Bağkur

2017 BAĞ-KUR Cenaze Yardımı

Ülkemizde Bağ-Kur sigorta sistemine bağlı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın vefat etmeleri durumunda geride kalan eşi, çocukları, kardeşleri ya da anne ve babasının kişinin cenazesinin kaldırma işlemleri esnasında mağduriyet yaşamaması amacı ile Bağ-Kur cenaze yardımı adı altında bir ödenek verilmektedir.


Bağ-Kur cenaze yardımı nasıl alınır?

Bağ-Kur cenaze yardımı için vefat eden kişinin defin işlemlerini gerçekleştirmekte olan kişilerin ölüm tarihini belirten bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunması gerekmektedir. Eğer Bağ-Kur sigortalısı olan vatandaşın vefatı nüfus kütüğüne işlenmemiş ise vefat eden kişinin ölüm tarihini belirten dilekçe ile birlikte sigortalının ölüm tarihini belirten ilgili makamlarca kurallara uygun olarak hazırlanan bir belge ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gerekmektedir.

Bağ-Kur cenaze yardımı ne kadar?

2017 yılı Bağ-Kur cenaze yardımı ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların vefatından sonra geride kalan kişilere verilmekte olan ücret olan 531,00 TL ile aynıdır.

İlgili Makaleler

61 Yorum

 1. Merhaba babam bağkur Emeklisi iken vefat etti maaşını anneme aktarma işlemi için müracaat ettik, anneme bağlanan aylık aynen babamda olduğu gibi 4-c midir yoksa farklı bir isimdemi verilmektedir. Teşekkürler

 2. Babam öldü 4 kardeşiz ben cenaze ödeneği aldım 700tl diger kardeşlerimde alacaklar mı yoksa alamazlarmı

  1. Merhaba,

   700 TL cenaze yardımını diğer kardeşlerinizin vekaleti ile almış olmalısınız. Bunun haricinde ödenek verilmeyecektir.

 3. merhabalar annem rahmetlı oldu 14.01.2019 tarıhınde kendısı bagkur emeklısı yası beklıyordum. isteğe bağlı . bagkur gttımde annemın emeklı maasını ben alabılrmıyıkm sensı dolduugnda dedıgımde hayır cevabını aldım bende sgklıyım calısanım bekarım.
  istege baglı özel ödeme demek , kurum üzerinden br ödenek değil nasıl bu konuda devlet bu sekılde düşünmekte anlamadım benı bu konuda aydınlaatcak biri varmı acaba?

  iyi günler

 4. Babam bağkur emeklisi iken vefat etti. Annem dul maaşı alırken o da vedat etti. Ben hayattaki tek evladı olarak ölüm yardımı alabilirmiyim.

 5. Öncelikle merhaba.Ananem eşi vefat ettiği için onun bağkur aylığından yararlanmaktaydı.Geçen sene Ananemi de kaybettik.Annem cenaze yardımından yararlanabiliyor mu?
  Bilgilendirirseniz sevinirim.Kolay gelsin.

  1. Merhaba,

   Cenaze yardımından sadece emeklilik asıl hak sahibi vefatında yararlanılmaktadır. Anneniz için cenaze yardımı ödenmez.

 6. Babam 2 Kasım 2018 de vefat etti Bağkur emekli maaşının anneme devri için müracatta bulunduk fakat cenaze yardımı ile ilgili herhangi bir dilekçe vermedik. Cenaze yardımı alabilecek miyiz bu durumda ne yapmalıyız

 7. ben emekli memurum babam da bağ kur emeklisi annem vefat etti.cenaze yardımı alabilirmiyiz kimin adına başvuralım
  teşekkürler

 8. selamlar. babam bağkurlu idi. emekli olamadan öldü. ben tek yasal varisiyim. 08-12-2009 yılında ölümü. cenaze parası almaya hakkım var mı? süresi geçti mi?

  1. Merhaba,

   Eğer en az 900 gün primi var ise alabilirdiniz. Ancak zaman aşımı süresi 5 yıldır. Şu anda başvurarak almanız mümkün değil.

 9. Annem babamdan kalan bağ-kur emeklisi idi. 25 Mart 2018 günü vefat etti. Hiçbir sosyal yardım almadık. Ne gibi haklarımız olduğunu da bilmiyoruz. Yardımcı olabilene şimdiden teşekkür ediyoruz.

  1. Merhaba,

   Cenaze ödeneğini sadece emeklilik hak sahibi alabilmektedir. Bekar çalışmayan kız çocukları veya öğrenim gören erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedir.

 10. Annem tarım bağkur emeklisi babamdan ölüm maaşı alıyordu. Ancak 13 Haziran 2018 günü vefat etti. 28 Haziran 2018 tarihinde alması gereken maaşı Ramazan bayramı dolayısı ile 11 Haziran 2018 tarihinde bankaya yattı. Biz cenazemizi morga teslim ettikten sonra yine 13 Haziran 2018 tarihinde annemizin maaşını çektik ve cenaze ve sonrası ile ilgili harcamalarda bulunduk. Bu maaşı iade etmemiz gerekir mi? Tarım bağkur yakınları olarak cenaze yardımı için başvuruda bulunabilir miyiz? Saygılarımla

 11. BABAM BAGKUR EMEKLLİSİ 24/05/2018 TARİNDE VEFAT ETTİ 27/05/2018 TARİHİNDE EMEKLİ MAASI HESABA YATTI MAAŞINI CEKEBİLİRMİYİZ VEYA NASIL BİR YOL İZLEYEBİLİRİZ. 6 KARDEŞİZ CENAZE YARDIMI ALABİLİRMİYİZ

  1. Merhaba,

   Yatan maaş vefat tarihinden sonra olduğu için çekemezsiniz. Ancak cenaza yardımı için en yakın sosyal güvenlik merkezine müracaat edebilirsiniz.

 12. babamın bagkur maaşını annem alıyordu. annem 5.4.2018 de vefat etti ..ben emekli sandıgına baglı memur emeklisiyim ve dulum ..babamın bagkur maaşı bana baglanabilirmi

 13. Annem babamdan dolayı bağkurdan emekli maaşı alıyordu.Annem 11 Ocak 2018 de vefat etti.Sgk’dan 05.04.2018 tarihinde borç bildirim belgesi geldi.Sebebi ise2015/5 sayılı genelgeye istinaden yersiz ödeme olarak 144,61 TL borç belgesi geldi.Borcun doğuş tarihi 13.02.2018.Maaşını rahatsızlığından dolayı küçük oğlu çekiyordu.Bu borç maaşını çeken oğluna rücu ettirilemez mi?Bu borç neye istinaden isteniyor.Bilgilendirirseniz memnun olurum.Teşekkürler.

 14. sayın ilgili ,
  2015 yılında vefat eden annemden emekli sandıgından maaş almaktayım , 2017 yılında vefat eden bagkur emeklisi babamdan maas alabilecegim bilgisi veriliyor ancak kendimde sigortalı olarak çalışıyorum . babamında 2 . eşi mevcut , eşide emekli kendi maaşı var . ben maaş alabilir miyim ? nasıl basvurabilirim ? tesekkurler

 15. Babam bağkur emeklisi iken vefat etti.Annem babam adına maaş alıyordu ve oda vefat etti.27 Aralık Maaş günü idi 11 ocakta vevat etti 27 aralıkta ki maaşı almak sıkıntı olurmu ocak 11 ekadar olan kısım ne olur

  1. Merhaba,

   27 aralıkta yatan maaşı çekebilirsiniz. Herhangi bir sorun teşkil etmez.

 16. Babam 29.09.2017 vefat etti islemlerimiz aralik ayinda bitti telefonuma mesaj geldi 8-14 arası cenaze ödeneginizi alabilirsin diye bugun ayin 8’i zirrat bankasina gittim para yatmamıştı. Neden acaba ?

  1. Merhaba,

   Cenaze yardımı PTT hesabına da yatmış olabilir. Size Ziraat bankası olarak belirtildi mi ?

 17. Merhaba ;

  annem bagkurlu olan babamdan dul maaşı alıyordu ve maaşı her ayın 27 sinde yatıyordu lakin 26.11.2017 tarihinde kaybettik. ertesi gün telefona mesaj geldi maaşınız yattı diye bu parayı kullanabiliyormuyuz? sgk ile görüştük kullanamayacagımızı söyledi.bağkurlu peşin maaşmı alıyor hakedipmi alıyor.AYRICA CENAZE YARDIMI ALABİLİYORMUYUZ

  1. Fatma Hanım merhaba,

   Emekli aylıklarında bir aylık dönem; emekli vatandaşın bankadan çektiği maaşının tarihi ile bu tarihten bir ay sonraki aylığı çekeceği tarih arasında kalan dönemi ifade eder.

   Buna göre ; Eğer aylık alan kişinin ölüm tarihi aylık alma tarihinden önce ise, bankaya yatırılan paranın alınmaması gerekir. Eğer kişinin ölüm tarihi aylık alma tarihinden sonra ise, bankaya yatırılan para, yani aylık alınıp kullanılabilir.

   Cenaze yardımı emeklilik hakkına sahip gerçek kişilere yapılmaktadır. Bu nedenle cenaze yardımı alamazsınız.

 18. Annem babamdan BAĞ-KUR dul maaşı alıyor ve her ayın 27 sinde maaşını alıyordu.
  22 Mayısta maaş gününe 5 gün kala öldü, 22 günlük maaşı ödenir mi ödenirse ne yapak gerekir. Aynı kişi için cenaze yardımı ödenir mi?

  1. Merhaba,

   Anneniz için cenaze yardımı ödenmez. Cenaze yardımı asıl emekli hak sahibi için ödenmektedir. Eğer maaşı bankaya yattı ise veraset belgesi ile talep edebilirsiniz. maaş yatmadı ise lma hakkınız yok.

  2. Annem 22 mayıs değil 22 Ekimde vefat etti yanlış yazdığımı fark ettim. Ekim maaşı bankadadır. varisleri veraset belgesi ile almamızda yasal bir engel var

  3. Fahri Bey,

   Mevcut hak ettiği maaşı varislerle birlikte almanızda bir engel yok. İster ayrı ayrı isterseniz tüm varislerin imzası bulunan bir dilekçe ile bankaya başvuru yapabilirsiniz.

  4. İlerde bir sıkıntı yaşamamak için tekrar sorma ihtiyacı duydum. Bağ-kur emeklisi babamdan dul maaşı alan annemin, her ayın 27 sinde maaş günüydü. Maaş gününden 5 gün önce (22 Ekim-2017) de vefat etti. Ekim maaşı Bankadadır. Varisleri veraset belgesi ile maaşını alabilir mi

 19. babam bağkur emeklisi iken 23_07 _20017 de vefat etti. cenaze yardımı almak için nereye başvurmam gerekli.

  1. Merhaba,

   İkametgahınzın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine Ölüm ve defin kağıdı ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Başvuru dilekçesinde tüm varislerin imzası olması gerekmektedir.

  1. Merhaba,

   Sadece asıl hak sahibi emeklilerin vefatı durumunda cenaze yardımı ödenmektedir.

 20. Bağkur lu ile Babam vefat etti. Annem babamdan dolayı dul maaşı alıyordu. şimdi annem vefat etti. varisler olarak bağkur dan cenaze yardımı alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Cenaze yardımı için;

   -İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, veya
   -Sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, veya
   -Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken,
   ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

   360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.

   Şartları gereklidir.

   Sonuç olarak cenaze yardımı alabilirsiniz.

 21. Annem 2014 yılında vefat etmişti, Bağkur emeklisiydi , cenaze yardımını bugün tesadüfen öğrendim, bunu alabilirmiyim?,..

  1. Merhaba,

   Cenaze ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır. Başvurmak için hala zamanınız var. Bir dilekçe ile SGK Hizmet birimlerine başvurabilirsiniz.

  1. Merhaba,

   Eşi hayatta ise eşine değilse çocuklarına verilir. Yardımın tamamı 2017 yılı için 531,00 TL dir.

 22. 31.01.2017 tarihinde annem vefat etti 10.02.2017 tarihinde bağkura uğrayıp kaydını dusurdum oradaki memur bana cenaze yardımı için dilekçe imzalattı fakat su ana dek net bir sonuç çıkmadı mesajla haber gelir dendi bi haber çıkmadı

 23. ANNEM BAĞKIR EMEKLİSİ İDİ VEFAT ETTİ.ÖLÜM YARDIMININ TARAFIMA ÖDENMESİLE İLGİLİ BENİMDE SSK EMEKLİSİ OLDUĞUMDAN DOLAYI OLUMSUZ CEVAP GELDİ AYDINLATABİLİRMİSİNİZ.TEŞEKKÜRLER

 24. Annem babamın bağkur maaşını alırken vefat etti. onun maaşını eşi öğretmenken ölen ve ondan maaş alan ablam alabirlir mi? şartları nedir ?

  1. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, İlhan Bey.

 25. bobannem öldü bağkurluydu ama kocasından dedemden geçme bağkurlu oldu vefat etti ölüm parası verilirmi bize?=

  1. Ölüm raporu ve cenaze masraflarını gösterir belgeler ile SGK müdürlüğüne başvurarak cenaze yardımı alabilirsiniz, Mustafa Bey.

 26. annem babasından kalma 15 yıllık Bağkurluydu annem 4 ay önce vefat etti cenaze masrafı yardım parası alabilirmiyim teşekkürler

 27. Bağ-Kurlu bir emeklinin ölümü halinde dilekçe örneği verilmemiş.Çalışanlar için var,vakıflardan ayrılanlar içinde var milli eğitimden ayrılanlar için var ama bağkur emeklisi için göremedim

  1. Çalışanlar için olan emeklilik dilekçe örneği ölüm dul yetim aylığı içinde geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı