emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet Memuru Yurt Dışı Eğitim Şartları Nelerdir?

Devlet Memuru Yurt Dışı Eğitim Şartları Nelerdir?

Ülkemizde kamu hizmeti yapmakta olan memurlara devlet birçok imkan sunmaktadır. Bu imkanlar sayesinde devlet memurları kendilerini farklı yollarla geliştirme imkanı bulmaktadır. Bu imkanlardan birisi de yurt dışında eğitimdir. Devlet memuru yurt dışı eğitim şartlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devlet, bazı durumlarda devlet memurlarını yurt dışına eğitime göndermektedirler. Devlet tarafından belirlenmiş olan bütçelerle ya da devlet memurunun kendi imkanıyla yurt dışına gönderilme ile ilgili durumlar belirlenmiştir. Devlet memurların sahip oldukları nitelikleri artırmak ya da gerekli olan yeni nitelikleri kazandırmak için devlet memurları yurt dışı eğitime gönderilebilmektedir. Devlet memurlarının yurt dışına eğitime gönderilmesinin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Devlet memurlarının mesleklerine ait hizmetlerde iyi yetişmesini sağlamak.
 • Devlet memurlarının gerektiği gibi eğitilmesi.
 • Devlet memurunun bilgilerini artırmak.
 • Devlet memuruna staj yaptırmak.

Bu gibi sebeplerle devlet memurları ihtisas yapmak üzere yurt dışına gönderilmektedir. Devlet memurları bu sayede yeni yerler görme ve ülkesine döndüğünde kullanabileceği bilgileri edinme şansı sağlamaktadır. Devlet memurları bu belirtilen amaçları gerçekleştirebilmek için yabancı ülkelerdeki şu birimlere gönderilmektedir:

 • Hizmetle alakalı olan kurum ya da kuruluşlara.
 • Yurtdışındaki yetiştirme eğitim merkezlerine, araştırma enstitüsü ya da bu kurumlarla ilgili olan kuruluşlara.
 • Üniversite, yüksekokul ya da diğer öğretim kuruluşlarına.
 • Milli ve milletlerarası resmi ve özel kuruluşlar.

Belirttiğimiz sebeplerle devlet memurları yurt dışına bütçe imkanlarıyla ya da kendi imkanlarıyla gönderilmektedirler. Bütçe imkanlarıyla devlet memurlarının yurt dışına gönderilmesinde bazı izlenmesi gereken adımlar bulunmaktadır. Buna göre bazı bilgilerin belirtilen süreler içerisinde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığına bildirilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler şöyledir:

 • Devlet memurlarının sayısı.
 • Devlet memurlarının hangi sınıfta yer aldığı.
 • Devlet memurlarına yaptırılacak eğitim ya da öğretimin alanı ve süresi.
 • Devlet memurlarının gönderilecek oldukları ülkenin eğitim kuruluşunun adı.

Yurt dışına devlet memuru gönderecek olan kurumlar, kurumların fonksiyonlarını, insan gücü  gereksinimini belirledikleri planları, dış kaynaklı olan burslardan yararlanma oranlarını ve şekillerini gibi bilgileri gönderdikleri talep yazılarına eklemelidirler.

Bir kurumun devlet memurlarını yurt dışı eğitimine gönderecek kişi sayısı Devlet Personel Başkanlığı tarafından karara bağlanmaktadır.

Bütçe imkanlarıyla devlet memurlarının yurt dışına gönderilme şartları bu şekildedir. Bir de buna ek olarak dış kaynaklı burslarla devlet memurlarının yurt dışına gönderilme imkanı bulunmaktadır. Bu durum diğerinden farklı işlemektedir. Bu yöntem ile devlet memurlarının yurt dışına gönderilmesinde kontenjan olması şartı yoktur. Bu konuda atamaya yetkisi olan amirin onayı yeterli olmaktadır.

Yurt Dışına Eğitime Gönderilecek Memurlarda Aranacak Şartlar

Devlet memurlarının yurt dışında eğitime gönderilmesi sırasında memurlarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar sağlandığı sürece devlet memurları buna başvurabilir. Devlet memurlarında aranan şartlar şöyledir:

 • Devlet memurları, belirlenen meslek dallarında öğrenimini bitirmiş ve en az iki yıl çalışıyor olmalıdır.
 • Devlet memurunun son iki sicil döneminde sicilinin olumlu olması gerekmektedir.
 • Devlet memurunun askerlikle ilişkisi bulunmamalıdır.
 • Öğrenim yapacak devlet memurları için yaş sınırı 40, diğerleri için 50 yaş sınırı konulmuştur.
 • Devlet memurunun daha önce gideceği yerde alacağı eğitimle aynı seviyede eğitim almamış olması gerekmektedir.

Yurt Dışına Gönderilecek Olan Devlet Memurlarının Seçilmesi

Devlet memurlarının yurt dışına eğitime gönderilmesinde diğer bir önemli husus ise devlet memurlarının seçilmesidir. Gereken koşulları taşıyan devlet memurları kurumlar tarafından yapılacak olan bir sınav ile ya da seçme ile seçilmektedir. Sınav ya da sınavsız seçmenin olacağını sınav kurulu belirler. Seçilebilmek için yapılacak sınavdan alınan puan öğrenimi sağlayacak derecede olmalıdır. Ayrıca gideceği ülkeye göre devlet memurlarının yabancı dillerinin yeterli seviyede olduğu belgelendirilmelidir.

Yorumlar

 1. zeynep dedi ki:

  Devlet memuru olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda ikinci öğretim fakülte okumaktayım. Kendi imkanlarım veya Erasmus 6 ay yurtdışı eğitimine gitmem-k istiyorum Böyle bir hakkım var mı acaba aylıksız izin alaabilir miyim

 2. İrlanda Gezgini dedi ki:

  Bilgilendirici bir yazı. Teşekkür ederiz. Yurt dışında eğitim almak isteyen arkadaşlar varsa ben İrlanda’ya gidip gelmiş biri olarak KEY yurt dışı eğitim danışmanlığını sizlere tavsiye edebilirim. Çok özverili çalışmaktalar aynı zamanda kurucuları da İrlanda’da eğitim almış biri.

 3. SEDAT Atakan dedi ki:

  Devlet memuru olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda ikinci öğretim fakülte okumaktayım. Kendi imkanlarım ile Erasmus ile 5 ay yurtdışı eğitimine gitmem mümkün müdür? Böyle bir hakkım var mıdır maaşlı veya maaşsız olarak?