlet çıkardığı işçisine yılına bağlı olarak belirli bir tazminat öder. Yine aynı şekilde yılın haricinde çalışan memur görevlisin kıdemi de bu duruma oldukça etkilidir.

Tazminatı Arttırmayan Durumlar

Emekli Sandığı 15 yılda kıdem tazminatında diğer bir konu da tazminatın arttırılmadığı durumlardır. İştirakçiliklerini devam ettirmek isteyen memur görevlilerinin kendi ceplerinden ödeyecek oldukları kesenekler, emekli ikramiyesinin vermiş olduğu hesabında hiçbir şekilde dikkate alınmamaktadır. Yani konuyu açarsak, kişi emekli ikramiyesini ödemiş olduğu primler ile yükselmeyi başaramaz. Emekli tazminatı, istifa etmiş olmadan önceki çalışmış olduğu süreye göre hesaplanır. Örnek verelim; 15 yıl çalışıp emeklilik için gerekli olan sürenin geriye kalmış olan kısmını kendi ceplerinden kesenek ödeyerek tamamlamış olan emekli memur görevlisinin emekli tazminatı 15 yıl üzerinden hesaplanmış olarak kendisine ödenmektedir.

Emekli Aylıklarında Farklılıklar Olur

Emekli insanların maaşındaki farklılıkları merak edenlerde muhakkak ki fazladır. Emekli maaşlarından birincisi katılım payı kesilmektedir. Ay içerisinde hastaneye gitmiştir yahut ilaç almıştır, doktor muayenesinden geçmiştir ise bu durumlarda katkı payı kesilmektedir. Bu nedenlerden dolayı emeklilerin maaşlarında farklılıklar olabilmektedir. Sosyal Güvelik Kurumu çalışan sigortalı vatandaşlar için katkı payını muayene ve ilaç yazımı durumunda anında kesintiye uğratır ve ücreti lehine alır. Aktif halde çalışan sigortalı vatandaşlar ise hastaneye muayene olduklarında ise belirlenmiş olan katılım paylarını eczaneye gittiklerinde öderler. Şöyle bir durum daha var oda; Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışıp aylık almakta olanlar için katılım payları eczanelerde ödenmez, onların direkt olarak aylıklarından kesinti yapılır. Eğer emekli insan o ay içerisinde 3 kez katılım payında bulunacak şekilde hastaneye gitmiş ise maaşında sadece 15 TL kesilme yapılıyor.

Yorumlar

 1. Birol Kiran dedi ki:

  9 yil 6 ay emekli sandigina bagli calistim.sonra kendi istegimle istifa ettim.10 yil da ssk bagli calistim..Emekli sandigina bagli olarak 1988 yilida basladim,Emekli lobilirmiyim ve emekli olduktan sonra 9 yil 6 ay odedigim kidem tazminatini alabilirmiyim.Tesekurler

 2. Ahmet Arnaz dedi ki:

  Merhabalar
  Ben ağustos 1994 yılında tıp doktoru olarak devlet memurluğuna başladım ve yine aynı görevden ağustos 2011 yılında istifa ederek ayrıldım. Yani 17 yıl devlet memurluğu görevi yaptım. Bu süre için şu an kıdem tazminatı alabilirmiyim ve alabiliyorsam ne gibi bir yol izlemeliyim.
  Teşekkürler

 3. Ayhan Akdeniz dedi ki:

  İyi günler. 10.09.2001 tarihinden 14.04.2013 tarihine Kadar Hava Kuvvetleri komutanlığında Astssubay olarak görev yaptım. İstifa yoluyla görevimden ayrıldım. Taminat haklarım varmıdır?Askeri personele verilen yıpranma süresi hizmet dökümüne dahil oluyor mu?
  tesekkur ederim.