emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA

TRAFİK SİGORTASI SORGULAMA

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası veya kısaca trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanununca yılda bir kere yapılması zorunlu olan sigortadır. Ülkemizdeki en yaygın sigortalardan biridir. Trafik sigortası karayollarındaki araçların üçüncü şahıslara vereceği maddi ve bedeni zararları karşıladığı için bir sorumluluk sigortası olarak da düşünülebilir. Kasko sigortasının yerine geçmez ve araç sahibinin kendi kendisine vereceği zararları karşılamaz. Polis kontrolünde, araçlarda bulunması gereken belgelerden biri de trafik sigortası poliçesidir. Trafik sigortası bulunmayan araçların trafikte bulunmaları yasaktır.

Günümüzde neredeyse her ailede en az bir araç bulunmakta ve toplu taşıma araçlarını az sayıda insan kullanmaktadır. Bu yüzden trafikte ister istemez sıkışıklar olabilmekte buna bağlı olarak ufak tefekte olsa kazalar yaşanmaktadır. Trafik kuralları her ne kadar can güvenliğimizi sağlamak için koyulmuş olsa da kurallara uymayan insanlar da bulunmaktadır. Bu durumlarda kazalar olabilmekte ve yalnızca kendilerine değil karşı tarafa da zarar verebilmektedirler. Böyle durumlarda sigortalar devreye girmektedir. Trafik sigortası belirli bir ölçüde motorlu taşıtın etrafa verdiği zararı karşılamaktadır. Siz değerli okuyucularımız için bizler de bu yazımızda iki farklı siteden gerçekleştirebileceğiniz  trafik sigortası sorgulama işlemi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

SBM İle Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi trafik sigortası sorgulama işlemi için vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Öncelikle sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için yazımızın devamında bulunan bağlantı linkine tıklayınız. Sistem ücretsiz olup herhangi bir şifre gerektirmez. Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada sorgulama yapmak içim 3 seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki Plaka ve T.C Kimlik No ile Sorgulama seçeneğidir. Aracınızın plakasını ve T.C kimlik numaranızı girerek sorgulama işlemini yapabilirsiniz. İkinci seçenek ise Plaka ve Vergi Kimlik No ile Sorgulamadır. Burada da ilk seçenekte olduğu gibi yine aracınızın plakasını ve vergi kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Son olarak Sigorta Bilgileri ile Sorgulama seçeneği de mevcuttur. Bunun için sigorta şirketi, acente no, poliçe no ve yenileme no bilgilerini girmeniz yeterlidir. Bu seçeneklerden herhangi birini seçip istenilen bilgileri girdikten sonra resimdeki karakterleri girip bilgi doğruluğunu kontrol etmeniz ve doğru ise Ara butonuna tıklamanız işleminizi gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır. aaa

SBM İle Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Trafik sigortası sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden sadece E-Devlet şifrenizi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. İşlem sayfasına yazımızın sonundaki bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden kimliğiniz ile başvurarak 2 TL ücret karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Bağlantı linkine tıkladığınızda açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basmanız gerekmektedir.

baa

Gelen sayfada T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girip “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Daha güvenli bir giriş için sanal klavyeyi kullanabilirsiniz.

bbjpg

Bu adımları takip ederek trafik sigortası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Trafik Sigortası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.