emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Trafik Kazasındaki Hastane Masraflarını Kim Karşılar?

Trafik Kazasındaki Hastane Masraflarını Kim Karşılar?
29.11.2020

Genel kanı trafik kazalarında oluşan tedavi masraflarının sigorta şirketleri tarafından karşılandığıdır. Ancak trafik kazalarında tüm tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu durum ise trafik sigortası yaptırırken sigorta şirketi ile doğru bir anlaşma yapmaya dikkat etmenizi gerektiriyor.

Trafik Kazasındaki Yaralının Durumu

Trafik sigortasında sağlık giderleri teminatı bulunuyor. Ancak esasında trafik sigortası sağlık giderlerini karşılamamaktadır. Fakat poliçede sağlık teminatı bulunması pek çok sigorta sahibinin olası bir kazada tedavi giderlerinin sigorta tarafından karşılanacağını düşünmesine neden olmaktadır. Fakat trafik kazalarında tüm tedavi masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır. Sigorta şirketleri ise sadece trafik sigortası primlerinin yüzde 10’una tekabül eden primleri SGK’ya aktarmaktadır. Bu durum ise sigorta şirketleri ve sigorta yaptıranlar arasında ise anlaşmazlık yaratıyor. 2020 yılının Ocak ve Eylül dönemlerinde sigorta şirketleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na tedavi giderleri için sigorta primleri dahilinde 1,1 milyar lira aktardılar. Son dört yıl temel alındığında ise aktarılan tutar 5 milyar lirayı geçmiş bulunuyor.

trafik kazasinda masraflari kim karsilar

Bu durumda sigorta şirketlerinin SGK’ya neden prim aktardığı sorusu gündeme gelebilmektedir. 2011 yılına değin trafik kazasında tedavi giderleri trafik sigortası dahilinde sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktaydı. 2011’de ise yapılan yasa değişikliği ile trafik kazalarında oluşan tüm tedavi giderlerinin SGK tarafından karşılanmasına karar verildi. Aynı yasa dahilinde sigorta şirketlerine de aldıkları trafik sigortası primleri dahilinde yüzde 10 payı SGK’ya aktarma zorunluğu getirilmiş oldu. Bu sayede sigorta şirketlerinin trafik kazalarında tedavi masraflarını karşılama zorunluluğu bulunmuyor. Bunun yerine SGK’ya prim ödemesi yapıyorlar.

Kaza Geçiren Nereden Tedavi Ödemesi Talep Edecek?

Trafik kazasında oluşan tedavi masrafları karşılanması için belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Trafik kazası geçirilmesi durumunda özel ya da devlet hastanesine tedavi için gidilmişse, bu durumda yoğun bakım masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır. Yoğun bakım sonrasında tedavinin devam etmesi halinde ise iki seçenek sunuluyor. İlk seçenek, tedaviye kamu hastanesinde devam edilmesidir. Kamu hastanesinde tedavi olunması halinde trafik sigortasındaki aktarılan prim kapsamında tüm masraflar SGK tarafından ödenmektedir. Diğer bir durum ise SGK ile anlaşmalı özel hastanelere gitmek. Bu durumda ise hastanenin çıkaracağı fiyat farkının ödenmesi gerekiyor. Eğer özel hastane tercih edilirse bu durumda da tüm masraflar hasta tarafından karşılanmaktadır.

Devlet Hastanelerinde Ücretsiz Tedavi

Devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi olunmasına rağmen trafik sigortası sahipleri özel hastanelerde de sigorta primi ödedikleri için tedavi olmak isteyebilmektedirler. Bu durumda esasen sigorta primleri düzenli olarak ödendiği için özel hastanelerde de tedavi olmak mümkün olmalıydı. Aynı zamanda hastanelerde oluşan özel tedavi yöntemleri, söz gelimi protez giderleri gibi masraflar da yine hasta tarafından ödeniyor. Sigorta şirketleri tarafından SGK’ya aktarılan primler bakıcı, iş göremezlik, protez gibi giderler için geçerli olmuyor. Bu durum ise çeşitli sorunlar yaratıyor. Aynı zamanda protez gibi giderlerin karşılanması için aracılar devreye girerek komisyon talebinde bulunabiliyorlar. Halbuki sigorta şirketlerine ödenen tutar üzerinden yüzde 10 üzerinden olduğundan bu tutarın SGK’ya aktarım yapılması kapsamında oluşan meblağ, hastane giderlerinin de karşılaması olanaklı kılıyor.

Sigorta şirketleri tedavi giderlerini karşılamadıkça poliçelerinin içinde yer alan sağlık teminatı bazı durumlarda mahkeme yoluna da taşınabiliyor. Henüz bu konuda varılmış bir hüküm olmasa da tedavi masraflarını karşılamadıkları halde poliçede sağlık teminatına yer veren sigorta şirketlerine yönelik davalar sürüyor. Bu konuda yapılacak olan bir düzenleme ile birlikte kaza görenlerin sağlık giderlerinin daha şeffaf bir şekilde karşılanması ve aynı zamanda trafik sigortasında bulunan sağlık teminatının da kapsamının net şekilde açıklanması gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.