SGK

Sigorta Hasar Dosya Sorgulama

Ekonomik olarak zarara uğrayacağımız ve gelir kaybı yaşayacağımız durum ve olaylarla karşılaşabiliriz. Böyle durumlarda zararın karşılanması için belirli bir prim ödemek kaydıyla yapılan sözleşmeye sigorta denir. Sigortayla birlikte oluşabilecek hasarların giderilmesi sağlanır. Yazımızda Sigorta hasar dosya sorgulama konusunu inceleyeceğiz. Sigorta hasar dosya sorgulama konusundaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Sigorta kaydı yaptırdığınız şirketin resmi sitesinden sigorta hasar dosya sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şirketlerin sitelerine göre farklı bilgiler istenebilir. Ancak genel olarak hasar tipi, dosya no ve kullanıcının TC kimlik nosu istenir. Bazı şirket sitelerinde ise plaka bilgileri gibi bilgiler de istenmektedir. Sigorta olası bir kaza durumunda oluşabilecek zararları teminat altına alır. Meydana gelen olayla ilgili evraklar, onaylı kolluk kuvvetleri tarafından tutulmuş kaza tespit tutanağı, kazaya karışan kişinin ruhsat fotokopisi, kazada oluşan hasarların delili için fotoğraflarının çekilmesi gibi yapılması gereken işlemler sonrası sigorta hasar dosyası oluşturulması için sigorta şirketine bildirimde bulunabilirsiniz. Oluşturulan sigorta hasar dosyanızı takip edip sigorta hasar dosya sorgulama işlemini sigorta şirketinden gerçekleştirebilirsiniz. Dosyayı açan sigorta şirketi size sigorta hasar dosyası ile ilgili bilgileri sunacaktır. Yazımızda da belirttiğimiz gibi sigorta hasar dosya sorgulama işlemi online olarak da yapılabilir. Sorgulama sonucunda hasarların durumu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılır. Hasarların teminatlar dahilinde karşılanmasını takip eder. Sigorta hasar dosya sorgulama işlemlerini sigorta şirketinin müşteri hizmetlerini arayarak da yapabilirsiniz.


Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araçların hasar sorgulamalarını yapan SMS uygulaması ile araçla ilgili geçmiş bilgilere ulaşabilirsiniz. Özellikle 2. El araç satın almak isteyen vatandaşlar için bilgilendirici bir uygulamadır. Bu uygulama ile aracın geçmişte bir kazaya karışıp karışmadığı ve hasarının olup olmadığı anında cep telefonunuza SMS ile gönderilir. Aracın plakasını yazıp 5664’e gönderdiğiniz zaman mevcut tüm hasar bilgileri görüntülenir. 2003’ten itibaren oluşan tüm hasarların tamamını hangi tarihte çarpma, takla atma gibi kaza olayları tek SMS ile bir kaç dakikada öğrenebilirsiniz. SMS ücreti 5 TL’dir. Bu uygulama sadece sürücüleri ilgilendirmiyor. Duraktaki bir vatandaş veya yolda yürüyen bir yaya da trafik kazasına uğrayabilir. Eğer mağduriyete uğramış bir kişi olarak bilgi almak istiyorsanız MAGDUR yazıp boşluk bırakarak kendi TC Kimlik numaranızı ya da mağduriyetinize yol açan aracın plaka numarasını yazmanız yeterli olacaktır. Kaza boşluk plaka ya da TC kimlik yazıp 5664’e gönderdiğiniz zaman o araçla ilgili maddi hasarlı kaza tespit tutanağının kusurlu oranlarını ve karşı araçla ilgili bilgiler alınabilir. Bunun gibi bir çok hizmetleri Sigorta Bilgi Merkezi yürütmektedir. Yeni uygulamamalarla araçlarda artık sicilleri ile birlikte takip edilmektedir. Sigorta Bilgi Merkezinde tüm sigortalılar eğer problemli hasar tazminatı bulunmuşsa o aracın yılda kaç defa kaza yaptığı ve sürücüsüne kadar bütün bilgiler TC kimliği verdiği kimliği bazında çekip sigorta şirketlerine gönderilir. Hasarın oluştuğu tarihten itibaren en geç 5 gün içinde durum sigortacıya bildirilmelidir. 3. kişilerin haksız ve kusurlu hareketleri sonucu meydana gelen kazalarda mevcut tanıkların kimlikleri ve adresleri en yakın yetkili makama bildirilmelidir.

Sigorta Hasar Dosya Sorgulama İşlemi Neden Yapılır?

Sigorta hasar dosya sorgulama yaparak herhangi bir olaydan sonra oluşan hasarla ilgili bilgilere ulaşarak durumu takip edebilirsiniz. Sigorta şirketlerinin sitelerinden gerekli bilgileri girerek sorgulama sonucu dosyanızın son durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin sigorta hasarı ne durumda, bölümü ve hasar işlemleri, tahsilatlar, gibi bilgiler bulunur. Sigorta hasar dosya sorgulama ekranında istenen dosya numaranızı bilmiyorsanız poliçe görüntüleme sayfasından ya da sigorta şirketlerinin müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Bu sitelerden hasar durumunda yapılacaklar, hasar dosyası için gerekli belgeler, hasar dosya takibi, hasar ihbarı gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Sigorta bir güvencedir. Sigorta işlemlerini sigorta şirketleri yapar. Kişilerin bu şirketlere ödedikleri primler sayesinde büyük bir birikim sağlanır. Maddi zararların karşılanması da bu kaynak sayesinde gerçekleşir. Sigorta yaptıran kişiye sigorta ettiren, durumun karşılanması için talepte bulunan kişiye sigortalı denir. Hayatınızın geri kalan zamanında gerçekleşme ihtimali olan her türlü zararda bu durumları güvence altına almak için sigorta yaptırabilirsiniz. Sigorta şirketlerine katılımcı sayısı çok önemlidir. Şirket ne kadar büyük ve katılan sayısı ne kadar fazla olur ise ödenen primlerle oluşan kaynak da o kadar büyük olur. Gelir kayıplarının karşılanması daha kolay olur. Bu bir nevi insanlar arsında dayanışmadır. Bir kişinin zararı diğerlerinin ödemiş oldukları primlerle karşılanır. Sigorta insanın geleceğe yönelik daha güvenli ve endişesiz bakmasını sağlar.

Sigorta şirketlerinin oluşan hasarlar sonucu açtıkları sigorta hasar dosyalarını takip ederek hasar ile ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz. Eğer sigorta yaptırmamış iseniz bu hizmetlerden faydalanamazsınız. Yaptırmış olduğunuz sigorta sayesinde oluşacak hasarlar incelenip mağduriyet giderilebiliyor. Bu da hayatta sigorta yaptırmanın ne kadar önemli ve gerekli bir uygulama olduğunu gözler önüne sermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı