• 2017 BAĞ-KUR Cenaze Yardımı


  Ülkemizde Bağ-Kur sigorta sistemine bağlı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın vefat etmeleri durumunda geride kalan eşi, çocukları, kardeşleri ya da anne ve babasının kişinin cenazesinin kaldırma işlemleri esnasında mağduriyet yaşamaması amacı ile Bağ-Kur cenaze yardımı adı altında bir ödenek verilmektedir.


  Bağ-Kur cenaze yardımı nasıl alınır?

  Bağ-Kur cenaze yardımı için vefat eden kişinin defin işlemlerini gerçekleştirmekte olan kişilerin ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer Bağ-Kur sigortalısı olan vatandaşın vefatı nüfus kütüğüne işlenmemiş ise vefat eden kişinin ölüm tarihini belirten dilekçe ile birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca kurallara uygun olarak hazırlanan bir belge ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gerekmektedir.

  Bağ-Kur cenaze yardımı ne kadar?

  2017 yılı Bağ-Kur cenaze yardımı ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların vefatından sonra geride kalan kişilere verilmekte olan ücret olan 531,00 TL ile aynıdır.
  tıkla sorunu sor

  2017 BAĞ-KUR Cenaze Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Bedri YAYLAGÜL dedi ki:

   Babam 2 Kasım 2018 de vefat etti Bağkur emekli maaşının anneme devri için müracatta bulunduk fakat cenaze yardımı ile ilgili herhangi bir dilekçe vermedik. Cenaze yardımı alabilecek miyiz bu durumda ne yapmalıyız

  2. Ebru Şen ateş dedi ki:

   Annem Bağ-Kur’lu rahmetli oldu ben Kızı olarak ölüm yardımı nereye başvurmam gerek?

  3. yüksel uslu dedi ki:

   ben emekli memurum babam da bağ kur emeklisi annem vefat etti.cenaze yardımı alabilirmiyiz kimin adına başvuralım
   teşekkürler

  4. halide aslınur yücekök dedi ki:

   selamlar. babam bağkurlu idi. emekli olamadan öldü. ben tek yasal varisiyim. 08-12-2009 yılında ölümü. cenaze parası almaya hakkım var mı? süresi geçti mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer en az 900 gün primi var ise alabilirdiniz. Ancak zaman aşımı süresi 5 yıldır. Şu anda başvurarak almanız mümkün değil.

  5. Mustafa UYSAL ve kardeşleri dedi ki:

   Annem babamdan kalan bağ-kur emeklisi idi. 25 Mart 2018 günü vefat etti. Hiçbir sosyal yardım almadık. Ne gibi haklarımız olduğunu da bilmiyoruz. Yardımcı olabilene şimdiden teşekkür ediyoruz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze ödeneğini sadece emeklilik hak sahibi alabilmektedir. Bekar çalışmayan kız çocukları veya öğrenim gören erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedir.

    1. damla dedi ki:

     Ben 20 yaşındayım babam vefat etti okumuyorum acaba yetim maaşı alabilir miyim

  6. Feyzi Uslu dedi ki:

   Annem tarım bağkur emeklisi babamdan ölüm maaşı alıyordu. Ancak 13 Haziran 2018 günü vefat etti. 28 Haziran 2018 tarihinde alması gereken maaşı Ramazan bayramı dolayısı ile 11 Haziran 2018 tarihinde bankaya yattı. Biz cenazemizi morga teslim ettikten sonra yine 13 Haziran 2018 tarihinde annemizin maaşını çektik ve cenaze ve sonrası ile ilgili harcamalarda bulunduk. Bu maaşı iade etmemiz gerekir mi? Tarım bağkur yakınları olarak cenaze yardımı için başvuruda bulunabilir miyiz? Saygılarımla

  7. MUSA DANACI dedi ki:

   EŞİ VEFAT EDEN BAĞ-KUR EMEKLİSİNE CENAZE YARDIMI ÖDENİRMİ
   EŞNİN HİÇ BİR GÜVENCESİ YOK.

   1. yüksel uslu dedi ki:

    aynı soruyu soracağım

  8. BİROL dedi ki:

   BABAM BAGKUR EMEKLLİSİ 24/05/2018 TARİNDE VEFAT ETTİ 27/05/2018 TARİHİNDE EMEKLİ MAASI HESABA YATTI MAAŞINI CEKEBİLİRMİYİZ VEYA NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİZ. 6 KARDEŞİZ CENAZE YARDIMI ALABİLİRMİYİZ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatan maaş vefat tarihinden sonra olduğu için çekemezsiniz. Ancak cenaza yardımı için en yakın sosyal güvenlik merkezine müracaat edebilirsiniz.

  9. ayten uguroglu dedi ki:

   babamın bagkur maaşını annem alıyordu. annem 5.4.2018 de vefat etti ..ben emekli sandıgına baglı memur emeklisiyim ve dulum ..babamın bagkur maaşı bana baglanabilirmi

  10. Sedat AKARSU dedi ki:

   Annem babamdan dolayı bağkurdan emekli maaşı alıyordu.Annem 11 Ocak 2018 de vefat etti.Sgk’dan 05.04.2018 tarihinde borç bildirim belgesi geldi.Sebebi ise2015/5 sayılı genelgeye istinaden yersiz ödeme olarak 144,61 TL borç belgesi geldi.Borcun doğuş tarihi 13.02.2018.Maaşını rahatsızlığından dolayı küçük oğlu çekiyordu.Bu borç maaşını çeken oğluna rücu ettirilemez mi?Bu borç neye istinaden isteniyor.Bilgilendirirseniz memnun olurum.Teşekkürler.

  11. burcu güven dedi ki:

   sayın ilgili ,
   2015 yılında vefat eden annemden emekli sandıgından maaş almaktayım , 2017 yılında vefat eden bagkur emeklisi babamdan maas alabilecegim bilgisi veriliyor ancak kendimde sigortalı olarak çalışıyorum . babamında 2 . eşi mevcut , eşide emekli kendi maaşı var . ben maaş alabilir miyim ? nasıl basvurabilirim ? tesekkurler

  12. fahrettin dedi ki:

   Babam bağkur emeklisi iken vefat etti.Annem babam adına maaş alıyordu ve oda vefat etti.27 Aralık Maaş günü idi 11 ocakta vevat etti 27 aralıkta ki maaşı almak sıkıntı olurmu ocak 11 ekadar olan kısım ne olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    27 aralıkta yatan maaşı çekebilirsiniz. Herhangi bir sorun teşkil etmez.

  13. handan dedi ki:

   Babam 29.09.2017 vefat etti islemlerimiz aralik ayinda bitti telefonuma mesaj geldi 8-14 arası cenaze ödeneginizi alabilirsin diye bugun ayin 8’i zirrat bankasina gittim para yatmamıştı. Neden acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımı PTT hesabına da yatmış olabilir. Size Ziraat bankası olarak belirtildi mi ?

    1. handan dedi ki:

     Gelen mesajda zirrat bankasi olarak geçiyordu

  14. fatma H. dedi ki:

   Merhaba ;

   annem bagkurlu olan babamdan dul maaşı alıyordu ve maaşı her ayın 27 sinde yatıyordu lakin 26.11.2017 tarihinde kaybettik. ertesi gün telefona mesaj geldi maaşınız yattı diye bu parayı kullanabiliyormuyuz? sgk ile görüştük kullanamayacagımızı söyledi.bağkurlu peşin maaşmı alıyor hakedipmi alıyor.AYRICA CENAZE YARDIMI ALABİLİYORMUYUZ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Emekli aylıklarında bir aylık dönem; emekli vatandaşın bankadan çektiği maaşının tarihi ile bu tarihten bir ay sonraki aylığı çekeceği tarih arasında kalan dönemi ifade eder.

    Buna göre ; Eğer aylık alan kişinin ölüm tarihi aylık alma tarihinden önce ise, bankaya yatırılan paranın alınmaması gerekir. Eğer kişinin ölüm tarihi aylık alma tarihinden sonra ise, bankaya yatırılan para, yani aylık alınıp kullanılabilir.

    Cenaze yardımı emeklilik hakkına sahip gerçek kişilere yapılmaktadır. Bu nedenle cenaze yardımı alamazsınız.

    1. fatma H. dedi ki:

     teşekkür ederim…

  15. Fahri Düzenli dedi ki:

   Annem babamdan BAĞ-KUR dul maaşı alıyor ve her ayın 27 sinde maaşını alıyordu.
   22 Mayısta maaş gününe 5 gün kala öldü, 22 günlük maaşı ödenir mi ödenirse ne yapak gerekir. Aynı kişi için cenaze yardımı ödenir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz için cenaze yardımı ödenmez. Cenaze yardımı asıl emekli hak sahibi için ödenmektedir. Eğer maaşı bankaya yattı ise veraset belgesi ile talep edebilirsiniz. maaş yatmadı ise lma hakkınız yok.

   2. Fahri Düzenli dedi ki:

    Annem 22 mayıs değil 22 Ekimde vefat etti yanlış yazdığımı fark ettim. Ekim maaşı bankadadır. varisleri veraset belgesi ile almamızda yasal bir engel var

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Fahri Bey,

     Mevcut hak ettiği maaşı varislerle birlikte almanızda bir engel yok. İster ayrı ayrı isterseniz tüm varislerin imzası bulunan bir dilekçe ile bankaya başvuru yapabilirsiniz.

     1. Fahri Düzenli dedi ki:

      İlerde bir sıkıntı yaşamamak için tekrar sorma ihtiyacı duydum. Bağ-kur emeklisi babamdan dul maaşı alan annemin, her ayın 27 sinde maaş günüydü. Maaş gününden 5 gün önce (22 Ekim-2017) de vefat etti. Ekim maaşı Bankadadır. Varisleri veraset belgesi ile maaşını alabilir mi

  16. musa orhan dedi ki:

   babam bağkur emeklisi iken 23_07 _20017 de vefat etti. cenaze yardımı almak için nereye başvurmam gerekli.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İkametgahınzın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine Ölüm ve defin kağıdı ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Başvuru dilekçesinde tüm varislerin imzası olması gerekmektedir.

  17. Hüseyin Erkoç dedi ki:

   Bağkur emeklisi bir kişinin eşinin vefat etmesi halinde alacağı bir ödenek varmıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece asıl hak sahibi emeklilerin vefatı durumunda cenaze yardımı ödenmektedir.

  18. Bekir Tüfekçi dedi ki:

   Bağkur lu ile Babam vefat etti. Annem babamdan dolayı dul maaşı alıyordu. şimdi annem vefat etti. varisler olarak bağkur dan cenaze yardımı alabilirmiyim.

  19. halil dedi ki:

   babam 2 ay önce vefat etti. tarım bağkuru vardı ama emekli değildi. cenaze yardımı alabilirmiyiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze yardımı için;

    -İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya
    -Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya
    -Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken,
    ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

    360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.

    Şartları gereklidir.

    Sonuç olarak cenaze yardımı alabilirsiniz.

  20. Muzaffer Göz dedi ki:

   Annem 2014 yılında vefat etmişti, Bağkur emeklisiydi , cenaze yardımını bugün tesadüfen öğrendim, bunu alabilirmiyim?,..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Cenaze ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır. Başvurmak için hala zamanınız var. Bir dilekçe ile SGK Hizmet birimlerine başvurabilirsiniz.

  21. Tuba dedi ki:

   Bağkur cenaze parası vefat eden kişinin her çocuğuna mı 308₺ ödeniyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşi hayatta ise eşine değilse çocuklarına verilir. Yardımın tamamı 2017 yılı için 531,00 TL dir.

  22. Ömer dedi ki:

   31.01.2017 tarihinde annem vefat etti 10.02.2017 tarihinde bağkura uğrayıp kaydını dusurdum oradaki memur bana cenaze yardımı için dilekçe imzalattı fakat su ana dek net bir sonuç çıkmadı mesajla haber gelir dendi bi haber çıkmadı

  23. MELTEM dedi ki:

   ANNEM BAĞKIR EMEKLİSİ İDİ VEFAT ETTİ.ÖLÜM YARDIMININ TARAFIMA ÖDENMESİLE İLGİLİ BENİMDE SSK EMEKLİSİ OLDUĞUMDAN DOLAYI OLUMSUZ CEVAP GELDİ AYDINLATABİLİRMİSİNİZ.TEŞEKKÜRLER

  24. Fatih dedi ki:

   Annem babamın bağkur maaşını alırken vefat etti. onun maaşını eşi öğretmenken ölen ve ondan maaş alan ablam alabirlir mi? şartları nedir ?

  25. Ilhan Aykut dedi ki:

   Emekli bagkurlu olan kisinin olum parasi nekadardir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, İlhan Bey.

  26. ertürk dedi ki:

   esinden dolayı bağkur maaşı alanın vefatı halinde ölüm yardımı ve defin masrafı alabilirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  27. Mustafa Türk dedi ki:

   bobannem öldü bağkurluydu ama kocasından dedemden geçme bağkurlu oldu vefat etti ölüm parası verilirmi bize?=

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ölüm raporu ve cenaze masraflarını gösterir belgeler ile SGK müdürlüğüne başvurarak cenaze yardımı alabilirsiniz, Mustafa Bey.

  28. Resul dedi ki:

   annem babasından kalma 15 yıllık Bağkurluydu annem 4 ay önce vefat etti cenaze masrafı yardım parası alabilirmiyim teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet Alabilirsiniz.

  29. Salih dedi ki:

   Bağ-Kurlu bir emeklinin ölümü halinde dilekçe örneği verilmemiş.Çalışanlar için var,vakıflardan ayrılanlar içinde var milli eğitimden ayrılanlar için var ama bağkur emeklisi için göremedim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Çalışanlar için olan emeklilik dilekçe örneği ölüm dul yetim aylığı içinde geçerlidir.

  Sorunuzu Yazın