emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi’nden İki Sıfır Atılacak!

Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi’nden İki Sıfır Atılacak!
21.02.2020

Borsa’dan İki Sıfır Atılacak! Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, BİST 100 Endeksi’nden 27 Nisan 2020 tarihinde iki sıfır atılacağını belirtti. Ayrıca borsanın halka arzının da 2020 yılının ikinci yarısından itibaren yapılması için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla yaptığı açıklamalarında, borsa endeksine dönük olarak iki sıfır atılma çalışmalarının yapıldığını ve test denemelerinin 9 Mart 2020 günü başlayacağını belirtti.

Test denemelerinin ardından da iki sıfır atılma işlemini kesin olarak 27 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirileceğini açıklamış bulunmaktadır. Ekonomi grubu basını ile düzenlemiş olduğu sohbet bazındaki toplantısında piyasalar ile ilgili olarak gelişmeleri değerlendirmiş bulunmaktadır. Müdür Hakan Atilla, iki sıfır atılması işleminin ardından, endeksin 1.200’lerde seyredeceğini belirtti.

Hakan Atilla borsa üzerinden sıfır atılma işleminin 1997 yılından da gerçekleştiğini hatırlattı. Hakan Atilla eğer sıfır atılmasa idi bugün endeks 10 – 12 milyon civarında olacaktı. BİST endeksinin son dönemlerde yükseldiğini, halka açık piyasa değerinin ise 38 – 40 milyar dolar arttığını belirtti. Atilla borsanın daha fazla yolunun olduğunu belirtti.

Borsa İstanbul Taşınıyor!

Borsa İstanbul Taşınıyor! Atilla Borsa İstanbul’u Avrupa yakasından, Anadolu yakasında bulunan İstanbul Finans Merkezi’ne taşıma niyetlerinin olduğunu belirtti. İMF’nin mal sahibi Türkiye Varlık Fonu ile konuyu iştiare ettiklerini belirtti. Alan olarak çok fazla büyük bir yere ihtiyaçları olmadığını, ancak altın saklamak için uygun bir yer olması gerektiğini belirtti. Bulundukları alanda kiracı olduklarını ve 2022 ya da 2023 tarihleri arasında taşınabileceklerini aktardı.

Borsa Halka Arz Ne Zaman?

Borsa Halka Arz Ne Zaman? Hakan Atilla sekiz yıl önce şirket olan ve zaman zaman hisselerinin halka arzı gündeme gelen Borsa İstanbul’un halka arz işleminin nasıl işlediğini şöyle açıkladı. Atilla Borsa İstanbul’un yıl sonuna kalmadan halka arza hazır hale geleceğini ifade ederken, jeopolitik gelişmelere bağlı piyasa seyrinin de bu konuda rolünün büyük olduğunu belirtti. Hakan Atilla halka arz yılın ikici yarısında gündeme gelebileceğini ifade etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.