emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı ve Nasıl Çıkar?

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı ve Nasıl Çıkar?
10.05.2020

Çekme belgesi bulunan araçları tekrardan trafiğe çıkarabilmek için birtakım dosya masrafları vardır. Bu dosya masrafları 700 TL ile 800 TL arasında değişkenlik gösterir. Ayrıca araçların tekrardan trafiğe çıkarılabilmeleri için zorunlu araç sigortası yapılmalıdır. Zorunlu araç sigortasının primleri, isteğe ve tercihe bağlı olarak 750 TL ila 3.000 TL aralığında değişebilir.

Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma işlemleri gerçekleştirilmeden, trafiğe çıkmaları izin verilmez. Araçların ilk çevirmede tespit edilmesi ya da MOBS kayıtlarında görüntülenmesi durumunda, araç sahiplerine yüklü miktarda ceza kesilir. Çekme belgeli araçların trafiğe çıkarılmasından önce, araç muayeneden geçmelidir. Muayene esnasında araçların herhangi bir kusuru tespit edildiği takdirde aracın kullanımına izin verilmez ve araçların trafiğe çıkış istekleri iptal edilir.

Çekme Belgesi Nedir Nasıl Çıkarılır?

Çekme belgesi, çok eski olan ya da trafiğe çıkamayacak kadar hasarı bulunan araçların otoparka çekilmesi için verilir. Araçlar çekme belgesi aldıktan sonra, araç için trafik vergisi ya da farklı vergiler kesilmemektedir. Çekme belgesi almak için bazı işlemler ve talep edilen evraklar bulunur.

Bu evrak ve işlemler aşağıdaki gibidir:

 • Çekme belgesi almadan önce, aracın geçmiş vergi borçlarının ödenmesi gerekmektedir.
 • Emniyet üzerinden alınan çekme belgesi için başvuru yapılması gerekmektedir. Trafik tescil dairesine verilecek belgeyle birlikte, çekme belgesi başvurusu tamamlanacaktır.
 • Çekme belgesi talebi hazırlanan belgenin, bilgisayar ortamında hazırlanması ve doldurulması gerekmektedir.
 • Belgenin hazırlanmasında, sigortacılar ya da iş takipçilerinin görev alması daha uygundur.
 • Çekme belgesi için başvuru dilekçesi yazılarak, araç plakasıyla birlikte emniyet müdürlüğüne teslim edilmelidir.
 • Çekme belgesi başvurusunda gerekli olan evraklar, şoförler odasından alınan özel dosyanın içerisine konmalıdır.

Gerekli işlemlerin tamamlanması ve evrakların teslim edilmesi halinde çekme belgesi başvurusu tamamlanmış olur.

Çekme Belgeli Araçların Trafiğe Çıkış Masrafı Ne Kadardır?

Çekme belgeli araçların tekrardan trafiğe çıkması için bazı masraflar vardır. Bu masraflar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Çekme belgesi olan aracın, trafikte kullanılmaya başlanması için ortalama 1000 TL masraf yapılması gerekmektedir.
 • Trafiğe geri dönebilmesi için EK-1 belgesi hazırlanmalıdır. Hazırlanan belge için 10 TL harç bedeli talep edilmektedir.
 • Şoförle odasından alınması gereken dosya için 10 TL masraf ücreti talep edilir. Dosyanın yanında, çekme belgeli aracın trafiğe çıkmasında gerekli olan dilekçenin bir örneği de verilir.
 • Araçların muayenesi için ortalama 500 TL ödeme yapılması gerekir. Gerekli evraklar için talep edilen harç bedelleri de bu ücretin içerisindedir.
 • Aracın trafiğe çıkmadan önce, zorunlu trafik sigortası yapılması gerekmektedir. Araçlar adına yapılan bu zorunlu trafik sigortasının prim bedeli, sigortanın kapsamına göre 750 TL ila 3.000 TL arasında değişir. Uygun sigorta paketinin belirlenmesi ve imzalanması gerekmektedir.

Çekme belgeli araçlar adına yapılan trafik sigortası bedeli, şehirlere göre değişkenlik göstermektedir. Uygun olan trafik sigortası alınmadan, araçların trafiğe çıkarılmasına izin verilmemektedir. Tespit edilen araçlara ceza kesilmektedir.

Çekme Belgeli Araçların Trafiğe Çıkması İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çekme belgeli araçların trafiğe çıkarılmasında gerekli görülen bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakla aşağıdaki gibidir:

 • Aracın trafiğe çıkması için EK-1 belgesi.
 • Çekme belgeli aracın trafiğe çıkması için talep dilekçesi.
 • Şoförler odasından alınan dosya.
 • Araç sahibine ait kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi.
 • Trafik tescil belgesi.
 • Zorunlu trafik sigortası sözleşmesinin örneği.
 • Araç muayenesine ait belgeler.

Çekme belgeli aracın trafiğe çıkarılması için gerekli olan belgelerin, eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir. Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan incelemenin ardından, kişilerden ek belgeler talep edilebilmektedir. Çekme belgeli aracın çekme belgesi iptali ve aracın tekrar trafiğe girmesi için gerekli ücretler ödendikten sonra, ödemelerin makbuzları ve dekontları alınmalıdır.

Çekme Belgeli Araçların Trafiğe Çıkması İçin Gerekli Muayene Ücreti Ne Kadardır?

Çekme belgeli araçların tekrardan trafiğe çıkarılması için muayene işlemleri yapılır. Araç muayenesi için belirtilen ücretler, 226 TL’den başlamaktadır. Araç muayenesi için gerekli görülen temel ücretler ve bu ücretlerin kullanım alanları bulunmaktadır.

Bu temel ücretler ve kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

 • Araç muayenesi için alınan temel ücret 226 TL’dir.
 • Plaka ve ruhsat yaprakları için gerekli olan ücret 40 TL’den başlamaktadır.
 • Araca ait plakanın tekrardan basılması için 40 TL ila 50 TL aralığında ödeme yapılmalıdır.
 • Ruhsat yapraklarının her birine, 100 TL ila 150 TL arasında harç ücretleri kesilmektedir.
 • İki ruhsat yaprağının yenilenmesine ihtiyaç duyulduğu durumlarda 200 TL harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

Araç muayene ücretlerinin ödenmesi ardından, çekme raporu bulunan araçlar muayeneye alınır ve geçmesi durumunda trafiğe çıkmak için izin belgesi oluşturulur.

Çekme Belgeli Araçlar Nasıl Trafiğe Çıkar?

Çekme belgeli araçların tekrardan trafiğe çıkabilmesi için Emniyet Müdürlüğüne gidilmesi ve bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Emniyet Müdürlüğü kapsamından yapılan bazı işlemler bulunmaktadır.

Bu işlemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Çekme belgesi bulunan araçların yeniden trafiğe çıkarılması için trafik izni dilekçesi hazırlanmalıdır. Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan herhangi bir trafik tescil şubesine gidilerek başvuru dilekçesi teslim edilmelidir. Trafiğe çıkma başvurusunda kullanılacak dilekçenin bir örneği, şoförle odası tarafından verilir.
 • Başvuru işlemleri esnasında trafiğe çıkarılmak istenen araçlara ait tescil belgesi hazırlanmalıdır. Güncel geçerliliği bulunan sigorta poliçesi ve bu işlemlere ait belgeler hazırlanarak trafik tescil şubesine teslim edilmelidir.
 • Trafiğe çıkma işlemleri için gerekli evraklar teslim edildikten sonra araç muayenesi yapılmalıdır. Araç muayenesi tamamlanması durumunda verilen evraklar trafik tescil şubesine verilmelidir.
 • Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra araca ait plaka numarası tekrardan araca tahsis edilir ve basılır.
 • Motorlu araç trafik belgeleri tanzim edildikten sonra, araçların trafiğe çıkma hakkının olduğuna dair evraklar hazırlanır. Aracın bilgileri, Gelir İdaresi Başkanlığına ait sisteme iletilir.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait sistemde araç kaydı yapıldıktan sonra, çekme belgesi bulunan araçlar tekrardan trafiğe çıkabilecektir.

Çekme Belgesi İptal Edilmeden Araçlar Trafiğe Çıkabilir Mi?

Çekme belgesi iptal edilmeyen araçlar trafiğe çıkarılamaz ve etkin bir şekilde kullanılamaz. Araçların çalıştırılmasında dahi izin verilmezken, trafiğe çıktığı tespit edilen araçlar için idari para cezası kesilir. Çekme belgesi olan araç ve motorları kapsayan bu kural, araç sahiplerinin ehliyetlerini tehlikeye atmaktadır. Araçlar trafikte tespit edildikleri takdirde en yakın otoparka çekilir ve araç çekme cezaları kişiye yansıtılır. Emniyet otoparkından aracın alması için çekme bedeli ve otopark ücretinin ödenmesi gerekir. Araçların muayenesi bulunmuyorsa ya da vergi borcu varsa bu işlemler için de ek ödemeler yapılmalıdır.

Çekme Belgesi Bulunan Araçların Trafiğe Çıkma Cezası Ne Kadardır?

Çekme belgesi bulunan araçların ve motorların trafiğe çıkması durumunda 1002 TL ila 2000 TL arasında adli para cezası uygulanmaktadır. Çekme belgesinin iptal edilmemesi ve aracın trafiğe çıkma izninin alınmaması durumunda kesilen bu ceza işlenen kusurlara göre artış gösterebilmektedir. 2918 Sayılı Kanun kapsamında kesilen adli para cezasının yanında araç sahiplerinin trafik siciline 10 ceza puanı yazılmaktadır. Çekme belgeli aracın renginin değiştirilmesi ya da üzerinde modifikasyon uygulanmasının ardında trafiğe çıkarılması da ceza sebebi olarak görülür. Araçtaki değişiklikleri fatura ve makbuzları, çekme belgesinin iptalinin ardından araçta bulundurulmalı ve trafik çevirilerinde gösterilmelidir. Çekme belgesinin iptal edilmesine rağmen, kalıcı zorunlu sigorta sözleşmesinin olmaması durumunda trafik cezası uygulanacaktır.

Araç Muayene Ücreti Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Ehliyet Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

HGS Bakiye, Borç, Ceza ve Kaçak Geçiş Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yorumlar

 1. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben 100lük mondial motor almayı düşünüyorum bi tane buldum ama 1senedir muanesi geçmiş aldığım kişi çekme belgeli vereyim diyo yada sen sigorta filan yaptır muaneyi yaptırıp veririm diyo bende 2 arada kaldım çekme belgeli alıp sonra ben mi soksam trafiye yoksa sigortasını muanesini yaptırıp böyle direk mi alsam daha çabuk ve fazla zarar etmem bana bi yardımcı olursanız sevinirim selamlar EsKiŞeHiR den

 2. aykut dedi ki:

  merhaba, bizdede renolt 12 araç var. sigortasını yeni yaptırdık. muayenesi bitmişti. muayene için gittik muayeneden geçmedi. 1500 tl lik masraf çıktı. biz bu aracı muayeneyi yaptırmadan gecici olarak trafikten men ede bilirmiyiz. yoksa muayene olmadan trafikten çekilemezmi? birde bu aracı trafikten men ettikten sonra, geri trafiğe çıkartmak istediğimizde belirli bir süresi varmıdır. yani trafikten geçici men edildikten sonra istediğimiz zaman geri trafiğe çıkarta bilirmiyiz. son olarakta bu aracı geçici olarak trafikten men ettikten sonra, bu aracın satışını yapa bilirmiyiz?

 3. Umut dedi ki:

  Aracın son muayne tarihi 2013 12, ay araca bi sene muaynesix binilip 2014 12. Ayda çekme belgelisi çıkarıldı 2019 dayız muayneye sokcaz aracı aradaki 1 seneyi mi öderiz yoksa 2013 den 2019 a kadar olan süreyi mi

 4. Fatih dedi ki:

  Mrblar 2006 model motorbisikletim var yanlız şuan otoparkta otoparka verecem çekme belgeli nasıl verebilirim nereye gitmem lazım ücretlimidir ücretli ise ne kadardır şimdiden teşekkürler

  1. Alparslan dedi ki:

   Notere ruhsat ile gidip çekme belgeli yapmak istediğiniz söylüyorsunuz üç beş evrak imzalaniyor sadece onların ücretini veriyorsunuz 22 lira bir ay önce kndim yaptırdım

  2. Ahmet dedi ki:

   Plakayı istemiyorlar mi peki

  3. Serkan Karademir dedi ki:

   Slm bir çekme belgeli traktör u tekrar trafiğe çıkarmak için ruhsat pilaka ve muayene ücreti toplam kaç tl gider

 5. Halil dedi ki:

  Trafikten çekilmiş bir aracın plakası yok. Bu durumda muayene işlemlerine, egsoz emisyon işlemlerine plakasiz gidis gelis nasil yapılacak.

  1. ekrem dedi ki:

   Çekici İle

 6. Serkan dedi ki:

  Ben cekme gelgeli bir arac aldim sigorta yaptirdim ardindan muaneye bas vurdum muaneden onay oldim bu durumda ne yapmamlazim araci trafige cikarmak icin ve masraf ne kadar olurrr

 7. Musa dedi ki:

  Bir aracın çekme belge bitimi faliyete geçmesi ne kadara mağl olur ?

  1. Bekir kalkan dedi ki:

   700 TL gibi diyorlar

 8. Yunus dedi ki:

  Arac istan bul basak sehirde norterde satis yapip kocaeliye getire bilirmiyim orayi hic bilmiyorum kocaelide islemleri halletmek istiyorum gecici trafik sigortasi yaptirsam gelemezmiyim
  Noter satista ruhsat veriyormus ole diyolar

  1. nevzat dedi ki:

   Çekiciye yükleyip götürebilirsin aracını tafikten çekiyorsun polis durdursa 1003 tl cezası var ve arabayı otoparka…

  2. Muzaffer dedi ki:

   Gecen sene cekme belgeli arac alip trafige tekrar sokmus biri olarak söylüyorum bunu bilmeyenlere faydasi olsun cekiciyle ugrasmayin geçici plaka alabiliyorsunuz sarimsi bir plaka onunla 7 yada 15gun aracinizi hazirlayabilirsiniz 250tl civari bi bedeli vardı arastirin bedava para vermeyin cekicilere yoksa sanayiye cekici muayneye cekici heryere cekici lazm

 9. Arif dedi ki:

  Merhaba,Noterden satış yapılırken yeni ruhsat veriliyor plaka çıkarılırken ruhsat tekrar mi değiştiriliyor yani ruhsat yaprakları için neden 100 er tl ödeniyor ?

  1. arda dedi ki:

   100 değil 120 🙂 adam öpme yeri noterler

 10. furkan abacı dedi ki:

  Zorunlu Trafik Sigortası Masrafı: Trafiğe çıkarılacak olan için geçici trafik sigorta poliçesinin yapılması gerekmektedir. Bu poliçe ise aracın türüne ve sahibine göre değişmektedir. Trafik sigortası daha sonra iptal edilmekte ve kalıcı olanı yapılmaktadır. Buradaki fiyat ise 750 TL ile 3000 TL arasında değişebilmektedir.

  geçici sigorta yapılırken para veriyormuyuz ?

  1. mert dedi ki:

   veriyorsun ama 1 veya 2 günlük kullanıp daha sonra iptal ettiriyorsun 100-200 tl gibi bi paran gidiyor tanıdık sigortacı varsa bu daha da az olabilir