emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Promosyon Başvuruları Başladı mı, Nasıl Başvurulur?

Emekli Promosyon Başvuruları Başladı mı, Nasıl Başvurulur?

2020 yılı içinde başta PTT ve kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar tarafından verilen emekli promosyonları tutarları ve kampanyaları emekliler için başvurular başlamış durumda. Buna göre emekli promosyonları ya da taşınma sonucunda alınacak promosyonlar bankalara göre farklılık gösteriyor.

Emekli Promosyonu Nasıl Alınır?

2020 yılı itibariyle emeklilerin promosyon alma hakları doğmuştur. Emekli maaşlarını farklı bankalara taşıyanlar için promosyon ödemeleri de geçtiğimiz aylarda başlamıştır. 30 Haziran 2020 tarihinden itibaren ise Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre promosyon ödemelerinin taahhüt süresi dolan emeklilere promosyon tutarları herhangi bir onay işlemine tabii tutulmadan ödenmeye başlandı.

Emekli promosyonu almak için en önemli nokta ise bankaların istemiş olduğu şartların yerine getirilmesi oluyor. Şartların sağlanması halinde ise geriye sadece müracaat yapma imkânı olmaktadır. Bankaların promosyon şartları ise değişkenlik göstermekle birlikte kimi banka otomatik fatura ödeme talimatı şartı koşarken, kimi bankalar ise neredeyse herhangi bir şartta bulunmuyorlar. Ortak şart ise emekli maaşının 3 yıl boyunca kendi bankaları üzerinden alınacağını beyan etmek. Eğer 3 yıllık süre şartı sağlanmışsa, bu durumda emekliler promosyon ödemesi almaya da hak kazanıyorlar.

Emekli Promosyon Ödemeleri Ne Kadar?

Emekli promosyon ücretleri 500 – 1.200 lira arasında farklılık göstermektedir. Alınan en düşük emekli maaşından en yükseğe kadar olan belirlenen promosyon tutarları bankalara göre şu şekildedir;

  • Ziraat Bankası promosyon ödemeleri için Ziraat Bankası 1500 TL emekli maaşı alanlara 500 TK, 1.500 – 2.500 TL arasında emekli maaşı alanlara 625 TL, 2.500 TL ve üzeri emekli maaşı alanlara ise 750 TL promosyon ödemesi sağlıyor.
  • Türkiye Ekonomi Bankası; Türkiye Ekonomi Bankası’na emekli aylıklarını taşımış olan ve 3 yıllık bankada kalma sözü vermiş olan emekliler 2020 yılı itibariyle 1.500 TL emekli maaşlarına 500 TL, 1.500 – 2.500 TL emekli maaşlarına 625 TL, 2.500 TL ve üzeri maaşlarda ise 750 TL promosyon ödemesi alıyorlar. Aynı zamanda banka kendi bütçesine göre ek promosyon ödemeleri de yapıyor. Ek promosyon ödemeleri ise 500 TL’dir. Dolayısıyla ek promosyon ödemelerinden yararlanmak için ise bankanın istediği otomatik fatura ödeme gibi talimatların yerine getirilmesi gerekiyor.
  • Yapı Kredi Bankası; Yapı Kredi Bankası’nın da vermiş olduğu tutarlar 500, 625 ve 750 TL olarak belirlenmiştir. Ancak ilave sözleşmeler ile emeklilerin ek promosyon imkânlarından yararlanması da mümkündür. Buna göre şartların sağlanması ve emeklilik aylık tutarına göre 175, 225 ve 250 TL ek promosyon ödemesi yapılmaktadır.
  • Halkbank; emekli aylığını 1.500 TL alanlara 500 TL, 1.500 – 2.500 TL olanlara 625 TL, 2.500 TL ve üzerinde olanlara ise 750 TL promosyon ödemesi yapılıyor. Halkbank için ek promosyon ödemesi bulunmamaktadır.
  • Garanti Bankası; Promosyon tutarları arasında yüksek oranları ile dikkat çeken Garanti Bankası 1.500 TL maaş alanlara 800 TL, 1.500 – 2.500 TL alanlara 1.000 TL ve 2.500 TL üzeri maaş alanlara ise 1.200 TL promosyon ödemesi yapmaktadır. 1.200 TL’ye varacak promosyon imkânlarından yararlanmak için ise mutlaka maaş taahhüdü verilmesi gerekmektedir.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

Türkiye Bankalar Birliği’nin almış olduğu karar neticesinde gerekli şartları yerine getiren emeklilerin promosyon ödemelerini almaları için herhangi bir başvuruda bulunması gerekmiyor. Emekli promosyon ödemelerinin yatması sözleşme tarihinin dolmasını takip eden en geç 1 ay içerisinde hesaplara yatırılıyor. Emekliler tıpkı emekli maaşlarında oldukları gibi promosyon ödemelerini de tek seferde ATM’ler üzerinden çekme imkânına sahiptiler. Promosyon ödenme talebi isteyen bankalara ise ATM’lerden ya da şubelerden başvuru yapılabiliyor.

PTT İhtiyaç Kredi Nasıl Alınır, Başvurusu Nasıl Yapılır

Emekli Vatandaşlara PTT’den 60 Ay Vadeli Kredi!

Tüm Bankaların Emekliye Kredi Yaş Sınırı Ne Kadar?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.