emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama

Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama
23.12.2021

Trafik sigortası sorgulama e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra; ‘’Trafik Poliçe ve Hasar Sorgulama’’ ekranı üzerinden yapılabilir. Vatandaşların gerçek veya tüzel kişiler için yapabilecekleri trafik sigortası sorgulama işlemleri için e-Devlet’e giriş yapılması yeterli olacaktır. T.C. kimlik numarası ve PTT’den alınacak e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilir.

Vatandaşların trafik sigortası sorgulama işlemlerini e-Devlet üzerinden yapmaları halinde sadece kendi üzerlerine kayıtlı araçlar için sigorta detaylarını görüntülemeleri mümkündür. Başka araçların sigorta durumlarına ilişkin sorgulamanın e-Devlet üzerinden yapılması bu nedenle mümkün olmayacaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ilgili maddelerinde düzenlenmiş ve Türkiye’de trafiğe çıkacak her araç sahibinin yaptırması gereken zorunlu bir sigorta türüdür. Trafikte yaşanabilecek olası kazalara yönelik, karşı tarafın uğradığı hasarın karşılanmasını sağlamaktadır. Her yıl belirlenen limitlere göre sigorta ödemelerinin de vatandaşlar tarafından yapılması gerekmektedir.  

Zorunlu trafik sigortası kapsamında yıllık olarak belirlenen ödemelerini gerçekleştiren kişiler, kusurlu bulundukları kazalarda karşı tarafın hasarını bu sigorta üzerinden karşılayabilmektedir. Maddi hasarların dışında söz konusu sigorta ile karşı aracın şoförü ve yolcularında oluşan bedensel hasarlar da (hastane masrafları, ölüm tazminatı vb.) zorunlu trafik sigortası kapsamında yer almaktadır.

Trafik Sigortası Neden Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası neleri karşılar sorusunun kapsamının genişletilmesi sayesinde, trafikte yaşanabilecek birçok kaza için teminat sağlanır. Trafik sigortasının yaptırılmasındaki en temel amaç, trafiğe çıkan tüm araçların olası bir kaza durumunda, kusurlarından doğan maddi/manevi zararın karşılanmasını sağlamaktır.

Zorunlu trafik sigortasının karşıladığı unsurlar şunlardır:

 • Maddi Hasarlar: Sigorta sahibinin kusurundan doğan maddi hasarların türümü için ödeme yapılır. Araç başına: 50.000 TL –  Kaza başına: 100.000 TL limit belirlenmiştir.
 • Sağlık Giderleri: Karşı araçta kazanın etkisiyle yararlanan şoför ve süreleri kapsar. Kişi başına 500.000 TL, Kaza başına: 2.500.000 TL limit belirlenmiştir.
 • Ölüm ve Sakatlanma: Kaza sonrasında ölüm ve sakatlanma durumunda uygulanır. Kişinin durumuna göre hesaplama yapılır. 

E-Devlet Trafik Sigortası Sorgulama

E-Devlet zorunlu trafik sigortası sorgulama adımlarını takip ederek tüm vatandaşların kendi üzerlerine kayıtlı araçların bilgilerini sorgulamaları mümkündür.

e devlet trafik ekrani

e-Devlet üzerinden zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemlerini yapmak için:

 • T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme girilir.
 • Arama kısmına ‘’Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Yazılır’’
 • Listelenen e-hizmetler arasından: ‘’Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama’’ seçeneği tıklanır.
 • İlgili sorgulama ekranında ayrıca; ‘’Tüzel Kişi Hizmeti’’ yazan bölümden, vatandaşların tüzel kişi olarak sorgulama yapmaları sağlanmaktadır. 

SBM Trafik Sigortası Sorgulama

Trafik poliçe sorgulama SBM üzerinden gerçekleştirilir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) aracılığıyla vatandaşların sorgulama işlemlerini belirli sigorta şirketlerinin online sorgulama ekranları üzerinden veya e-Devlet aracılığıyla yapmaları mümkündür. İnternet üzerinden T.C. kimlik numarası ve plaka ile sorgulama için ilgili resmi sigorta kuruluşlarının ve SBM’nin resmi online hizmetleri kullanılmalıdır.

Zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemleri için vatandaşların günümüzde kurumların gelişen teknolojik altyapıları sayesinde dakikalar içinde işlem yapmaları mümkündür. Kişilerin sorgulama işlemlerini en kısa yoldan ve hızlı bir şekilde yapmaları için e-Devlet’i kullanmaları mümkündür.

En Uygun Trafik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Poliçe sorgulamaları birçok alternatif yöntem kullanılarak yapılabilir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi online servislerini kullanarak dakikalar içinde kişilerin trafik sigorta poliçelerini uygun bir şekilde sorgulamaları mümkündür. Aracınıza ait trafik poliçe sorgulamaları için:

 • T.C. Kimlik Numarası
 • Plaka Bilgisi

Sorgulama ekranında yer alan temel bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması ile kolayca yapılabilir. En uygun ve hızlı bir şekilde poliçe sorgulama işlemleri için e-Devlet’i hem gerçek hem de tüzel kişi adına kullanarak sorgulama işlemlerinin tamamlanması da mümkündür.

Plakadan Trafik Sigortası Sorgulama

Plakadan sigorta sorgulama yapmak mümkündür. Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sigorta şirketlerinin SBM ile ortak online hizmetleri sayesinde, ilgili sorgulama ekranına gelerek kişilerin plaka ile sorgulama yapması mümkündür. Plaka ve T.C. kimlik no ile sorgulama yapılmasına olanak tanınmaktadır.

Plakadan sorgulama yapma seçeneğinin kullanılmaya başlamasının ardından online işlemler üzerinden vatandaşlar kolayca bilgi edinebiliyorlar. Ayrıca araç plakasına yazılan cezaların sorgulanması için de benzer yöntemler kullanılabilir. Vatandaşların e-Devlet sisteminin devreye girmesinin ardından üzerlerinde olan tüm araçlar hakkında detaylı sorgulama yapmaları plakaya gerek kalmadan da sağlanmıştır.

Şirket Aracının Trafik Sigortasını Sorgulama

Trafik poliçe sorgulama işlemleri için tüzel kişi yani şirket için online hizmetler kullanılarak bilgi almak mümkündür. ‘’Tüzel Kişi Hizmeti’’ olarak e-Devlet, ‘’Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama’’ ekranı üzerinden tüzel kişi adına şirket aracının sigorta durumunun öğrenilmesi mümkündür. Ayrıca özel sigorta kuruluşlarının da bu alana yönelik online hizmet seçenekleri mevcuttur.

Ak Sigorta Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama

Ak Sigorta poliçe sorgulama işlemleri, AK Sigorta resmi online hizmetler sayfası üzerinden yapılabilir. Gelişen mobil iletişim teknolojileri sayesinde aynı zamanda, ‘’WhatsApp Hasar Dosyası Sorgula’’ hizmeti de mobil cihazlarınız üzerinden anında detayı bilgi almanızı sağlamaktadır.

Sorgulama işlemleri için: ‘’benimaksigorta.aksigorta.com’’ adresini kullanarak tüm poliçe detaylarının görüntülenmesi mümkündür. Ayrıca mobil uygulamasını telefonunuza indirerek dakikalar içinde bilgilerinizi girerek, AK Sigorta aracılığıyla aldığınız tüm poliçeleri görüntüleyebilirsiniz. İnternet ya da mobil şube hizmetlerini kullanarak tüm vatandaşların rahatlıkla AK Sigorta hizmetleri hakkında tüm detayları görüntülemesi ve trafik sigortası görüntüleme işlemlerini tamamlaması mümkündür.

trafik sigortasi ekrani

Ziraat Bankası Trafik Sigortası Sorgulama

Ziraat sigorta poliçe sorgulama işlemleri Türkiye Sigorta ‘’Trafik Sigortası Prim Sorgulama’’ ekranı üzerinden kolayca online olarak yapılabilmektedir. Türkiye’nin önde gelen kamu bankalarından biri olan Ziraat, aynı zamanda uygun fiyatlarla trafik sigortası teklifleri sunmaktadır. Zorunlu trafik sigortası ödemelerine ilişkin sorgulama işlemleri ise Ziraat Mobil veya internet şubesi üzerinden ‘’ödemeler’’ sayfası üzerinden de görüntülenebilecektir.

Zorunlu trafik sigortası ödeme işlemlerini Ziraat üzerinden gerçekleştirmek isteyenler kolayca bankanın mobil/internet şubeleri ile ATM veya banka şubesinden diledikleri zaman ödemelerini yapmaları mümkündür. Ziraat Bankası üzerinden yapılan trafik sigortasına ilişkin tüm işlemler bankanın kendi online hizmetleri kapsamında sorgulanabilir.

Halk Bankası Trafik Sigortası Sorgulama

Halkbank trafik sigortası kapsamında yer alan tüm teminatların geçerli olması için ödemelerin de düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda araç başına maddi zararlardan kaza başına sakatlanma ve ölümlere kadar birçok teminat yer alır. Vatandaşlar ise sorgulama işlemlerini yapmak için Halk Bankası’nın dijital iletişim kanallarını kullanabilir.

Halk Bankası’nın sigorta hizmetlerinden yararlanan kişilerin online işlemler sayfası üzerinden sorgulama işlemlerini takip etmesi sağlanır. Aynı zamanda bu hizmetler ile birçok sigorta ödemesi de kolayca yapılabilecektir.  

AXA Sigorta Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama

AXA Sigorta zorunlu trafik sigortası ‘’Bireysel Online İşlemler’’ sayfası üzerinden kolaylıkla yapılabilir.

 • T.C. kimlik numarası.
 • Cep telefonu.
 • Güvenlik kodu.

AXA Sigorta online işlemler sayfasına giriş yapmak için istenen bilgileri doldurmanızın ardından sorgulama işlemlerini de kolayca gerçekleştirebilir ve trafik sigortası ile diğer tüm ödeme ve sorgulama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.  

EGM Trafik Sigortası Sorgulama

EGM trafik cezası sorgulama işlemleri dahil birçok ceza ve belgelerin sorgulanması için ‘’EGM Online İşlemler’’ sayfası üzerinden hizmet verilmektedir. Ancak EGM üzerinden zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemleri vatandaşlar tarafından yapılamaz. Gerçek veya tüzel kişiler için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sorgulama ekranı üzerinden; yazılan ceza, sürücü ceza bilgisi belge sorgulama vb. temel işlemler yapılabilir.  

Allianz Sigorta Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama

Allianz trafik sigortası sorgulama ekranına erişim sağladıktan sonra, sorgulama ve diğer poliçe işlemleriniz için Allianz Online İşlemler sayfasına erişim sağlamanız gerekmektedir. T.C kimlik numarası ve belirlenecek şifre ile sisteme giriş yapan tüm kullanıcıların sigorta poliçe sorgulama adımlarını takip ederek işlem yapmaları mümkündür.

Allianz Sigorta, zorunlu trafik sigortası kapsamında, olası bir kazanın ardından karşı tarafın aracında veya üçüncü şahıslarda oluşacak masrafların karşılanmasını sağlar. Buna ek olarak sigortacılık hizmetleri kapsamında ortaya çıkan rekabet sonucu; Mini Onarım, Yol Yardımı, İhtiyari Mali Mesuliyet vb. ek teminat ve hizmetlerin de alınması sağlanmaktadır. Tüm bu işlemlerin detayları ise online işlemler üzerinden görüntülenebilir. 

Anadolu Sigorta Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama

Anadolu Sigorta ‘’Zorunlu Trafik Sigortası Prim Bilgilendirme’’ sayfasını kullanarak vatandaşların araçlarına ilişkin detayları görüntülemesi sağlanmaktadır. İşlem yapmadan önce sorgulama ekranı üzerinde yer alan temel bilgilerin girilmesi gerekir. Gerçek ve tüzel kişiler sorgulama işlemlerini ilgili ekran üzerinden gerçekleştirmektedir.

Anadolu Sigorta Zorunlu Trafik Sigortası Prim Bilgilendirme işlemleri kapsamında sorgulama yapmaları için doldurması gereken zorunlu alanlar.

 • İşleten Tipi (Özel – Tüzel Kişi)
 • Araç Türü
 • Marka
 • Model Yılı
 • Hasarsızlık Kademesi
 • Plaka

Form üzerinde yer alan tüm bilgilerin eksiz ve doğru bir şekilde girilmesinin ardından, sağ alt köşede yer alan ‘’Sorgula’’ butonu kullanılarak işlem tamamlanır.

Güneş Sigorta Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama

Güneş Sigorta online işlemler ekranından: ‘’Poliçe No’’ ve ‘’TCKN / Vergi No’’ girilerek zorunlu trafik sigortası sorgulama işlemlerinin yapılması mümkündür. Kurum üzerinden alınan diğer tüm ürün ve hizmetler kapsamında vatandaşların online işlemler üzerinden güvenli bir şekilde işlem gerçekleştirmesi sağlanır.

Güneş Sigorta kapsamında yer alan sorgulama işlemleri için Türkiye Sigorta, ‘’Trafik Sigortası Prim Sorgulama’’ online işlemler sayfasına erişim sağlanması yeterlidir. Araç türü, il ve ilçe seçimleri gibi alanları doldurduktan sonra sorgulama işlemi dakikalar içinde yapılabilir.

Sompo Japan Trafik Sigortası Sorgulama

Sompo Sigorta trafik sigortası hizmetleri kapsamında birçok farklı ek teminat ve hizmet sunar. Bu hizmetlerden de yararlanarak fiyat teklifi almak için T.C. kimlik ve plaka numarası online işlemler sayfasına girilerek yapılabilir. Diğer sorgulama işlemleri ise ‘’İnternet Sigortacılığı’’ ekranında yer alan T.C. kimlik numarası ile giriş yapılarak gerçekleştirilebilir.

Türkiye’de özel sigortacılık alanında faaliyet gösteren Sompo Sigorta, trafik sigortası işlemlerinin dışında; araç, konut, sağlık ve ferdi kazalar gibi birçok alanda sigorta hizmetleri sunmaktadır. Trafik sigortasına yönelik işlemleri müşteri hizmetleri kanalı veya internet hizmetleri aracılığıyla yapabilirsiniz.  

Garanti Bankası Trafik Sigortası Sorgulama

Garanti Bankası trafik sigortası başvuru ve sorgulama işlemleri dakikalar içinde, Garanti BBVA internet şubesi üzerinden yapılabilir. Sigorta türünü seçtikten sonra, iletişim bilgilerinizi de girerek başvuru adımlarını tamamlayabilirsiniz. Kamu kurum ve kuruluşlarının e-Devlet üzerinden sağladıkları hizmetler sayesinde vatandaşlar artık doğrudan firmalar üzerinden sorgulama yapmak zorunda kalmıyor.

Sorgulama ekranı olarak doğrudan e-Devlet SBM poliçe sorgulama sayfasına yönlendirmektedir. Trafik sigortası sorgulama adımlarını dakikalar içinde takip ederek, kurum fark etmeksizin, gerçek veya tüzel kişiler adına sorgulama işlemleri e-Devlet aracılığıyla yapılabilir.

Trafik Poliçesi ve Hasar Dosyası Sorgulama

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.