Trafik

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı

Trafikte bulunan araçların ödemesi gereken bazı ücretler bulunmaktadır. Söz konusu ücretler araçların trafikte olduğu süreler için ödenmesi zorunludur. Araçlar kullanılmasa ya da hasarlı olsa dahi yasal olarak trafiğe çıkma hakkı var ise söz konusu ücretlerin düzenli olarak ödenmesi gerekmekte olup aksi takdirde kişilerin bu ücreti cezalı olarak ödemesi gerekecektir. Eğer böyle bir aracınız var ve şimdilik kullanmayacaksanız burada bahsedilen ücretlerin ödenmemesi için yapmanız gereken işlemler bulunmaktadır. Söz konusu işlemlere genel olarak aracı trafikten çekme denmektedir. Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı 2018 ne kadardır ve hangi ücretlerin ödenmesi gereklidir sorularına cevap vereceğiz. Çekme belgesi ile ilgili soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.


Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı 2018 hakkında bilgi vermeden önce çekme belgesi ile kısa bir bilgi verilmesi daha doğru olacaktır. Çekme belgesi adından da anlaşılacağı gibi aracın trafikten çekilmesini ifade etmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için aracın herhangi bir borcunun olmaması çok önemlidir. Borç var ise öncelikle bu borcu ödemeniz gerekmekte olup daha sonra ise işlemleri yapmanız gerekmektedir. Burada yapılacak işlemlerin ayrıntısına girmeyeceğiz. Fakat çekme işlemi yapıldıktan sonra aracı trafikte kullanmanız mümkün değildir ve kullanıldığı tespit edilirse yüksek miktarda cezası bulunmaktadır. Çekme işlemi yapıldıktan sonra bütün resmi işlemler donmaktadır. Yani araç trafikte değil gibi gözükmektedir. Dolayısıyla da aracın vergisi ve zorunlu trafik sigortası gibi ücretleri ödemeniz gerekmemektedir. Söz konusu işlem sayesinde insanlar maddi tasarruf yapmaktadır.

Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı 2018 ne kadardır sorusunun cevabını bu aşamadan sonra vereceğiz. Öncelikle bu işlemler için bir takım belgeler istenmektedir. Aşağıda bunları bulabilirsiniz. Bu belgeleri daha önceden hazırlamanız size hem zaman hem de para kazandırabilir. Şöyle ki emniyete bu belgeler olmadan giderseniz belgeler sizden istenecek ve sizde bunları en yakın yerden temin edeceksiniz. Emniyet etrafında bu belgeleri hazırlamak normale göre biraz daha fazla olabilmektedir. Bundan dolayı da kişilerin daha önceden bunları hazır etmesi hem beklemesine hem de daha fazla ücret ödemesine engel olacaktır. Bu konuya mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafı 2018 ve İstenen Belgeler

Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı 2018 için öncelikle Emniyet Müdürlüğü içerisinde Trafik Şubeye gidilmesi gerekmektedir. Burada yapılması gereken işlemler ile hazır edilmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Ek-1 Belgesi
 • Dilekçe
 • Şoförler Odası Dosyası
 • Araç Sahibi Kimliği
 • Trafik Tescil Belgeleri
 • Zorunlu Trafik Sigortası
 • Araç Muayenesi Geçerlilik Belgesi

Burada bahsedilen belgelerin tamamının hazır edilmesi gerekmektedir. Bunlardan bir tanesini eksik olması durumunda sizi söz konusu belgeyi almanız için tekrar yollayacaklardır. Bu da ciddi bir zaman kaybı anlamına gelmektedir. Yukarıdaki belgelerin birçoğu aynı yerden alındığı için Emniyet Müdürlüğüne gelmeden önce hazırlanması son derece kolaydır.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafı 2018 ve Ödenmesi Gereken Miktarlar

Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı 2018 ne kadar sorusuna cevap vermek için yukarıdaki belgelerden ücretli olanları belirteceğiz. Fakat burada belirtilen rakamlar ortalama olup iller arasında farklılık gösterenler olabilir. Bundan dolayı da hesabınızı yaparken mutlaka bu ayrıntıyı göz önünde bulundurunuz. Söz masraflara ait maliyetler ortalama olarak şu şekildedir:

 • Ek-1 Belgesi: İller arasında farklılık gösterse de genellikle 10,00 TL gibi bir ücrete doldurulmaktadır.
 • Şoförler Odası Dosyası: 10 TL ya da daha az ücrete alınabilen bu dosyayla birlikte dilekçe örneği de verilmektedir.
 • Dilekçe Örneği: Ek-1 ve Şoförler Odasından alınan dosya ile birlikte ücretsiz olarak verilmektedir.
 • Zorunlu Trafik Sigortası Masrafı: Trafiğe çıkarılacak olan için geçici trafik sigorta poliçesinin yapılması gerekmektedir. Bu poliçe ise aracın türüne ve sahibine göre değişmektedir. Trafik sigortası daha sonra iptal edilmekte ve kalıcı olanı yapılmaktadır. Buradaki fiyat ise 750 TL ile 3000 TL arasında değişebilmektedir.

Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı 2018 burada bahsedilen tutarlar olup daha öncede belirttiğimiz gibi bunlar değişebilmektedir. Özellikle araç sigortası ciddi farklılıklar göstermektedir. Bundan dolayı da fiyatlar hakkında net bir rakam söylemek imkansızdır. Aynı araç için farklı sigorta şirketleri bile farklı rakamlar istemekte olup bir de hem araçların hem de kullanıcılarının farklı olması daha da farklılık göstermesine neden olmaktadır.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafı 2018 ve Plaka ile Muayene Ücretleri

Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı 2018 için yukarıda bahsedilen rakamların dışında da ödemesi gereken ücretler bulunmaktadır. Bunlar da yine farklılık göstermekte ve bazen gelen zamlar bunların biraz daha yükselmesine neden olabilmektedir. Söz konusu masraflardan diğerleri ise şunlardır:

 • Araç Muayenesi: Çekme Belgeli araç trafikte olmadığı için yeniden araç muayenesi yapılması gerekmektedir. Bu da ekstra ücret anlamına gelmektedir. Araç muayenesi için ödenmesi gereken ücret 226 TL’dir.
 • Plaka ve Ruhsat Yaprakları: Yeniden plaka bastırmak yaklaşık 40 TL tutmaktadır. Ruhsat yapraklarının her birisi için ise 100 TL civarında ödeme yapılırken iki yaprağın da yenilenmesi durumunda ödenmesi gereken ücret 200 TL olacaktır.

Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı 2018 genel olarak bu şekildedir. Fakat burada tekrar vurgulamakta fayda vardır. Bahsedilen rakamlar ortalama olup değişme ihtimali bulunmaktadır.

2018 Hurda Yasası

2018 Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadardır?

2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar ?

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. merhaba, bizdede renolt 12 araç var. sigortasını yeni yaptırdık. muayenesi bitmişti. muayene için gittik muayeneden geçmedi. 1500 tl lik masraf çıktı. biz bu aracı muayeneyi yaptırmadan gecici olarak trafikten men ede bilirmiyiz. yoksa muayene olmadan trafikten çekilemezmi? birde bu aracı trafikten men ettikten sonra, geri trafiğe çıkartmak istediğimizde belirli bir süresi varmıdır. yani trafikten geçici men edildikten sonra istediğimiz zaman geri trafiğe çıkarta bilirmiyiz. son olarakta bu aracı geçici olarak trafikten men ettikten sonra, bu aracın satışını yapa bilirmiyiz?

 2. Aracın son muayne tarihi 2013 12, ay araca bi sene muaynesix binilip 2014 12. Ayda çekme belgelisi çıkarıldı 2019 dayız muayneye sokcaz aracı aradaki 1 seneyi mi öderiz yoksa 2013 den 2019 a kadar olan süreyi mi

 3. Mrblar 2006 model motorbisikletim var yanlız şuan otoparkta otoparka verecem çekme belgeli nasıl verebilirim nereye gitmem lazım ücretlimidir ücretli ise ne kadardır şimdiden teşekkürler

  1. Notere ruhsat ile gidip çekme belgeli yapmak istediğiniz söylüyorsunuz üç beş evrak imzalaniyor sadece onların ücretini veriyorsunuz 22 lira bir ay önce kndim yaptırdım

 4. Trafikten çekilmiş bir aracın plakası yok. Bu durumda muayene işlemlerine, egsoz emisyon işlemlerine plakasiz gidis gelis nasil yapılacak.

 5. Ben cekme gelgeli bir arac aldim sigorta yaptirdim ardindan muaneye bas vurdum muaneden onay oldim bu durumda ne yapmamlazim araci trafige cikarmak icin ve masraf ne kadar olurrr

 6. Arac istan bul basak sehirde norterde satis yapip kocaeliye getire bilirmiyim orayi hic bilmiyorum kocaelide islemleri halletmek istiyorum gecici trafik sigortasi yaptirsam gelemezmiyim
  Noter satista ruhsat veriyormus ole diyolar

  1. Çekiciye yükleyip götürebilirsin aracını tafikten çekiyorsun polis durdursa 1003 tl cezası var ve arabayı otoparka…

 7. Merhaba,Noterden satış yapılırken yeni ruhsat veriliyor plaka çıkarılırken ruhsat tekrar mi değiştiriliyor yani ruhsat yaprakları için neden 100 er tl ödeniyor ?

 8. Zorunlu Trafik Sigortası Masrafı: Trafiğe çıkarılacak olan için geçici trafik sigorta poliçesinin yapılması gerekmektedir. Bu poliçe ise aracın türüne ve sahibine göre değişmektedir. Trafik sigortası daha sonra iptal edilmekte ve kalıcı olanı yapılmaktadır. Buradaki fiyat ise 750 TL ile 3000 TL arasında değişebilmektedir.

  geçici sigorta yapılırken para veriyormuyuz ?

  1. veriyorsun ama 1 veya 2 günlük kullanıp daha sonra iptal ettiriyorsun 100-200 tl gibi bi paran gidiyor tanıdık sigortacı varsa bu daha da az olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı