• Bağ-Kur Çeyiz Parası Sorgulama


  bağkur

  Bağ-Kur çeyiz parası sorgulama işlemi, Bağ-Kur kullanıcı vatandaşları ilgilendiren bir işlemdir. Bağ-Kur bilindiği gibi ülkemizde hizmet veren sosyal güvence kurumudur. Sosyal güvence, her ülkenin vatandaşlarına sağladığı bir haktır. Bu sosyal güvence hakkı ise vatandaşlara çeşitli kurumlar aracılığı ile sunulmaktadır. Bu şekilde herkes sosyal güvence kapsamında emekli olabilme hakkı, sağlık güvencesi gibi hizmetlerden yararlanabilecektir. Ülkemizde sosyal güvence hizmetleri üç farklı kurum aracılığı ile vatandaşlara sunulmaktadır. Bu kurumlar, vatandaşların belirli kesimlerine ayrı ayrı olacak şekilde hizmet vermektedirler. Bahsettiğimiz üç kurum Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur olarak ayrılmaktadır. Bağ-Kur çeyiz parası sorgulama işlemi de bu üç kurumdan biri olan Bağ-Kur’a bağlı vatandaşları ilgilendiren bir işlemdir.

  Bağ-Kur çeyiz parası sorgulama işlemine geçmeden önce, ülkemizdeki sosyal güvence sisteminden ve çeyiz parası kavramından bahsetmemiz gerekmektedir. Az önce söylediğimiz gibi, ülkemizdeki sosyal güvence işlemeleri Emekli Sandığı, Bağ-Kur ya da Sosyal Sigortalar Kurumu yani SSK tarafından sağlanır. Bu üç kurum, kişinin çalışma şekline göre hizmet vermektedir. Örneğin özel sektör içerisinde herhangi bir işte çalışan kişi SSK aracılığı ile sosyal güvence hizmeti alacaktır. Devlet kademesinde çalışmakta olan kamu görevlisi memurlar ise Emekli Sandığından faydalanmaktadır. Bağ-Kur ise, kendi mesleğini icra eden sanatçılar, zanaatkarlar, serbest meslek erbapları tarafından kullanılır. Ayrıca Bağ-Kur herhangi bir işte çalışmayıp sosyal güvence altına girmek isteyen kişilere de hizmet vermektedir. Bilindiği gibi ülkemizdeki sistem prim ödemeleri üzerinden işlemektedir. Bu kapsamda düzenli prim ödemesini yapan herhangi bir kişi sosyal güvenceden faydalanacaktır. Emekli Sandığı ve SSK kurumlarında prim ödemeleri kişi tarafından yapılmamaktadır. İş veren ya da bağlı olunan kurum aracılığı ile prim ödemeleri halledilir. Bağ-Kur’da ise kişi kendi prim ödemesini kendisi yapmaktadır. Bu nedenle herhangi bir şekilde çalışmaya gerek kalmadan da sosyal güvenceden faydalanılabilir.

  Çeyiz parası da Bağ-Kur tarafından verilen hizmetlerden birisidir. Çeyiz parası denilen uygulama aslında sosyal güvence kapsamında şartları sağlayan herkese verilen bir hizmettir. Bu hizmetin amacı, yeni evlenecek olan kişilere maddi bir yardım yapmaktır. Tabii ki bu çeyiz parası ödeneğinin alınmasının bazı şartları bulunmaktadır. Ayrıca bu şartlar kurumdan kuruma da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle Bağ-Kur çeyiz parası sorgulama işlemine geçmeden önce, Bağ-Kur üzerinden bu tür bir hizmeti alabilmek için geçerli şartları tamamlayıp tamamladığınızı bilmeniz gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bağ-Kur Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi

  Bağ-Kur çeyiz parası sorgulama işlemine geçmeden önce, çeyiz parası alabilmek için ne tür şartların olduğunu bilmeniz faydanıza olacaktır. Zira bu çeyiz parası uygulamasından her Bağ-Kur kullanıcısı vatandaş yararlanamayacaktır. Öncelikle Bağ-Kur tarafından belirtilen şartlara uymanız gerekmektedir. Eğer kurum tarafından istenen şartları tamamlıyor iseniz, Bağ-Kur çeyiz parası yardımından faydalanabilirsiniz.

  Öncelikle Bağ-Kur çeyiz parası sorgulama uygulamasından kız çocukları faydalanabilir. Çeyiz parası yardımı ve Bağ-Kur çeyiz parası sorgulama, uygulamanın isminden de anlaşılacağı üzere evlilik durumunda yapılmaktadır. Bunun için kişilerin evlilik durumu olduğu sırada kurum tarafından belirlenen şartları tamamlamaları gerekmektedir. Bağ-Kur çeyiz parası için aranan şartlardan ilki ve en önemlisi yetim maaşı alıyor olmaktır. Verilecek olan Bağ-Kur çeyiz parası da kişinin alıyor olduğu yetim aylığı üzerinden hesaplanmaktadır. Evleniyor olduğu sırada yetim aylığı alan kız çocuğa Bağ-Kur yetim aylığını 24 ile çarparak Bağ-Kur çeyiz parası yardımı yapmaktadır. 2008 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan yeni kanun ile birlikte artık yetim maaşı alan kız çocuklarına evlilikleri sırasında iki yıllık çeyiz parası yardımı yapılacaktır. Bağ-Kur çeyiz parası sorgulama işlemi için, şuan aldığınız aylığınızı 24 ile çarparak alacağınız çeyiz parası yardımını hesaplayabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  Bağ-Kur Çeyiz Parası Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. elif Güvenkaya dedi ki:

   merhaba annemden 420 baglandi suanda iskurun cevre temizliginde 9 aylik isciyim bu yuzden maas babamin ustunde ocak 20 de isim sonlaniyor maasi kendi ustume alicagim agustostada dugunum var ceyiz parasindan yararlanabiliyormuyum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı almaktayken evlendiğiniz takdirde çeyiz parası alabileceksiniz.

  2. Serap dedi ki:

   2004 yılında evlendim ,babamdan bağkur maaşı alıyordum fakat o dönem bana dediler ki bağkurlulara çeyiz parası kaldırıldı.Bu benim hakkımdı ben şimdi bu çeyiz paramı alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasını Bağ-Kur’dan yetim aylığı alırken evlenen kız çocukları 1 Ekim 2008 tarihinden sonra evlenmeleri halinde iki yıllık aylık tutarını bir defaya mahsus alabilirler.

  3. serap eligül dedi ki:

   çeyiz param yattımı

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.